Įvairių pasaulio kampelių unikalūs ypatumai
Kurioje valstybėje yra oficialiai pripažįstamos trys lytys? Kokioje šalyje kalbama daugiausia kalbų? Kas yra didžiausi Afrikos žudikai gyvūnai? Valstybė, kurioje negyvena nė vienas gyventojas, tačiau ji turi 20 tūkstančių registruotų piliečių.
Kur daugiausia avių?
Tai yra Folklando salos. Suskaičiuota, kad vienam šalies gyventojui tenka 200 šių švelniakailių. Tad nenuostabu, jog svarbiausia salų ūkio šaka yra avininkystė. Pajamos iš vilnos eksporto į Jungtinę Karalystę sudaro didžiąją dalį krašto biudžeto. Net ir vėliavoje, ir herbe vaizduojama išdidi avis.
Trys žmonių lytys
Vienoje mažiausių pasaulio valstybių Samoa oficialiai pripažintos trys skirtingos lytys – vyrai, moterys ir vadinamieji fafafinai. Šioje šalyje tėvams, turintiems daug sūnų, jauniausiuosius leidžiama paversti fafafinais. Mamos juos gali rengti suknelėmis, dabinti moteriškais aksesuarais, mokyti atlikti namų ruošos darbus ir pan. Įdomiausia tai, kad fafafinai nėra laikomi homoseksualais, net jei turi lytinių santykių su vyrais. Vis dėlto jiems griežtai draudžiama užmegzti artimą ryšį su kitais fafafinais. Beje, trečios lyties atstovams leidžiama susituokti su moterimi. Tačiau net ir tada jie negali išsižadėti suknelių ir vadintis vyrais. Skelbiama, kad tarp 200 tūkstančių Samoa gyventojų yra apie 500 fafafinų.
Indijoje – daugiausiai karvių ir pašto skyrių
Indija pasaulyje pirmauja pagal karvių ir pašto skyrių skaičių. Čia žolę rupšnoja daugiau nei 270 milijonų karvių, o pašto skyrių įrengta net 155 tūkstančiai. Tai didžiausias pašto tinklas pasaulyje. Indai, matyt, dievina ranka rašytus laiškus ir puoselėja senąsias tradicijas. Kita įdomybė susijusi su karvėmis. Visi žinome, kad Indijoje karvės laikomos šventomis. Tačiau mažai kas girdėjo, kad pasenę gyvuliai paprasčiausiai išmetami į gatvę. Taip miestuose atsiranda gausybė valkataujančių karvių, o jų įstatymas neleidžia nei paskersti, nei užmigdyti. Turistus stebina šiukšlių konteineriuose besiknaisiojančios, o naktimis iš Delio centro policijos vaikomos žalmargės. Vis dėlto kai kurioms laimingosioms pasiseka – jos patenka į vadinamuosius karvių namus, kuriose garbingai nukaršinamos.
Papua Naujojoje Gvinėjoje bendraujama 848 skirtingomis kalbomis
Trečioje pagal dydį salų valstybėje Papua Naujojoje Gvinėjoje, plytinčioje Ramiajame vandenyne, galima išgirsti daugiausia kalbų pasaulyje. Šaliai priklausančiose 600 salų įsikūrę papuasai, mikroneziečiai, melaneziečiai, kinai, išeiviai iš Europos, australai, filipiniečiai ir kt. Nustatyta, kad salelėse gyvena beveik tūkstantis nedidelių savita kultūra išsiskiriančių tautų. Be abejo, visi jie kruopščiai puoselėja unikalias tradicijas, papročius ir, be abejo, kalbą. Papua Naujojoje Gvinėjoje daugiau nei 7 mln. žmonių bendrauja 848 skirtingomis kalbomis! Kai kurias vartoja vos tūkstantis salos gyventojų.
Didžiausi Afrikos žudikai
Daug kas įsitikinę, kad šiame žemyne pavojingiausi yra liūtai, plėšrieji krokodilai, nuodingosios gyvatės. Tačiau, pasirodo, šimtai žmonių kasmet žūva po dramblių kojomis ir begemotų nasruose. Nors ir didelio svorio, šie gyvūnai yra gana vikrūs ir greiti. Jie lengvai gali pralenkti bėgantį žmogų. Drambliai paprastai yra taikūs, tačiau į jų teritoriją įsiveržę ir žudyti gentainius ėmę žmonės juos nenumaldomai įsiutino.
Na, o begemotai, pasirodo, iš prigimties yra labai aršūs. Puola jie ne tik į valdas įžengusius nelaimėlius – patinų kovos dėl patelės visada baigiasi vieno iš jų mirtimi. Šiandien laisvėje begemotai gyvena tik Afrikoje, į pietus nuo Sacharos dykumos. Vietiniai juos dažnai vadina žmogėdromis.
Gimsta daugiausia dvynių
Daugiausia dvynių visame pasaulyje gimsta Vakarų Afrikos šalyje Benine: tūkstančiui žmonių tenka beveik 28 dvyniai. Tai dvigubai daugiau nei kitose šalyse. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Australijoje ir daugelyje Europos šalių tarp tūkstančio naujagimių būna vos 9–16 dvynių. Kodėl Benine jų gimsta daugiausia, mokslininkai dar neišsiaiškino. Kol kas nustatyta, kad tikimybė susilaukti dviejų vaikų iš karto didesnė vyresnio amžiaus gimdyvėms. Taip pat įrodyta, kad aukštos moterys dažniau nei žemos augina neidentiškus dvynius. Įtakos turi ir paveldimumas iš motinos pusės.
Labiausiai nutukusi tauta
Daugiausia nutukusių žmonių gyvena vos 21 kv. km ploto Nauru saloje, esančioje Ramiajame vandenyne. Šioje mažiausioje nepriklausomoje respublikoje daugiau nei 98 proc. žmonių turi antsvorio. Tai labiausiai susiję su maisto iš Vakarų šalių importu, intensyviai vykdytu kone šimtmetį. Saloje įsikūrę mikroneziečiai ir polineziečiai ilgus šimtmečius vertėsi žvejyba, maitinosi kokosų riešutais, kitais tropiniais vaisiais. Tačiau saloje pradėjus išgauti fosfatus ir šaliai praturtėjus, o Vakarams tapus ranka pasiekiamais, viskas pasikeitė. Pinigų švaistymas tapo gyvenimo būdu, laisvalaikio pramoga, kasdienybe. Pamiršę tradicijas, unikalų salos maistą, nauriečiai susižavėjo Vakarų spindesiu ir visa galva į jį paniro. Pasekmė – nutukimas.
Ladonijos valstybė, kuri neegzistuoja
Ladonijos valstybė išsidėsčiusi akmenuotoje Švedijos pietuose esančio Kulabergo gamtos draustinio pakrantėje, vos už keliolikos kilometrų į šiaurės vakarus nuo Arildo miestelio. Šią šalį pasieksite tik laiveliu arba keliaudami pėsčiomis. Šią mikrovalstybę 1 kv. kilometro teritorijjoje įkūrė švedų menininkas, filosofijos mokslų daktaras Larsas Vilksas. Šiandien Ladonija turi daugiau nei 20 000 registruotų piliečių, tačiau nė vieno nuolatinio gyventojo, 841 bajorą ir 125 ministerijas. Norint tapti paprastu šios šalies piliečiu, pilietybė suteikiama nemokamai, tereikia internete užpildyti anketą. Beje, norint tapti Ladonijos piliečiu, pildant anketą būtina pasirinkti lotynišką žodį ar frazę. Jei paprasto piliečio statusas netenkina ir norite bajoro titulo, tuomet teks sumokėti 30 dolerių… Ladonijos piliečiai – viso pasaulio gyventojai. 2002 – aisiais galimybe gauti Ladonijos pilietybę ir taip užsitikrinti geresnį gyvenimą, susidomėjo virš 3000 pakistaniečių. Įsivaizduojate, kaip nusivylė geresnio gyvenimo Vakaruose ieškantys pakistaniečiai, sužinoję, kad šios pseudovalstybės piliečiai – laisvamaniai klajokliai, negyvenantys šioje vietovėje.
Šalis, kurioje nėra nė vienos upės
Saudo Arabija – šalis, kurioje neteka nė viena upė. Beveik visą teritoriją užima smėlio ir akmeningosios dykumos, kai kur yra pusdykumių. Tačiau vietos gyventojai dėl to nesuka galvos. Antrame pagal dydį mieste Džidoje (jame gyvena daugiau nei 3 mln. žmonių) žadą atima aukščiausias pasaulyje Karaliaus Fahdo fontanas. Iš jo ištryškęs vanduo pasiekia 300 m – būtent tokio aukščio yra žymusis Eifelio bokštas Paryžiuje. Įspūdingas fontanas matomas iš bet kurios Džidos vietos.
Nuolat gyvena pragaro papėdėje
Indonezijoje yra 127 veikiantys ugnikalniai. Jų papėdėse įsikūrę milijonai žmonių visiškai nesibaimina dėl nuolat tvyrančios grėsmės. Prireikus, jie evakuojasi, po to vėl grįžta. Vis dėlto salose būta milžiniškų kataklizmų. Pats didžiausias salyne esantis ugnikalnis Krakatau paskutinį kartą buvo išsiveržęs 1883 m. Katastrofa buvo milžiniška: sprogimą žmonės girdėjo už 5 tūkst. kilometrų, pelenai porai dienų uždengė saulę, o sukeltas cunamis pražudė 36 419 Indonezijos gyventojų.
wikipedija nuotr.