Apie kompensacijas protezuojantiems dantis
Viena brandaus amžiaus žmonių sveikatos problemų – dantys. Kadangi jie ne tik reikalingi kasdieniam valgymui, bet ir grožiui, netekus dantų naudojamės protezavimo paslaugomis. Asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, turi teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas.
Pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją odontologą
Norint gauti kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas, reikia keiptis į gydymo įstaigos, prie kurios senjoras yra prisirašęs, gydytoją odontologą. Arba – į kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), kuri turi licenciją teikti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas ir yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo bei apmokėjimo, gydytoją odontologą. Gydytojas nustatys, ar pensininkui gali būti teikiamos kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos.
Nereikia pildyti jokių prašymų
Nustačius teisę ir pagrįstumą gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas, gydymo įstaiga, į kurią kreipėsi pensijos amžių sukakęs žmogus, turės tik suvesti duomenis į Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (ESPBI) ir pacientą užregistruoti Eilių ir atsargų valdymo informacinės sistemos Dantų protezavimo posistemyje (EVIS DP).
Senjoras iš karto bus informuotas apie teisės gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas įgijimą – įstaiga privalo išduoti tai patvirtinantį informacinį pranešimą – ir galės kreiptis į pasirinktą gydymo įstaigą dėl dantų protezavimo paslaugų, turinčią sutartį su TLK. Taigi asmeniui nebereikia pildyti jokių prašymų TLK. Visi duomenys bus tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu.
Nebelikus eilių, asmuo teisę įgyja iš karto. Už suteiktas dantų protezavimo paslaugas apmokama šias paslaugas suteikusiai gydymo įstaigai, kuri yra sudariusi sutartį su TLK.
Kokios įstaigos sudariusios sutartis su TLK
Svarbu atsiminti, kad iš PSDF kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos teikiamos tik tose gydymo įstaigose, kurios dėl šių paslaugų yra sudariusios sutartį su viena iš TLK. Tuo pasidomėti reikėtų dar prieš renkantis protezavimo kliniką.
Nuo 2021 m. pasirašoma viena sutartis su TLK, kurios veiklos zonoje yra įstaigos buveinė, dėl PSDF biudžeto lėšomis apmokamų paslaugų teikimo visiems šalies gyventojams.
Sveikatos priežiūros įstaigų, sudariusių sutartis su TLK, ir teikiamų paslaugų sąrašas – čia.
Ar visi pensininkai gali pasinaudoti šia lengvata?
Į kompensuojamąjį dantų protezavimą neturi teisės išankstinę pensiją gaunantys asmenys.
Teisę į PSDF lėšomis kompensuojamą dantų protezavimą turi asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, nepriklausomai nuo to, ar jie dirba.
Kiek kompensuojama?
Dantų protezavimo paslaugų išlaidos kompensuojamos iš PSDF biudžeto asmenims pagal faktines dantų protezavimo išlaidas, bet ne daugiau kaip:
pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims:
- kurie turi mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių natūralių ar kokybiškų protezuotų antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties – iki 670,39 Eur;
- kuriems diagnozuotas didesnis nei II laipsnio patologinis visų dantų nudilimas (daugiau kaip 1/3 danties vainiko aukščio) – iki 670,39 Eur;
- kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm aukščio – iki 2 062,70 Eur (nustato konsiliumas).
asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos:
- po taikyto specifinio (spindulinio ir (ar) chemoterapinio) gydymo burnos ertmėje yra mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių natūralių ar kokybiškų protezuotų antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties – iki 670,39 Eur;
- atlikta burnos ertmės, veido ir žandikaulių operacija su minkštųjų audinių šalinimu ir (ar) žandikaulių srities kaulo rezekcija – iki 2 062,70 Eur (nustato konsiliumas).
Jei faktinės dantų protezavimo išlaidos buvo didesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turi sumokėti pats.
Paruošta pagal Valstybinės ligonių kasos informaciją
pexels.com nuotr.
Pingback: Kaip atskirti tikrus eurus nuo padirbtų? - Senjorų svetainė
Pingback: Galima kreiptis dėl kompensacijų - Senjorų svetainė
Pingback: Apie kompensacijas naują šildymo sezoną - Senjorų svetainė
Pingback: Dantų geltonavimą galima pristabdyti - Senjorų svetainė
Pingback: Kaip gauti kompensaciją už būsto šildymą - Senjorų svetainė