Dar kartą apie išmaniuosius telefonus grybaujant

Kuo labiau pasitikėti būnant miške – pačių paliktais ženklais ar išmaniuoju telefonu? Kas labiau padeda, paaiškina specialistai pranešime žiniasklaidai.

Pasak Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos direktoriaus Gedo Kukanausko, išmanusis telefonas miške yra puikus pagalbininkas.

Direktorius patikina, kad internetu galima pasižymėti ne tik reikiamą informaciją apie buvimo vietą, bet ir turėti su savimi gausiausių grybų vietų sąrašą.

Išmaniųjų nauda miške – neapsakoma

Didžiausias senjorų rūpestis, kad besisukant nuo vieno grybo prie kito neprarastų orientacijos ir nepasiklystų. „Viena populiariausių programėlių – geoportal.lt, kurioje žemėlapiai pateikti labai smulkiai, todėl senjorai gali lengvai pasižymėti, kurioje vietoje pastatė automobilį“, – aiškina Aukštaitijos nacionalinio parko vadovas. Taip pat išmanusis telefonas gali atlikti ir daugiau naudingų funkcijų – pavyzdžiui, įvairių mobiliųjų programėlių dėka yra galimybės atpažinti nežinomos rūšies miško gėrybes, išvengti nuodingų grybų ar net pasižymėti teritorijas, kur jų gausiausia.

Specialistai sako, kad atpažinti rastą miške grybą padeda programėlė  „Google lens“, kurioje galima ieškoti informacijos pagal nuotrauką. Kita programėlė, kuri turi gana plačią duomenų bazę ir kelių žingsnių patvirtinimo sistemą – „iNaturalist“. Ten senjoras gali įkelti rasto grybo nuotrauką arba pačioje programėlėje padaryti kelias nuotraukas, taip pat pažymėti lokaciją, kur buvo rastas. Vis dėlto reikia turėti mintyje, kad dažnai programėlės gali padėti gauti tik pirminį spėjimą, kurį reikėtų dar papildomai patikrinti, nes iš nuotraukos nustatyti grybo pavadinimą gali būti labai sudėtinga. Reikėtų pagal pasiūlytą pavadinimą rasti daugiau informacijos apie tą grybą ir sulyginti, ar ji atitinka jūsų rastą grybą.

Kad nepasiklystų, senjorai kartais bando paprastus, nuo seno įprastus ženklinimo būdus – ant medžių riša raiščius, ant šakų kabina plastmasinius butelius, kamienus žymi dažais. G. Kukanauskas perspėja, jog tokie senoviniai miško ženklinimo būdai – neleistini, kadangi taip teršiama aplinka, todėl geriausia naudoti telefone esančiomis programėlėmis.

Ką daryti pasiklydus?

Kad nepasiklystumėte, svarbiausias patarimas – negrybauti nepažįstamuose miškuose. G. Kukanauskas sako, kad svarbu atsiminti ir kitus dalykus.

„Reikėtų žinoti, kad miškai yra padalinti kvartalinėmis linijomis, todėl patartina grybauti viename miško kvartale, kuris užima 30 ha. Daug lengviau išeiti iš 30 ha ploto, o ne iš viso miško“, – aiškina Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos direktorius.

Prieš išsiruošdami grybauti senjorai visada turi įsitikinti, kad telefono baterija būtų įkrauta iki galo. Jei miške prarastumėte orientaciją, telefonu galima kam nors paskambinti, telefonas pravers, jei pasiklydus miške sutems ir prireiks pasišviesti kelią ieškant išėjimo iš miško.

Jei vis dėlto pasiklydote, pasak G. Kukanausko, reikėtų susirasti artimiausią kvartalinę liniją, kuri panaši į tiesų miško keliuką. Ja reikėtų eiti tol, kol kvartalinių linijų susikirtime rasite stulpą. Tuomet paskambinkite 112 ir pasakykite miško kvartalo numerį, kuris ant jo užrašytas. Taip bus lengviau nustatyti jūsų koordinates ir jus surasti.

1 komentaras “Dar kartą apie išmaniuosius telefonus grybaujant

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.