Dėl pensijų skyrimo – sutartys su kitomis šalimis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM)  pradėjo derybas su Australijos socialinių paslaugų ministerija dėl tarptautinės sutarties socialinės apsaugos srityje sudarymo, informuoja SADM. 

Siekia užtikrinti pensinį aprūpinimą

Šios sutarties tikslas – užtikrinti žmonių, gyvenančių Lietuvoje ar Australijoje, ir turinčių stažo abiejose valstybėse. Taip pat pensinį aprūpinimą ir sureguliuoti pensijų skyrimo ir mokėjimo bei socialinio draudimo įmokų mokėjimo klausimus asmenims, kurie iš vienos valstybės persikelia į kitą valstybę gyventi ar dirbti.

Šiuo metu pensijų mokėjimo klausimai reguliuojami valstybių nacionaliniais teisės aktais. Taigi, nustatant asmens teisę į pensiją, asmens laikotarpis, įgytas Australijoje, nėra įskaitomas.

Sutartis gali turėti teigiamos įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai. Įsigaliojus sutarčiai, bus sureguliuotas taikytinos teisės ir įmokų mokėjimo klausimas asmenims, dirbantiems vienos ar abiejų valstybių teritorijoje. Dėl to bus išvengta dvigubo draudimo.

Su kuo sudarytos sutartys

SODROS interneto puslapyje informuojama, kad asmenims, dirbusiems ne ES, EEE valstybėse ir Jungtinėje Karalystėje ar Šveicarijoje, pensija skiriama vadovaujamasi tarptautinėmis sutartimis ir Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu. Jis numato teisę gauti pensiją nepriklausomai nuo pilietybės ir gyvenamosios vietos. Tuo atveju, jei asmuo turi minimalų darbo Lietuvoje stažą pensijai gauti, pvz.: 15 metų stažą senatvės pensijai gauti.

Lietuva yra sudariusi dvišales tarptautines sutartis dėl socialinės apsaugos su Rusija, Baltarusija, Moldova, Ukraina ir Kanada. Jose numatyta, kaip apskaičiuojamas stažas pensijai gauti, kaip skiriamos ir mokamos atskirų rūšių pensijos šių šalių piliečiams.

 Baltarusija ir Ukraina

Sutartys su Baltarusija ir Ukraina taikomos šioms pensijų rūšims. Tai senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), našlių ir našlaičių, taip pat maitintojo netekimo, ištarnauto laiko.

Pagal sutartį pensijos skiriamos taip. Asmeniui, turinčiam abiejų valstybių teritorijoje įgytą stažą, kiekviena valstybė skiria pensiją už savo teritorijoje įgytą stažą.

Draudimo (darbo) stažas sumuojamas. Jei asmuo neturi teisės į pensiją, nes abiejose sutartį pasirašiusiose valstybėse ar vienoje iš jų neįgijo reikalaujamo stažo. Tuomet įvertinamas abiejose valstybėse įgytas stažas.

Asmenims, įgyjantiems teisę į socialinio draudimo pensiją, pensiją skiria ir draudimo stažą, įgytą po 1992 m. sausio1 d., įskaito ta valstybė, pagal kurios teisės aktus šis draudimo stažas buvo įgytas.

Už visą darbo stažą, įgytą iki 1992 m. sausio 1 d., pensijas skiria ta valstybė, kurios gyventoju asmuo yra kreipimosi dėl pensijos skyrimo dieną.

Rusija

Sutartis su Rusija galioja visoms pensijų rūšims numatytoms Lietuvos ir Rusijos nacionalinėje teisėje, išskyrus kariškių bei vidaus reikalų institucijų pareigūnų pensijas. Sutartis numato, kad pensijas pagal savo įstatymus skiria ir moka valstybė, kurios teritorijoje asmuo nuolat gyvena.

Kanada

Sutartyje su Kanada numatyta, kad Lietuvoje ji apima šias pensijų rūšis: senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko; Kanadoje – senatvės pensijoms ir pensijų plano išmokoms.

Pensijų skyrimas: asmeniui, kuris yra įgijęs draudimo stažo abiejose Sutarties valstybėse, kiekviena valstybė skirs ir mokės pensiją (išmoką) už savo teritorijoje (pagal savo teisės aktus) įgytą stažą. Jeigu asmuo neturi teisės į išmoką, nes abiejose Sutarties valstybėse ar vienoje iš jų neįgijo reikalaujamo stažo, tokio asmens teisė į pensiją (išmoką) nustatoma susumavus abiejose Sutarties valstybėse įgytą stažą. Jei ir susumavus abiejose valstybėse įgytą stažą jo nepakanka, išmokai paskirti, atsižvelgiama į stažą, įgytą trečioje valstybėje, jei su ja Kanada ar Lietuva turi tarptautines sutartis.

Moldova

Sutartis su Moldova galioja šioms pensijų rūšims: senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), našlių ir našlaičių, taip pat maitintojo netekimo, ištarnauto laiko.

Pagal sutartį pensijos skiriamos:

Asmeniui, turinčiam abiejų valstybių teritorijoje įgytą stažą, kiekviena valstybė skiria pensiją už savo teritorijoje įgytą stažą.

Draudimo (darbo) stažas sumuojamas: jei asmuo neturi teisės į pensiją, nes abiejose sutartį pasirašiusiose valstybėse ar vienoje iš jų neįgijo reikalaujamo stažo, tuomet įvertinamas abiejose valstybėse įgytas stažas.

Sovietinį draudimo (darbo) stažą įskaito ta valstybė, kurios teritorijoje jis yra ilgesnis.

Kitos valstybės

Asmenims, gyvenantiems valstybėse, kuriose netaikomos LR tarptautinių sutarčių ar ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentų nuostatos pensijos skiriamos ir mokamos pagal Valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimus įsigaliojusius nuo 2012– 08– 11.

Jeigu asmenys yra įgiję ne mažesnį už minimalų (15 metų) valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą atitinkamos rūšies pensijai gauti dirbdami Lietuvos įmonėse, įstaigose ar organizacijose, jie turi teisę gauti pensiją už šį stažą. Pensija skiriama ir mokama tik už stažą, įgytą dirbant Lietuvoje.

Reabilituotiems politiniams kaliniams ir tremtiniams, dalį stažo įgijusiems kalinimo metu ar tremtyje, sąlyga įgyti minimalų stažą dirbant Lietuvoje netaikoma.

 freepik.com nuotr.

1 komentaras “Dėl pensijų skyrimo – sutartys su kitomis šalimis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.