Jei įkando šuo

Atšilus orams, senjorai vis daugiau laiko praleidžia lauke. Deja, kartais pasivaikščiojimai baigiasi nemaloniai – tenka susidurti su agresyviais šunimis. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pataria, kaip galima užkirsti kelią tokiems incidentams bei ką daryti įkandus nepažįstamam šuniui?

Reikia būti atsargiems

Visų pirma, VMVT įspėja būti budriems ir atsakingiems – su svetimais šunimis elkimės pagarbiai. Prie nepažįstamo keturkojo nederėtų artintis ir bandyti paliesti ar paglostyti. Šuo dėl įvairiausių priežasčių (rujos, garbaus amžiaus, prastos nuotaikos, kitų aplinkos veiksnių, tokių kaip temperatūrų svyravimų ar didėjančio ozono kiekio) gali būti jautrus aplinkai,  prisilietimams ar kitokiam svetimų žmonių dėmesiui. Todėl šunų šeimininkai taip pat turi užtikrinti, jog augintinis būtu vedžiojamas su pavadžiu ir pagal poreikį būtu uždėtas specialiai pritaikytas antsnukis.

Negalima palikti be priežiūros 

Antra, atidžiai rūpinkimės savo šunimis, užtikrinant, kad jie nekeltų grėsmės kitiems asmenims, gyvūnams, jų sveikatai ar gyvybei, viešosiose vietose nepalikti jų be priežiūros. Ypač tai aktualu  atšilus orams ir artėjant vaikų vasaros atostogoms, kuomet žmonės daugiau laiko praleidžia lauke.

Gyvūnų augintinių šeimininkų susitarimas naudoti geltonos spalvos ženklus, tokius kaip: kaspiną, antkaklį ar pavadėlį. Tai gali padėti išvengti nemalonių situacijų, kadangi šis ženklas reiškia, jog šuo yra jautrus, jam reikia daugiau erdvės, privatumo ir prie jo geriau nesiartinti.

Kreipkitės į gydytoją

Jeigu visgi nutiko toks incidentas ir šuo įkando, nedideliems įkandimams gydyti pakanka kruopščiai nuplauti, išvalyti žaizdą ir patepti antibakteriniu tepalu. Jei žaizda nedidelė, švariai nusiplovę rankas su muilu ir vandeniu, kad neužkrėstumėte žaizdos, išvalykite žaizdą nuo vidurio į išorę su muilu ir vandeniu. Spustelėkite žaizdą, kad liautųsi kraujavimas. Patepkite žaizdą antibakteriniu tepalu, kad neprasidėtų infekcija. Kai žaizda nustoja kraujuoti, apriškite tvarsčiu arba užklijuokite pleistrą su tamponu. Jei kąstinė žaizda yra labai gili ir labai kraujuoja, stipriai spauskite kraujuojantį židinį steriliu tamponu ar švarios medžiagos skiaute, kol kraujavimas sumažės. Jei tamponas permirksta krauju, jokiu būdu jo nenuimkite dėkite ant viršaus kitą. Jei įmanoma pakelkite sužeistą kūno dalį virš širdies lygio.

Bet kuriuo atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytojus. Jie įvertins sužeidimą ir įvertinę riziką, profilaktiškai skirs kur kas lengvesnių ir mažiau skausmingų priemonių pasiutligės prevencijai. Anksčiau, kuomet pasiutligė nebuvo taip efektyviai suvaldyta, įvykus sąlyčiui (įkandimui, įdrėskimui) su šunimi, žmogui tekdavo iškęsti ilgą ir skausmingą injekcijų nuo pasiutligės kursą.

Šiai dienai Lietuva paskelbta laisva šalimi nuo pasiutligės ir šios ligos atvejų pastaruosius kelerius metus nebuvo nustatyta. Pasiutligei imlūs gyvūnai augintiniai privalo būti periodiškai vakcinuojami, tačiau nors ir rizika išlieka minimali, šios ligos nereikėtų nuvertinti – pasekmės gali rimtai atsiliepti sveikatai.

freepik.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.