Jei sunegalavote švenčių dienomis

Baigėsi spalis, ir lapkričio pradžioje turime dvi nedarbo dienas, kurių metu pažymime Visų Šventųjų dieną ir Vėlines. Šiomis dienomis prisimindami mirusius artimuosius ar kitus brangius žmones, lankome jų kapus. Dažniausiai susitinkama ir su giminaičiais, kartu sėdama prie vaišių stalo. Ne paslaptis, kad po tokių pasisėdėjimų, kelionių, kyla ir rimtų sveikatos sutrikimų. Sunegalavę nedarbo ar šventinėmis dienomis gyventojai dažniausiai kreipiasi į ligoninių skubiosios pagalbos skyrius, tačiau ne visada reikia priimti būtent tokį sprendimą. Ligonių kasos primena, kur ir kokiais atvejais reikėtų kreiptis pagalbos.

Lietuvoje visos šeimos medicinos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos privalo užtikrinti nepertraukiamą prisirašiusių prie įstaigos apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) pacientų sveikatos priežiūrą. Dėl šios priežasties daugelyje gydymo įstaigų po darbo valandų, savaitgaliais ar per šventes dirba budintys gydytojai.

„Pacientus neretai suklaidina tai, kad ne visos poliklinikos ar šeimos medicinos centrai šeimos medicinos paslaugas nepertraukiamai teikia pačios. Tokiais atvejais jos yra sudariusios sutartis su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis. Todėl gyventojams labai svarbu iš anksto išsiaiškinti, kur reikėtų kreiptis pagalbos, kai gydymo įstaiga, prie kurios žmogus yra prisirašęs, nedirba“, – sako Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Sonata Leščinskienė.

Pasak specialistės, dėl šios informacijos reikia kreiptis į šeimos gydytoją ar registratūros darbuotoją. Taip pat informacija turi būti skelbiama  gydymo įstaigų skelbimų lentose bei jų interneto svetainėse.

Kur kada kreiptis?

  • Į budintį gydytoją pacientams rekomenduojama kreiptis tais pačiais klausimais kaip ir į savo šeimos gydytoją: ūmiai susirgus, prireikus nedarbingumo pažymėjimo ir kt. Svarbu  įvertinti ir tai, ar reikiamos pagalbos negalėtumėte gauti ir  poliklinikos darbo valandomis.
  • Vykti į ligoninės skubiosios pagalbos skyrių reikia tik tais atvejais, kai prireikia būtinosios medicinos pagalbos. Pavyzdžiui, kilus realiai grėsmei sveikatai ar gyvybei – patyrus traumą, stipriai susižeidus, ūmiai apsinuodijus ir kt.
  • Patyrus insultą ar infarktą, praradus sąmonę, patekus į autoįvykį, nedelsiant reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą telefono numeriu 112.

Ligonių kasos primena, kad būtinoji medicinos pagalba visiems nuolatiniams Lietuvos gyventojams – tiek apdraustiems PSD, tiek neturintiems šio draudimo nemokamai teikiama visose šalies sveikatos priežiūros įstaigose.

pexels.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.