Kregždžių lizdų ardyti negalima
Kregždės „apsigyveno“ jūsų namų pastogėje? Tada tikėtina, kad ši kaimynystė dėl paukščių teršimo nekelia didelio džiaugsmo. Todėl kyla noras sunaikinti kregždžių lizdus. Ar galima tai daryti?
Reikia leisti kregždėms išperėti jauniklius
Kregždžių lizdai yra sunaikinami specialiai, norint išvengti paukščių teršimo. Kartais net neatsižvelgiant į tai, jog jau padėti kiaušiniai ar išsiritę jaunikliai. Aplinkos apsaugos departamentas įspėja, kad esant perėjimo stadijai lizdus naikinti draudžiama. Aplinkos apsaugos departamento specialistai paaiškina, kad visų laukinių paukščių rūšys Lietuvoje yra saugomos pagal Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymą. Šiame įstatyme nurodoma, jog bet kokie veiksmai, susiję su paukščių lizdų ardymu, perkėlimu ar niokojimu, yra griežtai draudžiami.
Pasak aplinkosaugininkų, reikėtų leisti paukščiams pavasarį, vasarą įsirengti lizdus ir išperėti jauniklius.
Jei vis dėlto kregždės jau sulipdė lizdą ir jame jau yra sudėti kiaušiniai ar išsiritę jaunikliai, gamtosaugos specialistai pataria po lizdu pritvirtinti plaštakos pločio medines lenteles, ant kurių kris paukščių išmatos. Tokios lentelės apsaugos grindinį, sienas, nes daugiausia teršia jaunikliai.
Ką daryti, kad kregždės nelipdytų lizdų
Kadangi lizduose esant kiaušiniams, jaunikliams lizdų neleidžiama ardyti, reikėtų palaukti rudens, kol paukščiai juos paliks. O tada pasirūpinti, kad kitais metais nekeltų rūpesčių jų kaimynystė. Specialistai rekomenduoja nuardžius lizdą toje vietoje ir kitose, kur šie paukščiai gali „nužiūrėti“ vietą savo namams, pritvirtinti skaidrų slidų plastiko lakštą. Tai nesugadins namo išvaizdos, o kregždutės negalės prie plastiko prilipinti gumulėlių, iš kurių jos gaminasi lizdus. Nepavykus pradėti „statybų“, paukščiai rinksis kitas vietas.
Dar vienas aplinkosaugininkų patarimas – tose vietose, kur kregždės suka lizdus, ištempti virveles arba įstrižai įkalti keletą medinių kuoliukų. Tokios priemonės bus veiksmingos ir nežalingos paukščiams.
Kregždės gali išsigąsti ir pakabinto plėšraus paukščio formos aitvaro, arba aitvaro, ant kurio matosi plėšrūno akys. Paukščius gali atbaidyti ir tokie blizgantys daiktai kaip kompaktiniai diskai, kurie šviečiant saulei spindi ir juos gąsdina, kregždės bijo ir čežančių maišelių.
Kregždžių lizdui perkelti reikalingas leidimas
Senjorai turėtų žinoti, kad nuo liepos 1 dienos iki kovo 14 dienos norint panaikinti ar perkelti paukščių lizdus, būtina kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl leidimo lizdo ardymui suteikimo. Ši nuostata taikoma visoms laukinių paukščių rūšims, įskaitant ir kregždžių lizdus, kurios dažnai juos suka prie žmonių gyvenamųjų pastatų ir kituose statiniuose.
Norint gauti leidimą lizdų pašalinimui, būtina pateikti išsamų prašymą Aplinkos apsaugos agentūrai. Prašyme turi būti nurodoma:
- Asmens vardas, pavardė, gyvenamoji vieta (telefono numeris, elektroninio pašto adresas);
- Juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas (telefono numeris, el. paštas);
- Paukščių rūšies pavadinimas;
- Atsakingas asmuo ir vykdytojai;
- Paukščių populiacijos gausos reguliavimo, lizdų tvarkymo ir ardymo tikslai;
- Paėmimo būdai ir priemonės;
- Laikas ir vieta, kur bus vykdomi darbai.
Gali nubausti už šių sparnuočių lizdų ardymą
Aplinkos apsaugos departamentas įspėja, kad neteisėtas saugomų rūšių laukinių gyvūnų gaudymas, žalojimas, naikinimas, šių gyvūnų ar jų dalių paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas, arba neteisėtas šių gyvūnų lizdų, olų ar kitų būstų naikinimas, žalojimas ar naudojimas užtraukia baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki trijų šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 120 iki 600 eurų. Be to, už sunaikintą paukščio lizdą skaičiuojama žala aplinkai.
pexels.com nuotr.