Voiničiaus rankraštis – neįminta mįslė

Voiničiaus rankraštis – neįminta mįslė. Tai yra paslaptinga knyga, kuri parašyta maždaug prieš 500 metų nežinomo autoriaus, nežinoma kalba ar šifru, kuris iki šiol nėra iššifruotas. Šis rankraštis buvo pavadintas iš Lietuvos kilusio lenkų antikvaro Mykolo Vilfredo Voiničiaus vardu dėl to, kad šis jį atrado 1912 metais. Nuo tada mokslininkai, kriptografai, lingvistai ir istorikai bando suprasti šio rankraščio turinį ir kilmę, tačiau iki šiol nepavyko visiškai atskleisti jo paslapties.

Kaip atrodo rankraštis

Voiničiaus rankraštis yra 240 pergamentinių puslapių knyga. Puslapio matmenys – 15 x 23 cm, knygos storis – 3 cm. Parašyta paukščio plunksna. Kiekviename puslapyje yra iliustracijų. Pagal jas rankraštis skirstomas į botaninę, astronominę, biologinę, kosmologinę, farmacinę ir receptinę dalis. Tekstas parašytas iš kairės į dešinę, suskirstytas paragrafais, knygoje yra daugiau nei 170 tūkst. ženklų. Raidyną sudaro 20–30 ženklų, tačiau yra ir unikalių ženklų. Iliustracijose matyti įvairūs augalai, nepažįstami gyvūnai, zodiako ženklai, alchemijos simboliai ir net žmonių figūros. Dalis iliustracijų primena augalus, bet jų tiksliai identifikuoti nepavyksta, nes jie neatitinka žinomų rūšių. Šis neįprastas turinys skatina daugybę teorijų apie rankraščio reikšmę ir jo autorių tikslą.

Voiničiaus rankraščio tekstas parašytas keistu šriftu

Voiničiaus rankraščio tekstas parašytas keistu šriftu, kurio kalba iki šiol neaiški. Vieni tyrėjai mano, kad tai gali būti nežinoma natūrali kalba, kiti teigia, jog tai galbūt yra apgavystė. Teksto struktūra rodo, kad rankraštyje galėtų būti lingvistinių dėsningumų, panašių į natūralią kalbą, tačiau iki šiol niekam nepavyko iššifruoti jo simbolių sistemos.

Pagal rankraščio lapo mėginius radioaktyviosios anglies izotopo pagalba buvo nustatytas laikas, kada galėjo būti parašyta knyga. Po šių tyrimų paaiškėjo, kad ji parašyta 1404–1428 metais Šiaurės Italijoje.

Dėl Voiničiaus rankraščio yra keletas teorijų

Viena populiariausių teorijų tokia, kad tai yra šifras, kurį sukūrė kažkas, siekdamas paslėpti slaptą informaciją.

Kai kurie tyrėjai mano, jog tai gali būti tekstas kažkokia nežinoma kalba arba dialektu, kurio iki šiol nepavyko atpažinti. Kartais spėjama, kad rankraštis yra falsifikacija, galbūt sukurta tam, kad apgautų jo pirkėjus ar pasipelnytų iš kolekcininkų. Dėl iliustracijų, kuriose matyti augalai ir alchemijos simboliai, kai kurie mano, kad rankraštis buvo sukurtas kaip vaistinių augalų ir gydymo priemonių vadovas.

Siekdami išsiaiškinti bandė daug metodų

Per dešimtmečius bandyta taikyti daugybę metodų, siekiant iššifruoti šį rankraštį, įskaitant kriptografinius metodus, dirbtinio intelekto algoritmus ir kompiuterinę lingvistiką. Nors atskleista tam tikrų pasikartojančių raštų ir struktūrų, tai nebuvo pakankama, kad būtų įminta paslaptis. Rankraštis dabar saugomas Jeilio universiteto bibliotekoje (JAV), ir jo kopijos prieinamos įvairiems tyrėjams.

Voiničiaus rankraštis išlieka vienu didžiausių senų lingvistinių galvosūkių, skatinančiu smalsumą ir kuriuo domisi tiek tyrėjai, tiek mėgėjai iš viso pasaulio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.