Pailgintas senjorų vairuotojų sveikatos patikros periodiškumas

Metų pradžioje buvo skelbta, kad nuo 2024-ųjų sausio 1 dienos vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos galiojimu. Tai reiškia, kad jeigu vairuotojai neturės galiojančios sveikatos patikrinimo pažymos, jų vairuotojo pažymėjimų galiojimas bus sustabdytas.

Sukėlė diskusijų dėl amžiaus diskriminacijos

Buvo nurodoma ir periodiškumas, kada įvairaus amžiaus vairuotojai turėtų tikrintis sveikatą: ne vyresni kaip 55 metų asmenys – 1 kartą per 10 metų, asmenys nuo 56 iki 69 metų – 1 kartą per 5 metus, asmenys nuo 70 iki 79 metų – 1 kartą per 2 metus, asmenys nuo 80 metų – 1 kartą per 1 metus.

Šie terminai sukėlė daug diskusijų tarp vyresnių žmonių dėl amžiaus diskriminacijos.

Senjorų svetainėje rašėme, kad  lygių galimybių kontrolierė rekomendavo peržiūrėti teisinį reguliavimą, susijusį su vairuotojų sveikatos patikra ir pasekmėmis laiku nepasitikrinus sveikatos, kadangi jos turi sąsajų su vairuotojų amžiumi. Ji nurodė, kad analizuojant institucijų pateiktus statistikos duomenis, nėra pagrindo daryti išvadą, kad vyresni asmenys, pagal jiems išduotų vairuotojų pažymėjimų skaičių ir sukeltų eismo įvykių skaičių, yra vertintini kaip labiau pavojingi, keliantys didesnę riziką vairuotojai, ir vien dėl šios priežasties jiems reikėtų periodiškai dažniau tikrinti sveikatą nei jaunesniems vairuotojams. Pasak lygių galimybių kontrolierės, tokiems vairuotojams dažnėjanti patikra kainuosianti laiko ir piniginių išteklių, nes pacientai patys apmoka sveikatos tikrinimo išlaidas.

Pakeitė reikalavimą dėl amžiaus

Lapkričio 17 dieną informuota, kad yra nustatomas naujas vairuotojų sveikatos patikros periodiškumas. Nuo šiol vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikės atlikti tik kas dešimt metų, o atsižvelgiant į tai, jog su amžiumi sveikatos būklė gali kisti kiek greičiau nei įprastai, nuo 66 metų vairuotojų sveikatos būklės patikrinimai bus dažnesni – nuo 66 iki 79-erių sveikatą pasitikrinti reikės kartą per penkerius metus, vyresniems nei 80 – kas dvejus metus.

Dar kartą pratęsė 

Anksčiau buvo nurodoma, jog neturintiems sveikatos patikros pažymos asmenims teisė vairuoti bus atimama nuo 2024 metų sausio 1 dienos. Šis terminas buvo pailgintas iki 2024 m. birželio 1 dienos. Tačiau Seimo nariai apsigalvojo ir terminą pratęsė iki 2025 m. sausio 1 dienos.

Šis sprendimas motyvuojamas tuo, jog pagal naują tvarką sausio 1 d. 264 tūkst. vairuotojų neturėtų galiojančios medicininės pažymos, o įvedus pereinamąjį laikotarpį, t. y. birželio 1 d., tokių vairuotojų skaičius išaugtų beveik 60 tūkst. ir siektų net 324 tūkst. Tai yra reikšminga šalies vairuotojų bendruomenės dalis (Lietuvoje iš viso išduota 1,51 mln. vairuotojo pažymėjimų).

Kur pasitikrinti sveikatą

Vairuotojo sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas yra prisirašęs arba bet kurioje kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas. Sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus/vaikų ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir gydytojas psichiatras.

Kaip pareigūnai žinos, ar sveikatos patikros pažyma galioja

Sustabdę transporto priemonę policininkai patikrina informaciją, ar asmuo turi teisę ją vairuoti. Įvedę asmens duomenis, jie mato, ar vairuotojo pažymėjimas galioja, ar nėra atimta teisė vairuoti, ar transporto priemonei atlikta techninė apžiūra ir ji apdrausta. Taip pat matys ir tai, ar galioja sveikatos patikros pažyma.

Pereinamuoju laikotarpiu, pratęsus negaliojančių medicininių pažymų galiojimą, vairuotojai galės dalyvauti eisme ir baudžiami nebus. Transporto priemonės vairavimas su negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu užtraukia vairuotojui baudą nuo 30 iki 50 eurų.

1 komentaras “Pailgintas senjorų vairuotojų sveikatos patikros periodiškumas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.