Dažnas senjorų pakeleivis – galvos skausmas
Matyt, yra labai mažai žmonių, kurie nėra patyrę galvos skausmo. Šiuo metu yra žinoma daugiau nei 200 galvos skausmo formų. Senjorams galvos skausmas gali būti ne tik nuovargio pasekmė, bet ir daug rimtesnių ligų pranašas.
Pirminis ir antrinis galvos skausmas
Medikai teigia, kad jei galvos skausmas nesusijęs su aiškia priežastimi, ir pasireiškia kaip pagrindinis susirgimo požymis, jis vadinamas pirminiu, tokiems galvos skausmams priskiriami migrenos, įtampos tipo ar klasteriniai galvos skausmai.
Galvos skausmas gali būti tiek staiga įvykusios katastrofos smegenyse indikatorius, tiek lėtinio susirgimo požymis. Jei galvos skausmas yra kito pagrindinio susirgimo požymis, jis vadinamas antriniu. Tokį galvos skausmą gali sukelti smegenų audinio pabrinkimas – edema, smegenų dangalų dirginimas, smegenų kraujagyslių ligos. Antriniai galvos skausmai pasireiškia sergant infekciniu smegenų ir jų dangalų uždegimu, autoimuniniais vaskulitais, smegenų venų tromboze, įvykus smegenų aneurizmos ar kitokios malformacijos plyšimui, traumai, sergant smegenų navikais, kitais susirgimais.
Kada reikėtų sunerimti, jei skauda galvą
Pasak medikų, 60 metų ir vyresni senjorai turėtų atkreipti dėmesį, ar skausmas atsirado naujai pirmą kartą, ar kitoks skausmas atsirado šalia senojo, ar pasikeitė senojo galvos skausmo pobūdis – jis sustiprėjo, padažnėjo, pailgėjo. Jei skausmas lydi visą gyvenimą nuo jaunystės, tuomet greičiausiai tai yra pirminis galvos skausmas, pavyzdžiui, migrena. Tačiau jei galvos skausmas atsirado, labai pablogėjo ar pasikeitė sulaukus šešiasdešimties, tai greičiausiai gali būti antrinis arba simptominis galvos skausmas ir naujai prasidėjusios rimtos ligos pranašas.
Jei naujai atsiradęs galvos skausmas vargina mėnesį ir daugiau, pažadina naktį, sustiprėja paryčiui, kosint ar stanginantis, būtinai reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Tokio skausmo priežastimi gali būti galvos smegenų auglys (tumoras), šią ligą dažnai lydi ir psichikos sutrikimai. Tuomet būtinas išsamus neurologinis ištyrimas, reikalui esant skiriamas kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimas.
Dažnai galvos skausmą gali numalšinti ir silpnesni vaistai
Senjorų vaistinėlėse yra nemažai vaistų atsargų. Taip pat ir nuo galvos skausmo. Kartais, pajutę galvos skausmą, jie yra linkę iš karto gerti pačius stipriausius vaistus. Tačiau dažnai skausmą gali numalšinti ir silpnesni. Be to, labai svarbu įsiminti: išgėrus vaistų nuo skausmo, bent 4–6 valandas nereikėtų jų kartoti.
Jei svaigsta galva
Dar vienas vyresnio amžiaus žmonių negalavimas – galvos svaigimas. Vieniems jis atsiranda dėl periferinio-vestibulinio aparato sutrikimo. Kitai grupei senjorų – dėl centrinio vestibiulinio aparato pažeidimo, kuris gali atsirasti esant tokiems neurologiniams sutrikimams kaip lėtinė smegenų išemija (galvos smegenų aterosklerozė), išsėtinė sklerozė, galvos smegenų insultas ir daug kitų centrinės nervų sistemos lėtinių ligų. Svaigimas kaip lydintis simptomas gali pasireikšti ir sergant įvairiomis kitomis lėtinėmis somatinėmis ligomis.
Anot medikų, pasitaiko atvejų, kai galvos svaigimą gydant senjorams , jau vartojantiems labai daug skirtingų vaistų, padeda ne naujų vaistų skyrimas, o nereikalingų atsisakymas. Dėl šios priežasties imtis savarankiško galvos svaigimo gydymo ir pačiam rinktis vaistų nereikėtų – geriausią gydymo būdą po nusiskundimų įvertinimo, apžiūros ir atliktų tyrimų gali rekomenduoti gydytojas.
pixabay.com nuotr.
Sepsis nusinešė jaunos moters gyvybę - Senjorų svetainė
Kodėl skauda galvą ir ką daryti? - Senjorų svetainė