Kad pensijoje būtumėte pilnaverčiai ir laimingi

Artėjant pensijos amžiui, tikriausiai ne kartą pagalvojote, kaip džiaugsitės auksiniais metais. Tačiau yra didelė tikimybė, kad išėjimas į pensiją gali turėti ir neigiamą psichologinį poveikį.

Išėjimas į pensiją dažnai reiškia tapatybės praradimą. Nesvarbu, ar esate bankininkas, virėjas ar mokytojas, išėjus į pensiją gali kilti toks klausimas: jūs nebedirbate. Koks jūsų socialinis statusas?

Yra ir daugiau problemų, susijusių su išėjimu į pensiją. Pavyzdžiui, tai, kad turite daugiau laiko, bet mažiau pinigų. Dėl to kai kurie darbus palikę senjorai patiria depresiją ir nerimą.

Tačiau vertėtų žinoti, kad tokios mintys kyla ne tik jums. Daugelis pensininkų mano, kad perėjimas iš vieno gyvenimo etapo į kitą yra sunkus.

Štai septyni ekspertų patarimai, kuriais vadovaudamiesi greičiau prisitaikysite prie naujų aplinkybių ir jausitės pilnaverčiai ir laimingi.

  1. Kaip išgyventi emocijų kaitą

Išėjus į pensiją vyksta nemažas emocinis procesas. Iš pradžių juntama euforija dėl laisvės. Tarsi prasidėjo atostogos, kurios tęsis amžinai.

Ta euforija po truputį sklaidosi, nes gyvenimas lyg sustoja vietoje. Dienos tampa vienodomis ir monotoniškomis, tuomet užplūsta kitokios mintys: „O gal nereikėjo palikti darbo?” Galite net pajusti kaltę, kad išėję į pensiją nesidžiaugiate taip, kaip tikėjotės.

Šie jausmai gali sukelti priklausomybę maistui arba alkoholiui. Raskite sveikų būdų, kaip su tuo susidoroti . Jums gali padėti vaikščiojimas, skaitymas, rašymas, kalbėjimasis su aplinkiniais ar draugais.

  1. Sukurkite savo dienotvarkę

Prieš išeidamas į pensiją gyvenote įprastoje rutinoje: rytais pažadindavo žadintuvas, nusiprausdavote po dušu, papusryčiaudavote, išeidavote į darbą.

Reikėtų susikurti savo dienotvarkę ir išėjus į pensiją. Pavyzdžiui, rytinė kava, laikraščio ar knygos skaitymas, pasivaikščiojimas, bendravimas su vaikais ir anūkais. Nepamirškite įrašyti  punkto ir apie mankštą. Tai nesukels įtampos, tačiau taps rutina, kuri padės jaustis pilnaverčiais ir laimingais.

  1. Išsikelkite mažus tikslus

Kai dirbote, nustatytu laiku atlikdavote užduotis, vykdėte projektus, siekėte karjeros. Išėjus į pensiją taip pat galima išsikelti tam tikrus tikslus. Tiesa, šiek tiek kitokius negu anksčiau.

Pagalvokite apie svarbiausius dalykus, kuriuos galbūt norėsite padaryti per pirmąjį mėnesį, šešis mėnesius ar vienerius metus, ir juos užsirašykite. Gal norite  numesti kelis kilogramus svorio?  Nuvykti pailsėti užsienio kurorte? Užsiregistruoti bibliotekoje ir perskaityti knygas, apie kurias girdėjote, bet anksčiau neturėjote tam laiko?

  1. Plėtokite draugystes

Išėjus į pensiją yra didelė rizika būti izoliuotam. Kad taip neatsitiktų, imkitės iniciatyvos. Pavyzdžiui,  paprašykite draugo ar draugės susitikti su jumis pietų kiekvieną pirmadienį, kito draugo ar draugės, kad su jumis pabūtų trečiadienį, o trečią pakviesti pas save kavos puodelio penktadienio popietę.

Jei jūs ir jūsų sutuoktinis draugaujate su kitomis poromis, bent kartą per mėnesį pakvieskite juos vakarienės. Jei manote, kad nėra tiek žmonių, kad galėtumėte būti socialiai aktyvūs, susiraskite naujų draugų. Kaip tai padaryti? Sekite, kokie renginiai vyksta jūsų bendruomenėje ar mieste, arba susiraskite panašiai mąstančių žmonių grupę, kurių pomėgiai tokie patys kaip ir jūsų.

  1. Pagalvokite ir apie darbą

Kas sako, kad išėjimas į pensiją yra atsisveikinimas su darbu? Nemažai žmonių, palikę buvusias darbovietes, susiranda tokį darbą, kai nereikia dirbti visą darbo dieną, bet vis tiek jaučiatės pilnaverčiai ir laimingi. Arba atraskite hobį, kuris gali jums tapti papildomu pajamų šaltiniu.

Tyrimai atskleidė, kad pensininkai, kurie kažkiek dirba, dažnai yra tiek psichiškai, tiek fiziškai sveikesni, jie labiau džiaugiasi gyvenimu.

Taigi, apsidairykite savo bendruomenėje (arba internete, kur siūloma dirbti namuose), kuris jums patiktų ir suteiktų pasitenkinimo.

  1. Nusistatykite naują biudžetą

Net ir ypač taupiems išėjus į pensiją gali tekti šiek tiek pakoreguoti išlaidas.

Gerai apgalvokite, kiek pinigų reikėtų skirti maistui, drabužiams, pramogoms. Jei norite išvykti pailsėti ar į pažintinę kelionę, susiskaičiuokite, kiek galite atidėti tam pinigų iš kiekvienos pensijos. Apmąstykite, ko jums reikia naujame gyvenime ir be ko galite apsieiti. Pavyzdžiui, kiek pirkti drabužių, nes dažniausiai būnate namuose, o ne darbe. Tuos pinigėlius, kuriuos reikėdavo skirti  drabužiams, galite atidėti kitiems poreikiams.

  1. Eksperimentuokite, kol sužinosite, ko iš tikrųjų norite ir jaustumėtės pilnaverčiai ir laimingi

Pasikeitus gyvenimo sąlygoms, iš pradžių sunku susivokti, ką daryti, kad pensijoje būtumėte pilnaverčiai ir laimingi. Galbūt reikėtų atrasti savyje talentą piešti, gal gaminti maistą ar skaityti, mokytis užsienio kalbos.

Tikriausiai prireiks nemažai eksperimentų, kad rastumėte sau tinkamiausią laiko praleidimo formą. Jei norite išlikti aktyvūs, per kurį laiką tikrai atrasite tai, ką norite veikti.

Išėjimo į pensiją privalumas yra tai, kad turėsite daug galimybių eksperimentuoti. Jūs pats galite nuspręsti, kokią dieną kokį gyvenimą norite gyventi.

pexels.com nuotr.

3 komentarai “Kad pensijoje būtumėte pilnaverčiai ir laimingi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.