NaujausiSveikata

Ribojama pacientų pavėžėjimo paslauga

Nuo gegužės 30 dienos pradėta riboti pacientų pavėžėjimo paslauga. Kaip skelbiama  interneto svetainėje 1808.lt, pavėžėjimo paslauga užtikrinama tik gulintiems pacientams ir transplantacijų pervežimams. Kitų grupių pacientai nėra registruojami.

Pradžioje pacientų pavėžėjimas vykdytas tik kai kuriose savivaldybėse

Naujovė – pacientų pavėžėjimo paslauga – startavo 2023 metų rugpjūčio 1 d. 20-yje šalies savivaldybių. Projektas buvo įgyvendinamas etapais, įjungiant skirtingas pacientų grupes: turinčius hemodializės ir transplantacijos paslaugų poreikį, vyresnius nei 75 metų pacientus, turinčius negalią. Nuo 2024 m. liepos 1 dienos pacientų pavėžėjimo paslauga pradėta teikti visos Lietuvos teritorijoje. Ji skirta gyventojams, kuriems nustatytas 55 procentų ar mažesnis dalyvumo lygis, ir kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų; nustatytas neįgalumo lygis, ir kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų; 75 metų bei vyresniems asmenims, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų; asmenims, kuriems pavėžėjimo paslauga yra reikalinga dėl sveikatos būklės.

Pavėžėjimas skirstomas į dvi rūšis: nespecializuotą ir specializuotą. Pastarojo pavėžėjimo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo. Tai reiškia, kad pavėžėjimo paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jo metu yra stebima paciento būklė. Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas pacientų nelydi.

Kaip galima užsisakyti pavėžėjimą? 

Pavėžėjimo paslaugą galima užsisakyti paskambinus į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Užsakyti pavėžėjimo paslaugą gali ne tik pats senjoras, bet ir jį lydintis asmuo, socialinis darbuotojas, šeimos narys, sveikatos priežiūros specialistas ar kitas žmogus. Kartu su pacientu užsakytu transportu gali vykti ir jį lydintis asmuo ar net šuo vedlys.

Kodėl paslauga pradėta riboti

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad  ankstesnė vadovybė suplanavo nepakankamai lėšų, kad paslauga būtų teikiama.

„Šiuo metu analizuojame situaciją, ieškome sprendimo, kad pacientai neliktų visiškai be pavėžėjimo paslaugos galimybių. Paslauga buvo pradėta formuoti reaguojant į gydymo įstaigų reorganizavimą regionuose, siekiant išlaikyti paslaugų prieinamumą visiems pacientams, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Todėl ir toliau fokusuosimės į paslaugos prieinamumą regionuose, o pirmiausia ją užtikrinsime sunkiausios sveikatos būklės pacientams, ypač turintiems judėjimo problemų“, – sako viceministrė Laimutė Vaidelienė.

freepik.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *