Širdies nepakankamumas – pavojinga liga
Dažnai diagnozuojamas per vėlai, širdies nepakankamumas įgauna pandemijos mastą visame pasaulyje. Siekdamos informuoti gyventojus apie šios ligos simptomus ir padėti laiku juos atpažinti, Sveikatos apsaugos ministerija kartu su kitomis institucijomis, gydymo įstaigomis ir pacientų organizacijomis jungiasi prie Tarptautinio Širdies Aljanso inicijuotos informacinės kampanijos ir kviečia dalyvauti gegužės mėnesį didžiuosiuose miestuose vyksiančiuose renginiuose, informuoja Sveikatos apsaugos ministerija.
Auga sergamumas širdies ligomis
Širdies nepakankamumo mastai kasmet didėja, kartu auga sergamumas ir kitomis širdies ligomis.
Kaip ir bet kurios ligos gydyme, dažnai raktas į sėkmę yra paciento ir gydytojo bendradarbiavimas, todėl senjorams reikėtų pasidomėti širdies veikla ir ligos požymiais, kad galėtų laiku atpažinti simptomus.
Kas signalizuoja apie širdies ligą
Pasaulyje širdies nepakankamumu serga maždaug 64 mln. žmonių, Lietuvoje – daugiau nei 130 tūkst. Pasak sveikatos priežiūros specialistų, širdies nepakankamumas gresia vienam iš penkių keturiasdešimtmetį peržengusių žmonių, o per penkerius metus po diagnozės nustatymo miršta pusė pacientų.
Pagrindiniai širdies nepakankamumo požymiai atsiranda dėl sumažėjusios kraujo tėkmės organizme ir skysčių susikaupimo, arba širdies perkrovos. Apie ligą gali signalizuoti dusulys, silpnumas, aukštas arba žemas pulsas, poreikis įkvėpti viduryje sakinio, kojų tinimas ir kiti simptomai. Kartais senjorai nelabai kreipia į tai dėmesio, viską „nurašydami“ senyvam amžiui.
Širdies nepakankamumas turi keturias stadijas
„Apie 80 proc. žmonių pagalbos kreipiasi tada, kai jau ženklūs širdies nepakankamumo simptomai, tuomet kviečiamasi Greitąją medicinos pagalbą ir vykstama į ligoninę arba ieškoma būdų, kaip palengvinti dusulį, silpnumą, edemas ir kitus širdies nepakankamumo simptomus ambulatoriškai. Mūsų tikslas turėtų būti nustatyti širdies nepakankamumą dar tuomet, kai simptomai nepasireiškę, bet jau yra struktūrinis širdies pažeidimas, dėl kurio gali išsivystyti širdies nepakankamumas“, – teigia Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės pirmininkė, gydytoja kardiologė prof. dr. Diana Žaliaduonytė.
Profesorė paaiškina, kad širdies nepakankamumas turi keturias stadijas: A (yra rizikos veiksniai), B (nėra simptomų, bet jau yra struktūrinė širdies pažaida), C (yra simptomai) ir D (terminalinė būklė).
„Norėtume sulaukti pacientų, kol jų širdies nepakankamumas yra B stadijos, tai yra, dar neatsiradę šiai ligai būdingų simptomų. Pirmasis vizitas turėtų būti pas šeimos gydytoją, kuris šiandien turi daugiau instrumentų – nuo sausio, įtaręs pacientui širdies nepakankamumą, jis gali skirti nemokamą natrio uretinio peptido tyrimą (NT-pro-BNP) ir siųsti pacientą pas kardiologą“, – aiškina prof. dr. D. Žaliaduonytė.
Reikėtų žinoti širdies nepakankamumo simptomus
Pasak Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos prezidentės Aistės Štaraitės, net visiškai sveikas žmogus privalo žinoti širdies nepakankamumo simptomus, savo rizikos faktorius, kad į gydytojus galėtų kreiptis laiku, ligai nespėjus padaryti negrįžtamų ir sunkiai kontroliuojamų pokyčių.
„Labai svarbu, kad tiek sveiki, tiek jau sergantys jaustųsi atsakingi už savo sveikatą. Ne lauktų pagalbos iš šalies, ne lauktų gydytojo skambučio, kviečiančio tikrintis, o patys mokytųsi save pažinti, išgirsti kūno siunčiamus signalus ir atskirti, kada jau reikia nedelsiant keliauti pas medikus“, – ragina senjorus A. Štaraitė.
Mokys renginiuose pažinti širdies nepakankamumo požymius
Pajautus širdies nepakankamumo simptomus reikėtų reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins paciento sveikatos būklę ir prireikus atliks būtinus tyrimus.
Sužinoti daugiau apie širdies nepakankamumo simptomus ir išmokti laiku juos atpažinti gyventojai kviečiami didžiuosiuose miestuose vyksiančiuose renginiuose, skirtuose širdies nepakankamumui. Sveikatos priežiūros specialistai pasidalins patarimais, kaip laiku diagnozuoti ligą, nepainiojant simptomų su senatve, gerinti pacientų gyvenimo kokybę ir ilginti jų amžių, o sustojus širdžiai – mokėti ją gaivinti.
Kur ir kokiu laiku vyks renginiai, kuriuose rekomenduojama apsilankyti ir senjorams
KLAIPĖDOJE gegužės 9 d., antradienį, 13.00 val. Klaipėdos universiteto didžiojoje auditorijoje PC „Studlendas“ „(Herkaus Manto g. 92) vyks atvira paskaita „Širdies nepakankamumas: kas, kodėl ir kaip?“. Praktiniai pirmosios pagalbos užsiėmimai vyks nuo 14.30 val. Su visais besidominčiais bendraus Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Jūrininkų ligoninė“ gydytojai kardiologai, slaugytojos, būsimieji medikai. Jie ves praktinius pirmosios pagalbos užsiėmimus „Sustojo širdis – išmok gaivinti“
VILNIUJE gegužės 12 d. nuo 12 iki 15 valandos, prieš Vyriausybės rūmus – Vinco Kudirkos aikštėje, jau penktąjį kartą veiks atviras Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatą ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo. Renginio metu bus atliekami įvairūs sveikatos testai. Renginyje veiks kino teatras, kuriame nuolat suksis aktualūs filmo siužetai pagrindinėmis širdies temomis. Plačiajai visuomenei bus paaiškinta, kas yra širdies nepakankamumas, kaip atpažinti simptomus ir kada kreiptis pagalbos.
Gegužės 12 d. 20 valandą Vilniaus miesto savivaldybė raudona – širdies spalva – apšvies vieną gražiausių miesto tiltų – Karaliaus Mindaugo tiltą. Ši akcija simbolizuos visų gyvenančių su širdies ligomis viltį į ateitį ir visavertį gyvenimą.
ŠIAULIUOSE gegužės 17 dieną, nuo 14 val. iki 16 val. Prisikėlimo aikštėje veiks Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatos rodiklius: pulsą, kraujospūdį, įsotinimo deguonimi kiekį. Bus galimybė pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo ir pabendrauti su Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos nariais. Bus pateikiama informacija apie širdies nepakankamumą, sveikatos dovanų aktyviai dalyvaujantiems ir filmai apie širdies sveikatą. Šiaulių gydytojai kardiologai ir slaugytojai atsakys į rūpimus klausimus.
PANEVĖŽYJE gegužės 18 d. Laisvės aikštėje nuo 14 val. iki 16 val. veiks Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatos rodiklius ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo. Renginyje dalyvaus Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos vadovė Aistė Štaraitė, Respublikinės Panevėžio ligoninės specializuoto Širdies nepakankamumo kabineto gydytojų kardiologų ir bendrosios praktikos slaugytojų komanda – gyd. kardiologė Agnė Šimukauskienė, specializuota ŠN slaugytoja Monika Brazauskienė, bendrosios praktikos slaugytoja Jurgita Plungienė.
unsplash.com nuotr.
10 patarimų vartojantiems vaistus - Senjorų svetainė
Ir senjorai gali būti kraujo donorais - Senjorų svetainė
Įbrėžimas daržininkaujant gali būti pavojingas - Senjorų svetainė
Mėšlungis kartais įspėja apie rimtas ligas - Senjorų svetainė
Vasarą širdies ligos - dar pavojingesnės - Senjorų svetainė