Nemokamai pasitikrinti galės moterys iki 74 metų

Nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės moterys nuo 45 iki 74 metų. Tokia galimybė atsiras nuo kitų metų pradžios.  Šiuo metu nustatytas amžius – nuo 50 iki 69 metų.

Nemokamai pasitikrinti galės daugiau moterų

Sveikatos apsaugos ministerija tokį sprendimą priėmė įgyvendinant Europos Komisijos rekomendaciją „Naujas ES požiūris į vėžio atrankinę patikrą“ ir pritarus Privalomojo sveikatos draudimo tarybai. Pagal naują tvarką atlikti ankstyvąją krūties vėžio diagnostiką galės daugiau kaip 149 tūkst. moterų, kurios yra draustos privalomuoju sveikatos draudimu. Numatoma, kad  amžiaus ribų praplėtimas papildomai atsieis apie 3,5 mln. eurų per metus. Jie skiriami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Galės tikrintis kas dvejus metus

Pagal Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, kuri mūsų šalyje vykdoma nuo 2005 metų, profilaktiškai pasitikrinti gali moterys nuo 50 iki 69 metų (imtinai). Nuo 2025 m. sausio 1 d. ši programa bus taikoma moterims nuo 45 iki 74 metų (imtinai). Joms kartą per dvejus metus bus atliekamas mamografinis tyrimas bei jo vertinimas. Ši programa finansuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, skirtomis privalomuoju sveikatos draudimu apdraustoms gyventojoms.

Profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio šiuo metu kviečia šeimos gydytojai. Tačiau kai kuriose gydymo įstaigose jau išbandomas naujas centralizuotas programos organizavimo ir vykdymo modelis. Pagal jį pacientai atrenkami ir asmeniniai kvietimai jiems yra siunčiami centralizuotu būdu. Visoje Lietuvoje toks modelis bus pradėtas įgyvendinti nuo 2026 metų pradžios.

Kur pirmiausia kreiptis

Mūsų šalyje onkologinės ligos yra antra dažniausia mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų. Kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma apie 1 500 krūties ir storosios žarnos vėžio bei apie 400–500 gimdos kaklelio vėžio atvejų.

Norintys pasitikrinti pagal prevencines programas pirmiausia turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis įvertina sveikatos būklę ir, jei reikia, skiria tyrimus bei nukreipia pas gydytoją specialistą. Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys (tarp jų – ir senjorai) prevencinėse programose gali dalyvauti nemokamai. Tačiau jie turi kreiptis į gydymo įstaigą, kuri turi sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa. Tokiu atveju nereikia mokėti nei už tyrimus, nei už gydytojo darbą ar sunaudotas medžiagas.

pexels. com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.