Leila Denmark – pediatrė, dirbusi iki 110 metų

Amerikietė Leila Denmark seniausia pasaulyje praktikuojanti pediatrė ir vienintelė įžymybė istorijoje, kuri gyveno XIX, XX ir XXI amžiuose. Ši moteris medicinos apdovanojimą gavo vos po dvejų metų, kai pradėjo dirbti gydytoja. O taip pat jos santuoka buvo ilga ir laiminga!

Ilgaamžiškumo paslaptis – optimizmas, tinkama mityba ir meilė savo profesijai

Kokia yra Leilos Denmark fenomenalaus ilgaamžiškumo ir neišsenkančios energijos paslaptis? Ji išėjo į pensiją būdama 103-ejų, bet vis tiek toliau priimdavo pacientus namuose ir konsultuodavo telefonu. Ir paslaptis čia anaiptol ne genetikoje – Leilos mama mirė sulaukusi 45 metų, o tėtis gyveno šiek tiek daugiau nei 60. Veiksmingi vaistai irgi niekuo dėti – pediatrė juos vartojo retai. Dukra, anūkai ir proanūkiai tikina, kad jos ilgaamžiškumo paslaptis – optimizmas, tinkama mityba ir meilė savo profesijai.

Pasak Leilos, ilgaamžiškumą lėmė du  dalykai – tinkama mityba ir meilė savo darbui:  „Kai darai tai, kas tau nepatinka, tai darbas. Kai darai tai, ką tu mėgsti, tai žaidimas. Gyvenime nedirbau nė dienos.

Tapo gydytoja iš  meilės vyrui

Būsima medicinos žvaigždė gimė Portale, Džordžijos valstijoje, ir buvo trečia iš 12 vaikų fermerių šeimoje. Meilė broliams ir seserims jau tada nulėmė būsimą profesiją – Leila norėjo padėti vaikams. Tada ji net neįtarė, kad po kelerių metų išras vakciną nuo baisios ligos ir pirmą kartą išsakys teoriją apie pasyvaus rūkymo pavojų vaikams. Jos artimieji ne tik nepasižymėjo moksluose, bet net neturėjo išsilavinimo. Ir pati Leila neplanavo išgarsėti – mergina norėjo būti paprasta pradinių klasių mokytoja. Baigusi mokytojų koledžą, mergina netikėtai įstojo į medicinos mokyklą. Kas galėjo ją paskatinti išsukti iš planuojamo kelio? Na, žinoma, meilė. Pažintis su perspektyviu ekonomistu Džonu Denmarku visiškai pakeitė merginos planus. Tačiau protinga ir ambicinga Leila dėl meilės karjeros neapleido. Atvirkščiai, pediatrės profesiją ji įgijo norėdama lydėti vyrą į komandiruotę. Tada Indonezijoje, kur ji vyko su vyru, geri pediatrai buvo labai vertinami, todėl ji nusprendė tapti vaikų gydytoja, o ne mokytoja, kaip anksčiau norėjo. Šis sprendimas nulėmė jos nuostabią karjerą medicinoje. Ji tapo vienintele dailiosios lyties atstove tarp Džordžijos medicinos koledžo studentų, jį baigusių 1918 metais. Ir su vyru jie gyveno ilgai ir laimingai. Jiems kartu buvo smagu – taip ji paaiškino jų šeimyninės laimės paslaptį. D. Denmarkas mirė sulaukęs 90 metų. Jokios magijos, jis tiesiog visada laikėsi dietos ir klausydavo žmonos patarimų.

Atradusi vakciną, išgelbėjo nuo žūties milijonus vaikų

Vienturtę dukrą Leila pagimdė, kai jau buvo šiek tiek įgavusi patirties šioje profesijoje ir pradėjo privačią praktiką. Tačiau praėjus dvejiems metams po dukters gimimo, šeimą užklupo nelaimė. Tada JAV, Džordžijos valstijoje, kur jie persikėlė po komandiruotės, kilo kokliušo epidemija. Ūmi bakterinė infekcija buvo perduodama oro lašeliniu būdu, sukeldama nepertraukiamą kosulį ir grasindama skausminga mirtimi. Kaip žinia, labiausiai ši liga paveikė vaikus, ne išimtis buvo ir mažylė Mari Alisa. Nenuilsdamai prižiūrėdama sergančius vaikus ir savo dukrą, Leila dirbo kurdama vakciną nuo kokliušo. Kartu su kitais mokslininkais ji sukūrė antigeną, kurį išbandė su savo dukra. Rezultatas buvo sėkmingas – Mari Alisa pasveiko, o vakcina, šiek tiek patobulinus, buvo išleista į gamybą. Tai buvo tikras proveržis medicinoje! Leila ne tik išgelbėjo savo dukters gyvybę, bet ir ištraukė iš mirties glėbio milijonus vaikų visame pasaulyje. Net ir dabar kai kuriose šalyse naudojama būtent ši, pirmoji vakcina.

Nuo pat pirmos minutės nustatydavo vaiko ligos priežastį

 

L. Denmark buvo apdovanota garbingu Fišerio apdovanojimu už indėlį į mediciną, o vėliau tapo Atlantos metų moterimi. Dėl vizito pas ją tardavosi vos ne prieš metus, prie jos namų visada būdavo mamų eilė.

Po priėmimo tėvai niekaip negalėdavo suprasti – kaip ji nuo pat pirmos minutės nustatydavo jų vaiko ligos priežastį ir kaip reikia elgtis.

Leila buvo taip užsiėmusi tuo, ką mėgo, kad per 114 metų sugebėjo parašyti tik dvi knygas apie vaikų sveikatą, nors neabejotinai turėjo ką pasakyti.

Duoti interviu pediatrė taip pat neturėjo daug laiko. Net ir išėjusi į pensiją ji neprisileido žurnalistų – visi norėjo jos klausinėti tik apie ilgaamžiškumą, o ne apie vaikus ir mediciną, kas labai L. Denmark skaudino.

Iki 110 metų ji teikė medicinines konsultacijas telefonu ir, nepaisydama rimtų regėjimo problemų, toliau studijavo medicininę literatūrą. Genialioji medikė mirė 2012 m. balandžio 1 d. Tuo metu ji buvo ketvirtas žmogus visame pasaulyje, nugyvenęs 114 metų.

Leilos Denmark laimingo gyvenimo taisyklės

Visada išlaikykite humoro jausmą.

Niekada nesakykite žodžių ir nedarykite to, ką norėtumėte pamiršti.

Pasaulyje nėra vertingesnio darbo už gerą tėvų darbą.

Neabejokite tuo, kad būti moterimi yra nuostabu!

Kaip galima ilgiau darykite tai, ką mokate.

1 komentaras “Leila Denmark – pediatrė, dirbusi iki 110 metų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.