Daržovės ir gėlės – kartu?..

Esame įpratę, kad daržovės auga vienoje pusėje, gėlės – kitoje. Tačiau patyrę sodininkai žino, kad gėles ir daržoves reikėtų sodinti kartu. Tai pagausins derlių, nes  gėlės padeda pritraukti bites, drugelius ir kitus naudingus vabzdžius. Tačiau dar vertėtų žinoti, kokias gėles reikėtų sodinti šalia daržovių.

Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į gėlių žydėjimo laiką. Jos turi žydėti tuo pačiu metu kaip ir daržovės. Kaip žinoti, kad gėlės ir daržovės žydės tuo pat metu? Galima orientuotis pagal tai, kad paprastai ant sėklų pakelių yra nurodoma, kokiu metu gėlės pražys po jų pasėjimo ar pasodinimo. Dar geriau pasodinti kuo įvairesnių gėlių, kad jos žydėtų per visą daržovių auginimo sezoną.
Specialistai pataria atkreipti dėmesį, kokios formos turėtų būti gėlės. Mat dėl formų skirtingumo bitėms kai kurias gėles sunkiau pasiekti, tai yra, sunkiau pasiimti žiedadulkes. Todėl geriausia sodinti kompozicinės formos gėles – ramunes, saulėgrąžas, zinijas. Labai svarbu ir gėlių aukštis. Tam, kad daržovės nekonkuruotų su gėlėmis dėl saulės spindulių, geriausia rinktis žemesnius augalus. Tačiau, pavyzdžiui, salotoms per vasaros mėnesius gana naudinga gauti bent šiek tiek pavėsio, todėl šalia jų galima įkurdinti ir aukštesnius augalus.
Gėles ir daržoves pasodinus toje pačioje vietoje, augalai apsikeis maistinėmis medžiagomis ir savybėmis. Pavyzdžiui, gėlės uždengia daržovių šaknis ir apsaugo jas nuo sausros, malonus aromatas pritraukia apdulkinančius vabzdžius, o aštrus kvapas atbaido kenkėjus. Žalios daržovės ir žalumynai, tokie kaip salotos, petražolės, krapai, yra derinami su svogūninėmis gėlėmis. Prie morkų galite sodinti narcizus. Išrauti nužydėjusių gėlių svogūnėlius nėra sunku, tad šakniavaisių nepažeisite, o paviršiuje augančios morkos uždengs laisvą vietą. Šalia morkų taip pat galima sodinti leukonijas, rauges.
Pasak ekspertų, šalia kopūstų pasėjus serenčių, jie daržoves apsaugos nuo amarų. Tarp daržovių pasodintos medetkos – vaistiniai augalai. Jos, kaip ir nasturtės, skleidžia žiedus, kurių vainiklapiai valgomi ir tinka įvairiems patiekalams paskaninti. Medetkos nuo kaimynių daržovių kenkėjus nubaido stipriu kvapu. Su agurkais ir vijoklinėmis šparaginėmis pupelėmis gražiai sutaria kvapieji pelėžirniai.
Specialistai teigia, jog tiems, kurie dar tik pradeda sodininkauti, vertėtų pradėti nuo vienmečių gėlių sodinimo, nes jos lengvai auga ir žydi. Taip pat jas nesunkiai pakeisite, jei kitais metais nutarsite turėti kitokią sodo išvaizdą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.