Erkės prabunda jau kovo mėnesį

Anksčiau erkių suaktyvėjimo sezonas tęsdavosi balandžio-spalio mėnesiais. Tačiau keičiantis klimato sąlygoms, jis vis ilgėja. Dėl to visuomenės sveikatos specialistai perspėja, kad šiemet erkės gali prabusti kur kas anksčiau – ne balandį, o jau kovo mėnesį. Todėl medikai pataria jau dabar pradėti saugotis.

Viena sunkiausių virusinių infekcinių ligų

Erkinis encefalitas – viena sunkiausių virusinių infekcinių ligų, pažeidžianti galvos ir nugaros smegenų dangalus ar periferinius nervus. Šią ligą sukelia erkinio encefalito virusas, kurio paplitimas Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje. Tai reiškia, kad kiekvienam gyventojui, taip pat ir senjorams, gresia nemaža rizika susirgti šia infekcija ir patirti liekamuosius reiškinius, kurie ne tik neigiamai paveikia gyvenimo kokybę, bet gali net sukelti neįgalumą. Susirgusieji šia liga gali patirti sąmonės, pusiausvyros, koordinacijos ir dalinius kalbos sutrikimus, nevalingą kūno dalies drebėjimą bei galvos nervų pažeidimus, o 1–2 proc. tokių ligonių net miršta.

Visuomenės sveikatos specialistai pastebi, kad erkiniu encefalitu dažniau ir sudėtingiau serga vyresni asmenys. Taip pat ir mirčių daugiau pasitaiko tarp garbaus amžiaus senolių. Tokiais atvejais dažniausiai senjorai būna nepasiskiepiję.

Išvengti galima pasiskiepijus

Išvengti šios klastingos ligos ir jos sukeliamų padarinių galima vieninteliu būdu – skiepijantis, nes vakcina sukuria 98 proc. imuninę apsaugą nuo erkinio encefalito.

Tam, kad susidarytų apsauginis imunitetas nuo erkinio encefalito vieniems metams, reikalingos dvi vakcinos dozės.

Iš pradžių suleidžiama pirmoji skiepo dozė pasirinktą dieną, o praėjus nuo 1 iki 3 mėnesių po pirmosios dozės suleidimo įskiepijama antroji dozė. Norint, kad imuninis atsakas susidarytų greičiau, antroji dozė gali būti suleista praėjus dviem savaitėms po pirmosios dozės suleidimo.

Praėjus dviem savaitėms po antrosios dozes suleidimo, žmogus yra saugus visą sezoną ir gali būti miške, nebijodamas erkių įsisiurbimo.

Trečioji dozė turėtų būti suleidžiama praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po antrosios dozės. Po šios dozės suleidimo žmogus gali jaustis saugus trejus metus.

Apsaugai – repelentai ir tinkama apranga

Reikia saugotis ne tik dėl erkinio encefalito, bet ir Laimo ligos rizikos. Kaip žinia, skiepų nuo Laimo ligos nėra. Todėl senjorams, kurie mėgsta pasivaikščojimus gamtoje, net jei jie pasiskiepiję, patartina erkių aktyviuoju sezonu dėvėti uždarą aprangą ir naudoti apsisaugojimui nuo erkių skirtus repelentus.

pexels.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.