Senjorai diskutavo apie mokesčių sistemą
Lietuvos EURAG asociacija (Europos vyresnio amžiaus žmonių federacijos narė), bendradarbiaudama su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNMMB) Valstybingumo centru, organizavo seminarą-diskusiją apie Lietuvos mokesčių sistemą. Renginį, kuris vyko LNMMB Valstybingumo erdvėje, moderavo Lietuvos EURAG asociacijos prezidento pavaduotojas Evaldas Židonis. Dalyvavo Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“, Nacionalinės bočių bendrijų asociacijos, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos ir sąjungos atstovai, kiti senjorai.
Senjorams mokesčių sistema labai svarbi
E. Židonis sakė, kad renginio tikslas – suburti įvairių vyresniojo amžiaus žmones jungiančių organizacijų aktyvius atstovus ir aptarti Lietuvos mokesčių ir įmokų sistemos ypatybes bei pribrendusius pokyčius. Pasak moderatoriaus, tai gera proga pabandyti suvokti, kodėl turime tokią sistemą, ir kodėl jos rodikliai, atsižvelgus į realų Lietuvos ekonominį pajėgumą ir palyginus su pasiektais analogiškais ES valstybių narių, yra tarp menkiausių arba net patys menkiausi.
EURAG asociacijos prezidento pavaduotojas pabrėžė, kad „mokesčių sistema svarbi vyresniojo amžiaus žmonėms, kadangi praktiškai lemia visas valstybės gyvenimo sritis, taip pat ir senjorų gyvenimo kokybę, jiems itin svarbias socialinės ir sveikatos apsaugos sistemų paslaugas. Valdančiųjų bandymai rimčiau tvarkyti ar nors bent kiek „palopyti“ skylėtą mokesčių sistemą, deja, nepavyko.“
Pasak E. Židonio, ta tema tampa ypač svarbi šiemet, prasidėjus Seimo rinkimų kampanijai. „Todėl verta pabandyti suderinti mūsų – vyresniojo amžiaus žmonių – teisėtų lūkesčių formuluotes ir pateikti kaip reikalavimus rinkimuose dalyvaujančių partijų kandidatams: kokių gi svarbiausių tikslų derėtų siekti ateities mokesčių reforma“, – teigė renginio vedėjas.
Kodėl „gyvulių ūkis?“
Pagrindinį seminaro pranešimą „Gyvulių ūkis ir kaip iš jo išeiti?“ padarė Vytautas Adomaitis, pastaruosius penkerius metus dirbęs su Pasaulio banko mokesčių ekspertais, įvertinusiais Lietuvos mokesčių sistemą ir parengusiais rekomendacijas Lietuvai.
Darydamas pranešimą, lektorius paaiškino, kodėl „gyvulių ūkis“: „Dar 1945 metais britų žurnalistas G. Orwellas išleido satyrinę knygą „Gyvulių ūkis“. Joje rašoma, kaip ūkio gyvuliai sukilo prieš prasigėrusį šeimininką ir patys ėmė jį valdyti. Sukilėliai paskelbė septynis principus, pirmasis kurių įtvirtina visų gyvulių lygybę. Tačiau palaipsniui kiaulių klanas, palaikomas bandos avių, perima valdžią ir atsiranda principas „visi gyvuliai lygūs, bet kai kurie lygesni už kitus“. Prieš gerus du dešimtmečius šią alegoriją Lietuvos mokesčių sistemai apibūdinti pasitelkė prof. Raimondas Kuodis.“
Kaip šveicariškas sūris
Pranešėjas Lietuvos mokesčių sistemą palygino su šveicarišku sūriu. „Taisyklinga jo išorė viduje slepia daugybę akučių ir angelių. Kuo sūrio viduje daugiau akučių ir angelių, kuo jos didesnės, tuo mažiau lieka paties sūrio. Lygiai taip pat, kuo mokesčių sistemoje daugiau išimčių ir išlygų, tuo mažiau valstybės biudžete lieka pajamų“, – vaizdžiai aiškino lektorius.
Jis teigė, kad kai kurioms verslo šakoms yra nepagrįstai suteiktos mokesčių lengvatos, dėl kurių valstybės biudžetas netenka daug pajamų.
Taip pat, pasak lektoriaus, nėra teisinga pajamų apmokestinimo sistema, nes taikomi skirtingi apmokestinimo dydžiai. Pavyzdžiui, labiausiai apmokestinami dirbantieji pagal darbo sutartis, mažiau mokesčių moka pajamas gaunantys pagal autorines sutartis, kai kurias kitas veiklos formas.
V. Adomaitis išsakė ir Pasaulio banko mokesčių ekspertų poziciją šiuo klausimu. Ekspertai siūlo sutelkti dėmesį ne į veiklos formų įvairovę, bet į gaunamų ekonominių pajamų apskaičiavimą ir apmokestinimą bendrai, o ne atskirai, kaip yra dabar.
Kokia nauda senjorams?
Šiuo metu senatvės pensijos mūsų šalyje sudaro apie 43 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio. Lietuva senatvės pensijoms finansuoti šiuo metu skiria 6 proc. nuo Bendrojo vidaus produkto, o ES vidurkis – dvigubai didesnis – 12 proc. Tad kuo daugiau bus surinkta mokesčių, tuo didesnės galimybės dalį jų skirti ir pensijoms didinti.
Renginio dalyviai pranešėjui pateikė įvairių klausimų, teiravosi, ko reikia, kad mokesčiai būtų skaičiuojami teisingai. Taip pat diskutavo apie įvairias gyvenimo realijas, susijusias su senjorų socialinėmis problemomis.
Genovaitė Kazielienė
Autorės nuotraukos
Viskas gerai, bet novatoriškumu diskusija nepasižymėjo.
Susitikimas Martyno Mažvydo bibliotekoje - Vytautas Adomaitis