Kokią paramą galima gauti mirus artimajam
Netekus artimo žmogaus patiriamas ne tik moralinis skausmas, bet prireikia ir finansinių lėšų. Kaip valstybė savo piliečius paremia tokią skaudžią gyvenimo valandą, kokios išmokos ir pensijos skiriamos?
Kokia skiriama laidojimo pašalpa ir iki kada reikia kreiptis
Mirties faktą registruoti gali mirusiojo giminaičiai, kaimynai ar kiti fiziniai asmenys, taip pat sveikatos priežiūros įstaigos arba policijos pareiškimu.
Mirus gyventojui, laidojantis asmuo gali gauti vienkartinę 560 Eur laidojimo pašalpą, dėl to reikėtų kreiptis į savivaldybės administraciją pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą arba ten, kur savo gyvenamąją vietą buvo deklaravęs mirusysis. Laidojimo pašalpą moka miestų ir rajonų Socialinės rūpybos skyriai. Pašalpa išmokama ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi. Dėl šios vienkartinės laidojimo pašalpos reikia kreiptis per 12 mėnesių nuo teisės į laidojimo pašalpą atsiradimo dienos.
Tačiau, jei laidojama valstybės biudžeto ar savivaldybių biudžetų lėšomis, laidojimo pašalpa nemokama.
Socialinio draudimo našlių pensija
Mirusiojo sutuoktinis gali kreiptis į „Sodrą“ dėl našlių pensijos skyrimo. Jos bazinis dydis 2025 metais yra 42,29 Eur, jei asmuo mirties (paskelbimo mirusiu) dieną buvo įgijęs teisę gauti negalios (netekto darbingumo ar invalidumo) pensiją ar senatvės pensiją arba gavo vieną iš šių pensijų, arba buvo įgijęs minimalųjį stažą atitinkamos rūšies pensijai gauti. Norintys gauti našlių pensiją, turi atitikti bent vieną iš žemiau nurodytų sąlygų:
- būti sulaukęs senatvės pensijos amžiaus;
- iki sutuoktinio mirties dienos arba per 5 metus po sutuoktinio ar sutuoktinės mirties pripažintas asmeniu su negalia (nedarbingu ar iš dalies darbingu);
- būti pripažintas asmeniu su negalia (nedarbingu ar iš dalies darbingu) tuo metu, kai slaugė namuose mirusiojo vaikus ar įvaikius iki 18 metų, kuriems buvo nustatytas neįgalumo lygis, taip pat mirusiojo vaikus ar įvaikius, kuriems buvo nustatytas 75–100 proc. netekto dalyvumo lygis (netektas darbingumas) iki 18 metų.
Našlių pensija mokama kiekvieną mėnesį iki gyvos galvos. Tačiau tokios pensijos mokėjimas nutraukiamas, jei mirusiojo sutuoktinis sudaro kitą santuoką. Jei našliai su mirusiuoju neturėjo bendrų vaikų, jie įgyja teisę gauti našlių pensiją, kai nuo santuokos įregistravimo iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip 1 metai.
Našliai ar našlės, kurie neturi teisės gauti našlių pensijos, gali pretenduoti gauti vienišo asmens išmoką.
Kada išmokama viena, o kada dvi pensijos
Laidojančiam asmeniui išmokama vieno mėnesio mirusiajam priklausiusi pensija. Taip pat išmokama pensija ir už einamąjį mėnesį, jeigu ji dar nebuvo išmokėta. Jeigu liko neišmokėtų sumų už ankstesnį laikotarpį, jos išmokamos paveldėtojams.
Dėl to reikia kreiptis į „Sodrą“.
Parama užsienyje mirusių Lietuvos Respublikos piliečių palaikams parvežti
Teisę į paramą palaikams parvežti turi asmenys, kurie su mirusiuoju mirties dieną buvo bendrai gyvenantys asmenys arba jo artimi giminaičiai. Jų nesant, asmenys, susiję su mirusiuoju giminystės ryšiais (pusbrolis, pusseserė, dėdė, teta, sūnėnas, dukterėčia) arba svainystės santykiais tarp vieno sutuoktinio ir antro sutuoktinio giminaičių.
Palaikų parvežimą organizavęs asmuo gali gauti paramą palaikams parvežti, jei jo vidutinės pajamos arba vienam asmeniui, jeigu jis yra vienas iš bendrai gyvenančių asmenų, tenkančios vidutinės pajamos neviršija 663 Eur. Parama skiriama faktinėms palaikų parvežimo išlaidoms padengti ir neturi viršyti 3 780 Eur. Dėl paramos reikia kreiptis ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo teisės į šią paramą atsiradimo dienos.
Dėl šios išmokos reikia kreiptis į savo arba mirusiojo paskutinės deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybę. Jeigu mirusiojo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – pagal paskutinę buvusią gyvenamąją vietą.
freepik. com nuotr.