Internetinis „draugas“ paprašė pinigų…

Per pandemiją išpopuliarėjus nuotoliniam bendravimui, juo aktyviai naudojasi finansiniai sukčiai. Bankai vis dažniau susiduria su situacijomis, kai internete užsimezgus romantiškiems santykiams vienas iš „įsimylėjėlių“ juos panaudojo sukčiavimui. „Luminor“ banko duomenimis, sukčiavimo aukomis dažniausiai tampa įvairaus amžiaus moterys – išsilavinusios ir užimančios stabilią padėtį visuomenėje. Tarp jų – ir garbaus amžiaus senjorės.

Romantinių sukčiavimo atvejų daugėja

Per pastaruosius kelerius metus surinkti duomenys rodo romantinių sukčių skaičiaus augimą – 2020 metais, lyginant su 2019-aisiais, romantinių sukčių padaugėjo daugiau nei trečdaliu. Taip nutiko dėl Covid-19 pandemijos, kai žmonės, norintys ir toliau palaikyti glaudžius santykius su draugais ir artimaisiais, užplūdo socialinius tinklus.

Ant sukčių kabliuko užkimba ir brandaus amžiaus senjoros

Statistika rodo, kad ant sukčių kabliuko dažniausiai užkimba moterys, kurių gailestingumu ir noru padėti nelaimėliui galima meistriškai pasinaudoti. Tuo pasižymi ir brandaus amžiaus senjoros.

Banko duomenimis, aukų amžiaus vidurkis – 58-eri, bet žirklės labai didelės – nuo sukčių paprastai nukenčia 37-73 metų amžiaus moterys. Mokėjimai iš lietuviškų sąskaitų dažniausiai atliekami į sąskaitas užsienyje – Italijoje, Ispanijoje, Turkijoje.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad romantinių nusikaltimų aukos yra išsilavinusios, aukšto finansinio raštingumo, jų visuomeninė padėtis taip pat iš pirmo žvilgsnio neleidžia manyti, jog toks asmuo galėtų pakliūti į romantinio sukčiavimo schemas. Tai dar kartą įrodo, jog, nepaisant amžiaus ar išsilavinimo, nusikaltimo auka gali tapti bet kas. Net ir garbaus amžiaus moteris.

„Luminor“ bankas pastaruoju metu Lietuvoje neužfiksavo nė vieno atvejo, kuomet vyrai būtų nukentėję nuo romantinio sukčiavimo, tačiau kitose pasaulio šalyse tokių atvejų pasitaiko gan dažnai.

Nereikėtų skubėti padėti bėdoje

Ne paslaptis, kad vyresniems žmonėms, kurie paprastai būna namuose, labai reikia bendravimo. Kad tas vienišumo jausmas išnyktų, moterys ieško draugų internetinėse platybėse.

Specialistai pastebi, kaip paprastai vyksta sukčiavimas.  „Facebook“, „Instagram“ ir „Tinder“ vartotojos iš nepažįstamo žmogaus sulaukia kvietimo draugauti. Dažniausiai tai būna išvaizdus, mandagus, lengvai bendraujantis, komplimentų negailintis vyriškis, labai dažnai iš kitos šalies.  Bendravimas įsibėgėja, ryšys darosi artimesnis, kartais žmonės pradeda puoselėti romantiškus jausmus naujai simpatijai ir kurti gražios bendros ateities iliuziją. Kol vieną dieną nutinka kokia nors nelaimė ir naujai sutiktasis paprašo skubiai paskolinti pinigų, kuriuos jis greit atiduos.

„Draugo“ paprašyta  „padėti bėdoje“, moteris mielaširdingai perveda pinigus į nurodytą sąskaitą. Kai taip atsitinka, būna du tolimesni scenarijai: gavęs pinigus sukčius prapuola, arba atradęs aukso gyslą dar ilgai melžia pinigus, kol moteris susivokia esanti apgaudinėjama. Deja, nei pinigų, nei „mylimojo“ nėra vilties susigrąžinti…

Kaip atpažinti romantinį sukčių?

  • Jei užmezgėte pažinti internetu, nuodugniai patikrinkite šio žmogaus profilį ir nuotraukas interneto paieškoje (nepamirškite, kad galite atlikti ir atvirkštinę nuotraukų paiešką).
  • Kritiškai vertinkite didelį „patiktukų“ skaičių po naujojo pažįstamojo nuotraukomis. Šiuos patiktukus galėjo sudėti tas pats žmogus, naudodamasis netikromis anketomis.
  • Internete nesidalinkite pertekline asmenine informacija.
  • Nesiųskite pinigų menkai pažįstamiems žmonėms, kurių nesate matę gyvai.
  • Papasakokite savo šeimos nariams apie naują pažįstamąjį ir paklauskite jų nuomonės, jei jūsų prašoma pervesti pinigų.
  • Netikėkite greita meile internetu.

Išviliojo šimtatūkstantines sumas

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, per praėjusius metus romantiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo daugiau kaip 640 tūkst. eurų. Tarp apgautųjų buvo ir senjorų. Iš viso per metus apgavikai pasisavino apie 12 mln. eurų.

pixabay.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.