Vaistų atliekų daugėja tonomis
2024 metų pirmąjį pusmetį surinkta 21,2 tonos pasenusių ar nebereikalingų vaistų.
Vaistinėse pasenusių vaistų – 7 tonomis daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai
Pirmąjį 2024 metų pusmetį Lietuvos vaistinės surinko 21,2 tonos pasenusių ar nebereikalingų vaistų iš gyventojų. Tai net 7 tonomis daugiau nei per tą patį laikotarpį 2023-aisiais. Nors šis augimas rodo didėjančią visuomenės atsakomybę aplinkosaugos klausimais, jis taip pat atskleidžia svarbią problemą – daugelis gyventojų vaistus vartoja neracionaliai, o tai sukelia papildomų atliekų.
Racionalus vaistų vartojimas galėtų sumažinti atliekų kiekį
„Per pastaruosius penkerius metus pastebime, kad vaistinėse grąžinamų vaistų kiekis kasmet didėja. Tai aplinkosaugos požiūriu yra teigiamas rodiklis, tačiau reikia susimąstyti, ar tikrai visi šie vaistai buvo būtini pacientams“, – sako Irma Medžiaušaitė, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vaistų kompensavimo skyriaus vyresnioji patarėja. Ji pabrėžia, kad racionalus vaistų vartojimas galėtų žymiai sumažinti atliekų kiekį ir padėti taupyti lėšas.
Kodėl vaistai pasensta
Pernai atliktas sociologinis tyrimas atskleidė, kad 66 proc. Lietuvos namų ūkių turi pasenusių ar nebevartojamų vaistų. Dauguma jų buvo pasilikti atsargoms, kiti – po ankstyvo vaistų vartojimo nutraukimo. 19 proc. gyventojų pripažino, kad vaistai pasilieka, nes jie vartoja mažiau nei gydytojas skiria, o 10 proc. žmonių įsigyja kompensuojamus vaistus, nors jų nesuvartoja.
Nesuvartoti vaistai didina ir valstybės, ir asmeninę finansų naštą
Toks neracionalus vaistų vartojimas ne tik sukelia perteklinių atliekų, bet ir lemia didelius finansinius nuostolius. Lietuvoje apie 78 proc. pacientams išrašomų receptinių vaistų yra kompensuojami, tai reiškia, kad nemaža dalis vaistinėms grąžintų vaistų buvo apmokėti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Tokie vaistai taip pat dažnai apmokestinami pacientų priemokomis. Taigi, nesuvartoti vaistai – tai tiek valstybės, tiek asmeninės finansinės naštos didinimas.
„Racionalus vaistų vartojimas, kai gydytojas skiria tik būtinus vaistus ir tiksliai nustato dozes, ne tik sumažintų farmacinių atliekų kiekį, bet ir leistų sutaupyti lėšas, kurias būtų galima skirti efektyvesniam gydymui ir sveikatos paslaugoms“, – sako I. Medžiaušaitė.
Racionalus vaistų vartojimas yra bendras gydytojo ir paciento darbas. Gydytojas turi išrašyti tik reikalingus vaistus, o pacientas – laikytis nurodymų. Pirmą kartą paskirtas kompensuojamas vaistas dažniausiai skiriamas tik 10 dienų laikotarpiui, o vėliau, jei vaistas pasirodo tinkamas, pacientui išrašomas ilgalaikio gydymo receptas.
Pasenusius ir nebereikalingus vaistus visada galima grąžinti į bet kurią vaistinę nemokamai
Gyventojams primenama, kad pasenusius ir nebereikalingus vaistus visada galima grąžinti į bet kurią vaistinę nemokamai. Tai – saugiausias būdas apsaugoti aplinką ir užkirsti kelią galimiems pavojams, susijusiems su netinkamu vaistų laikymu ar utilizavimu.