Ką reikėtų žinoti apie kiaušinius

Artėja Velykos, kurių neįsivaizduojame be kiaušinių. Juos ne tik marginame, po to puošiame margučiais stalą ir vėliau skanaujame, bandome jų tvirtumą, bet ir dedame ruošdami velykinius patiekalus. Senjoros dažnai nori palepinti atvykusius vaikus, anūkėlius namuose keptais skanumynais, kurių vienas pagrindinių ingredientų – kiaušinis. Tad prisiminkime, į ką reikėtų atkreipti dėmesį juos perkant, kokie kiaušiniai yra maistingiausi, ką reiškia žymėjimo skaičiai ir raidės.

Prieš pirkdami gerai apžiūrėkite

Prieš perkant kiaušinius, visuomet rekomenduojama atsidaryti pakuotę ir juos apžiūrėti – ar nėra skilimų, išvaizdai nebūdingų požymių. Tačiau pasitaiko tokių atvejų, kuomet kiaušinius parsinešus namo, keli iš jų būna įskilę. Ar saugu tokius kiaušinius vartoti?

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos internetiniame puslapyje rašoma, kad žalio kiaušinio turinys – labai gera terpė mikroorganizmų dauginimuisi, todėl jeigu yra pažeidžiamas kiaušinio lukštas bei polukštinė plėvelė, mikrobai gali patekti į kiaušinių vidų. Jeigu nusipirkote jau įskilusį kiaušinį, tokio kiaušinio vartoti bei ruošti maistui negalima, kadangi nėra aišku, kada jis įskilo, kokiomis aplinkybėmis ir kokia mikrobinė tarša gali būti pasklidusi kiaušinio viduje.

Jei esate įsitikinę, jog kiaušiniai įskilo pakeliui iš parduotuvės į namus ar švarioje namų aplinkoje,  tokį kiaušinį reikėtų suvartoti nedelsiant, tik būtinai termiškai apdorojus.

Ką reiškia žymėjimas

Parduotuvėje turime galimybių išsirinkti įvairiausių kiaušinių – pagal kilmės šalį, vištų auginimo būdą, dydį, spalvą. Įsitikinimas, kad rudi vištų kiaušiniai yra maistingesni negu balti, yra klaidingas. Pasak maisto ir veterinarijos specialistų, spalva nelemia sudėties, ji priklauso nuo vištų veislės. Reikėtų rinktis ne pagal lukšto spalvą, o atkreipti dėmesį į vištų auginimo sąlygas. Tai galima sužinoti pasižiūrėjus kiaušinių žymėjimą.

Kiaušiniai žymimi numeriais nuo 0 iki 3 – kuo skaičius mažesnis, tuo vištų laikymo sąlygos geresnės. „Numeriu „0“ pažymėti kiaušiniai atkeliauja iš ūkių, kuriuose gyvūnai gali laisvai išeiti į lauką, turi daugiau erdvės ir yra šeriami tik ekologišku pašaru. Ant kiaušinio esantis „1” reiškia, kad kiaušinį padėjusi višta nors ir turi mažiau erdvės, tačiau vis dar gali laisvai išeiti į lauką, o ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai žymimi numeriu „2“. Šis skaičius reiškia, kad jos turi pakankamai erdvės judėti, tačiau visą gyvenimą yra laikomos uždaroje patalpoje ir nemato saulės šviesos. „3“ numeris informuoja vartotojus, kad kiaušinius padėjusios vištos yra laikomos narvuose, kur negali išskleisti sparnų, patenkinti natūralių savo poreikių.

Pasak maisto ir veterinarijos ekspertų, vištų laikymo būdas turi įtakos kiaušinio maistingumui – kuo vištos laisvesnės, tuo jų kiaušiniai maistingesni.

Lietuvoje padėti vištų kiaušiniai ženklinami raidėmis LT, Lenkijoje – PL, Latvijoje – LV, Ukrainoje – UA. Trečioji ženklo dalis nurodo dedeklių vištų ūkio veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris reiškia, kad laikymo vieta yra kontroliuojama šalies, kurioje buvo pagaminti kiaušiniai, kompetentingos tarnybos. Taip pat ant pakuočių nurodytas kiaušinių dydis, kiekis ir rekomendacija „nusipirktus kiaušinius laikyti šaltai“, Nors senjorai linkę pirkti kiaušinius ir iš „bobučių“, maisto ir veterinarijos specialistai ragina pirkti ženklintus kiaušinius. Jeigu vis dėlto nusprendėte pirkti neženklintus – pasistenkite daugiau sužinoti apie kiaušinių pardavėją. Smulkiesiems ūkininkams, laikantiems ne daugiau kaip 50 vištų, yra suteiktos lengvatos. Savo ūkyje išaugintų vištų kiaušinius turgavietėse jie gali parduoti neženklintus, tačiau pardavimo vietoje reikia nurodyti ūkio pavadinimą ir adresą.

Kas išduoda nekokybišką kiaušinį?

Maisto ir veterinarijos inspektoriai teigia, kad prieš perkant kiaušinius reikėtų įvertinti ne tik jų pakuotę, bet ir kiaušinių išvaizdą. Svarbu atkreipti dėmesį, ar jie švarūs, be deformacijų, pašalinių medžiagų ar kvapo. Pasak specialistų, ant šviežio kiaušinio lukšto yra natūrali matinės spalvos apsauginė plėvelė, kuri saugo kiaušinį nuo mikroorganizmų patekimo. Senų kiaušinių paviršius tampa blizgus, ypač į tai būtina atkreipti dėmesį perkant kiaušinius turgavietėje. Siekiant išsaugoti apsauginę plėvelę, nupirkto kiaušinio nereikėtų iš karto plauti ir namuose iki maisto ruošimo kiaušinius laikyti neplautus.

Kaip kiaušinius laikyti namuose

Įsigytų kiaušinių kokybė ir jų tinkamumo vartoti laikas priklauso nuo laikymo sąlygų ir temperatūros: kuo temperatūra aukštesnė, tuo trumpesnis kiaušinių tinkamumo vartoti terminas. Labai svarbu vengti staigių temperatūros svyravimų, kad ant kiaušinio lukšto nesusidarytų drėgmės kondensatas. Rekomenduojama kiaušinius namuose laikyti šaltai, geriausia – buitiniame šaldytuve, tačiau ne jo durelėse, o lentynoje. Kiaušinių laikymas durelėse nepatariamas dėl minėtų temperatūros svyravimų, kurie šaldytuvo durelėse jį atidarius jaučiasi akimirksniu. Žali kiaušiniai negali liestis su kitais maisto produktais.

Perkant kiaušinius, svarbu atkreipti dėmesį ir į galiojimo datą, kuri yra pateikiama ant produkto pakuotės. Kiaušinių tinkamumo vartoti terminas yra 28 dienos – tiek laiko kiaušiniai išlaiko savo vertingiausias savybes.

1 komentaras “Ką reikėtų žinoti apie kiaušinius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.