Apie vaistus, jei keliaujate lėktuvu

Vis dažniau senjorai išsiruošia į keliones lėktuvu. Kadangi vyresnio amžiaus žmonės dažnai vartoja vaistus, kuriuos būtina gerti nepertraukiamai, kartais kyla klausimų, ar galima turėti vaistų rankiniame bagaže, kaip jie turėtų būti supakuoti, ar reikalingi vaistų receptai. 

 Vaistų kiekis lagamine neribojamas

Lietuvos oro uostų Saugos ir saugumo veiklos koordinatorius Ričardas Martinaitis paaiškina, kad svarstantiesiems, kokius apskritai medikamentus rankiniame bagaže galima turėti, labai nuogąstauti neverta. Apribojimų vežtis vienus ar kitus vaistus nėra, užteks tik atkreipti dėmesį į skysčio pavidalo vaistus.

„Skystiems vaistams, kuriuos senjorams gyvybiškai svarbu naudoti kelionės metu, netaikoma rankiniame bagaže gabenamų skysčių ribojimo reikalavimai (skysčiai 1 l talpos sandariame maišelyje ne didesnėse nei 100 ml talpose). Jų nereikia pakuoti kartu su kitais skysčiais į 1 l talpos maišelį. Vaistus pakanka išimti iš rankinio bagažo ir atskirai pateikti aviacijos saugumo darbuotojui patikrinti. Be to, jų vežtis galite tiek, kad pakaktų ne tik skrydžio metu, bet ir visos kelionės laikotarpiu, iki kol pasieksite galutinį kelionės tikslą. Tai reiškia, kad vaistų kiekis lagamine nėra ribojamas“, – teigia R. Martinaitis.

Visgi Lietuvos oro uostų atstovas patikslina, kad čia kalbama apie vaistus, kuriems taikomas „gyvybės ar mirties“ kriterijus. Tai yra senjoras privalo vartoti skystus vaistus visos kelionės metu, jie yra jam specialiai skirti gydytojo, atvykus į kitą šalį jų nebūtų galima ten įsigyti bet kurioje vaistinėje.

„Kontaktinių lęšių skystis, vaistai nuo kosulio ar slogos nėra „gyvybės ar mirties“ vaistas, priešingai nei insulinas, vaistai ampulėse. Tad viršyti įprastą 100 ml kiekį rankiniame bagaže galima tik vežantis pastaruosius medikamentus. Registruotame bagaže skystus vaistus keleiviai, taip pat ir senjorai, gali gabenti bet kokiais kiekiais“, – sako jis.

Kalbant apie insuliną, R. Martinaitis pažymi, kad drauge su juo keleivis gali turėti ir švirkštus su adatomis, insulino pieštukus, insulino pompą ar kitą kelionėje reikalingą diabeto įrangą. Ją ir insuliną taip pat reikia pateikti patikrinti atskirai. Turintiesiems nenuimamą insulino pompą apie tai derėtų iš anksto perspėti aviacijos saugumo darbuotoją, kad šis patikrą galėtų atlikti aviacijos saugumo įranga ir rankiniu būdu.

Receptų kopijas vertėtų turėti

R. Martinaitis taip pat atkreipia dėmesį, kad visais atvejais vaistų poreikį ir kiekį gali tekti pagrįsti patikros darbuotojui. „Keleiviams, norintiems išvengti tokių situacijų, patariame pasirūpinti reikalingiausių vežamų vaistų receptų kopijomis. Nors tai daryti nėra privaloma, tačiau ši mūsų rekomendacija padės lengviau argumentuoti aviacijos saugumo darbuotojui vežamų vaistų reikalingumą“, – pataria Saugos ir saugumo veiklos koordinatorius.

Metalo ieškiklis gali suveikti, jei organizme yra įtaisai 

Oro uostų Saugos ir saugumo veiklos koordinatorius atkreipia dėmesį, kad keleiviams, turintiems medicininių įtaisų, metalo ieškiklis oro uoste gali suveikti nepriklausomai nuo įtaiso organizme dydžio. Skirtinguose oro uostuose patikros įrenginių jautrumas gali būti nevienodas. Keleiviams, kurie turi medicininius implantus, rekomenduojama žodžiu apie tai įspėti aviacijos saugumo darbuotoją.

„Gali būti, kad, metalo ieškikliui suveikus, turėsite darbuotojui pasakyti, kurioje vietoje yra medicininis įtaisas, parodyti tą vietą ar leisti ją patikrinti rankomis ar su aviacijos saugumo įranga. Tačiau keleivio teisė yra pageidauti tai padaryti atskiroje patalpoje, atokiau nuo likusio personalo ir keleivių“, – paaiškina R. Martinaitis.

 

1 komentaras “Apie vaistus, jei keliaujate lėktuvu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.