Įbrėžimas daržininkaujant gali būti pavojingas

Daržininkystė – vienas mėgstamiausių senjorų užsiėmimų. Tačiau dirbant darže, sode, ne visuomet pavyksta išvengti įsipjovimų ir įsibrėžimų, o tokiais atvejais labiausiai reikėtų saugotis sepsio bei stabligės. Todėl „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė pataria pasikartoti pirmos pagalbos taisykles susižeidus bei įvardija svarbius ženklus, kada reikėtų skubėti pas gydytoją dėl ligų pavojaus.

Net ir įbrėžimas gali sukelti mirtiną infekciją

Darbuojantis darže arba sode ne tik senjorams, bet ir kitiems žmonėms yra gan sudėtinga išvengti nedidelių įbrėžimų ar įsipjovimų. Todėl vaistininkė E. Ramaškienė ragina būti itin atsargiems. Anot jos, svarbu ne tik mokėti pasirūpinti žaizda, bet ir atpažinti ankstyvuosius simptomus tokių ligų kaip sepsis ir stabligė.

„Dirvožemyje gausu bakterijų, kurios gali būti naudingos augalams, bet kelti pavojų mūsų sveikatai. Per menkiausią įsibrėžimą į mūsų organizmą gali patekti kenksmingos medžiagos, sukeliančios stabligę arba sepsį. Abi šios infekcijos yra labai pavojingos gyvybei. Sepsis pasireiškia tokiais simptomais kaip pykinimas, kraujosrūvos, intensyvus širdies plakimas, padažnėjęs kvėpavimas, pakilusi temperatūra. Tuo tarpu stabligė prasideda nuo surakintų žandikaulių, atsiranda raumenų spazmai, ypač aplink lūpas, taip pat ryjant“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Pirmi veiksmai, ko senjorams reikėtų imtis susižeidus

Jeigu  įsipjovėte, vaistininkė dalijasi 8 žingsnių atmintine, į ką reikėtų atsižvelgti imantis gydymo.

  1. Pirmiausia žaizdą nuplaukite.Porą minučių palaikykite žaizdą po drungnu tekančiu vandeniu.
  2. Apžiūrėkite žaizdą.Nuplovę žaizdą galėsite geriau ją apžiūrėti – koks jos gylis ir dydis. Nuo to priklausys jūsų tolimesni veiksmai.
  3. Dezinfekuokite. Jeigu žaizda negili, galite ją visą dezinfekuoti su antiseptiku. Tačiau jei ji gili – dezinfekuokite tik žaizdos kraštelius.
  4. Priemonės su sidabru.Mažoms ir negilioms žaizdoms gydyti patariama naudoti antibakterines priemones su sidabru. Jos pagreitina gijimą ir sumažina infekcijų riziką bei randų susidarymo tikimybę.
  5. Tinkamai sutvarstykite.Negiliai žaizdai pagal dydį ir gylį patariama rinktis pleistrą arba tvarstį. Jeigu žaizda gili – ant jos dėkite sterilią marlės servetėlę ir 2–3 kartus apsukite tvarsčiu. Pakartokite tai bent porą kartų. Senjorams patariama vykti pas gydytoją, o jei kraujavimas gausus – kviesti greitąją.
  6. Stebėkite žaizdą ateinančią parą. Jeigu žaizda buvo negili ir pas gydytoją vykti nereikėjo, ateinančiomis dienomis senjorai turi atidžiai ją stebėti. Jeigu jums pasireikš bent vienas simptomas – stiprus tinimas, pūliavimas, raudonumo už įsipjovimo ribų plėtimasis arba kylanti temperatūra – skubėkite pas gydytoją.
  7. Dėvėkite apsaugines pirštines. Sodininkaujant tai ypač svarbu, o taip pat būtina ir tais atvejais, jeigu gyjant žaizdai vis tiek tęsiate sodo arba daržo darbus. Per menkiausią įsipjovimą ar įsibrėžimą tiek ant rankų, tiek ant kitų kūno vietų galima pasigauti sepsį arba stabligę, todėl papildoma apsauga labai svarbi.
  8. Pasiskiepykite nuo stabligės. Žinios, kaip pasirūpinti žaizda įsipjovus – labai svarbios. Visgi, lygiai taip pat svarbu užbėgti pavojui už akių ir iš anksto pasiskiepyti nuo stabligės.

 

3 komentarai “Įbrėžimas daržininkaujant gali būti pavojingas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.