Astronautai į Žemę grįžo po devynių mėnesių

2025 m. kovo 18 d. NASA „SpaceX Crew-9“ misija oficialiai baigėsi, kai keturi astronautai saugiai grįžo į Žemę. „SpaceX Dragon erdvėlaivis nusileido Meksikos įlankoje, prie Floridos krantų. „SpaceX“ gelbėjimo laivuose esančios komandos paėmė erdvėlaivį ir jo įgulą. NASA astronautai Butchas Wilmore’as ir Sunita Williams Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) praleido devynis mėnesius, Nickas Hague’as ir „Roscosmos“ kosmonautas Aleksandras Gorbunovas kosmose buvo nuo 2024 m. rugsėjo 28 d.

Astronautai į Žemę grįžo po devynių mėnesių Nuotraukoje kapsulė vandenyje

Planavo kosmose būti 8 dienas, tačiau misija užsitęsė

N. Hague’as ir A. Gorbunovas pakilo 2024 m. rugsėjo 28 d. SpaceX Falcon 9raketa iš kosminio paleidimo komplekso Kanaveralo kyšulio kosminėje pajėgų stotyje Floridoje. Kitą dieną jie prisijungė prie TKS Harmony modulio. Tuo tarpu S. Williams ir B. Wilmore’as išskrido 2024 m. birželio 5 d. Boeingerdvėlaiviu Starliner su United Launch Alliance Atlas Vraketa. Jų buvimas TKS buvo planuotas 8 dienas. Tačiau atvirame kosmose paaiškėjo, kad viduje nutekėjo helis ir sugedo variklių valdymo sistema.

Astronautai į Žemę grįžo po devynių mėnesių Nuotraukoje kapsulėje 4 astronautai gulsti

Tad erdvėlaivis į Žemę buvo grąžintas be jų, o astronautų misija pratęsta iki birželio vidurio, tada liepos, po to rugpjūčio mėnesio. Tačiau viskas užsitęsė iki šių metų kovo, kai įgula sėkmingai pasiekė Žemę.

S. Williams ir B. Wilmore’as per savo misiją nukeliavo 121 347 491 mylią, kosmose praleido 286 dienas ir 4 576 kartus apsisuko orbitoje aplink Žemę. N. Hague’as ir A. Gorbunovas per savo misiją nukeliavo 72 553 920 mylių, kosmose praleido 171 dieną ir 2 736 kartus apsisuko orbitoje aplink Žemę. „Crew-9“ misija buvo pirmasis A. Gorbunovo skrydis į kosmosą. N. Hague’as praleido 374 dienas per savo dvi misijas, S. Williams – 608 dienas per tris savo skrydžius, o B. Wilmore’as – 464 dienas per savo tris skrydžius.

Astronautai atliko daugiau nei 150 mokslinių eksperimentų

Astronautai į Žemę grįžo po devynių mėnesių  Nuotraukoje astronautai vyras ir moteris iš arti

Crew-9misija buvo reikšminga mokslo ir technologijų plėtrai. Per savo buvimą TKS astronautai atliko daugiau nei 150 mokslinių eksperimentų, skirdami jiems daugiau nei 900 valandų.

Svarbiausi eksperimentai, kurie buvo atlikti – tai augalų augimo ir kokybės tyrimai mikrogravitacijos sąlygomis, kamieninių ląstelių tyrimai, padedantys spręsti kraujo ligas, autoimuninius sutrikimus ir vėžį. Jie taip pat išbandė apšvietimo sistemas, padedančias astronautams išlaikyti cirkadinį ritmą, paėmė mėginius iš kosminės stoties išorės, kad ištirtų, ar mikroorganizmai gali išgyventi erdvėje.

S. Williams du kartus išėjo į atvirą kosmosą, per kuriuos su kolegomis atliko techninę stoties apžiūrą. Ji taip pat pagerino visų laikų moterų astronaučių buvimo atviroje erdvėje rekordą, praleisdama joje 62 valandas ir 6 minutes.

Kosmose pakeitė nauja įgula

Astronautai buvo nugabenti į NASA Džonsono kosmoso centrą Hiustone, kur jiems atliekamos medicininės apžiūros ir jie susitiks su savo šeimomis. Tuo tarpu Crew-10komanda, kurioje NASA astronautės Nicole Ayer ir Anne McClain, Rusijos kosmonautas Kirilas Peskovas ir Japonijos astronautas Takuya Onishi, jau prisišvartavo prie TKS, tęsdama mokslinę ekspediciją.

Nuotraukos iš NASA vaizdo įrašo

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.