Keli būdai, kaip atpažinti tikrą gintarą
Vasarą nemažai lietuvių keliauja prie jūros. Lankantis kurorte vienas pagrindinių siūlomų įsigyti papuošalų – gintaro dirbiniai, kuriais susigundo pasipuošti ne viena senjorė. Žinoma, prekę norisi įsigyti pigiau, tačiau ar tokiu atveju nenusipirksite netikrą gintarą? Pavyzdžiui, plastiko gaminį? Taip pat vaikščiodami pajūriu ne vienas dairomės po smėlį, tikėdamiesi pamatyti gelsvą gabalėlį, ypač po audros išmestą į krantą. Specialistai pataria, kaip sužinoti, ar gintaro dirbinys yra tikras, taip pat, ar radote brangakmenį, ar tiesiog panašų paprastą akmenį.
Koks gali būti gintaras
Gintaras yra suakmenėjusi medžių derva ir dažnai atrodo kaip permatomas arba nepermatomas aukso spalvos rudas brangakmenis. Jis gali būti ir kitų spalvų, pavyzdžiui, raudonos, žalios ar net mėlynos. Gintaras yra lengvas ir šiltas liečiant, jame gali būti mažų intarpų, pavyzdžiui, augalinės kilmės medžiagų ar vabzdžių, įstrigusių viduje. Tikrasis gintaras pasižymi savita išvaizda, kuri jį išskiria iš kitų akmenų. Gintaras dažnai būna netaisyklingų formų, o jo paviršiuje gali būti mažų burbuliukų ar netobulumų, kurie būdingi suakmenėjusiai dervai.
Vienas paprasčiausių būdų suprasti, ar tai yra tikras gintaras – turimo gintaro gabaliuko paviršių reikėtų patrinti kokiu nors spiritiniu tirpalu. Tai gali būti paprasta degtinė, kvepalai, odekolonas. Jeigu tai yra tikras gintaras, jam nieko neatsitiks. Jeigu tai plastmasė, ji pradės akyse tirpti.
Kokiais būdais galime atpažinti gintarą
Gintarą patikrinti galima ir druskos tirpalo pagalba. Tokiu atveju į stiklinę vandens reikėtų įberti gerą valgomąjį šaukštą druskos, galima netgi du, išmaišyti, leisti druskai ištirpti ir tada įmesti gintaro gabaliukus. Tikras gintaras iškils į paviršių ir nenuskęs, o plastmasė labai gražiai nusileis ant dugno.
Karšta adata taip pat pagelbės atpažinti netikrą gaminį – reikia turimame gintaro gabaliuke pabandyti padaryti skylutę. Jeigu tai – gintaras, skylutės padaryti nepasiseks, nes tam reikėtų mažiausiai 370 laipsnių temperatūros. Jeigu tai yra plastmasė ar kitas padirbinys, bus galima tą gabaliuką perdurti.
Turimą dirbinį galima ir uždegti: tikras gintaras dega labai tamsia liepsna ir leidžia tamsų dūmą, taip pat kvepia sakais – labai intensyviai, kvapas šiek tiek primena smilkalų kvapą bažnyčioje.
Dar vienas būdas – gintaro gabaliuką smarkiai patrinti į kokį nors vilnonį drabužį, trinant tikras gintaras įkaista ir tada traukia mažus suplėšytus popieriaus gabaliukus.