Kaip ilgiau išlaikyti šviežią derlių?

Ruduo – gėrybių, kurias surenkame po vasaros darbų, metas. Tada uždera vaisiai, daržovės, kuriuos išsiauginome patys. Kartais jomis pasidalina ir pažįstami, giminės, bendradarbiai ar draugai. Kai kada gėrybės pasipila kaip iš gausybės rago, tad nespėjame visų suvartoti. Ką daryti, jei turite ypač daug vaisių, daržovių? Patarimais dalijasi  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai.

Pasak VMVT darbuotojų, reikėtų gerai apžiūrėti turimą vaisių ar daržovę. Jei pastebėjote, kad jie pavytę, reikėtų atsižvelgti, ar produktai nepradėję gesti. Jei to nėra, specialistai patikina, jog juos galima panaudoti kokteiliams gaminti, iškepti. Vis dėlto tokie vaisiai ir daržovės nėra tokie naudingi, kaip švieži, kadangi yra netekę dalies vitaminų, labiausiai – vitamino C.

Žmonės, pamatę, kad daržovės, vaisiai pradėjo pūti, kartais išpjauna sugedusią dalį ir likusią gerą suvalgo. Specialistai nepataria taip daryti, nes tokie produktai gali sukelti sveikatos problemų.

Kad derliaus gėrybės kuo ilgiau išliktų kokybiškos, labai svarbu jas laikyti kuo palankesnėmis sąlygomis. Tie, kas turi rūsius, problemų nejaučia, bet kaip elgtis, jei jų neturima? Kai kas daržoves, vaisius laiko kambario temperatūroje, kiti deda į šaldytuvus.

VMVT specialistai paaiškina, kurias gėrybes galima saugoti šaldytuve, o ką geriau laikyti kambario temperatūroje.

Į šaldytuvą galima krauti tokias daržoves, kaip brokoliai, morkos, salierai, sunokusius vaisius – abrikosus, slyvas, taip pat šilauoges. Taip jie ilgiau bus švieži. Nuluptas ar supjaustytas daržoves taip pat reikėtų laikyti šaldytuve, uždarose dėžutėse, vakuuminiuose indeliuose arba indelyje su nedideliu kiekiu vandens.

Vaisiai turėtų būti laikomi atskirai nuo daržovių, nes kai kurie jų nokdami išskiria dujas, kurios gali pagreitinti gedimą. Nereikėtų vaisių laikyti suslėgtų, suspaustų, suverstų. Juos reikėtų išdėlioti viena ar dviem eilėmis, kad būtų vietos oro cirkuliacijai. Kitaip vaisiai praras būdingą išvaizdą, greičiau suges.

Baklažanai, pomidorai, česnakai, svogūnai, arbūzai, bananai, bulvės (taip pat – ir saldžiosios), moliūgai turėtų būti laikomi  kambario temperatūroje. Geriausia jiems vieta – tamsi ir vėsi.  Specialistai senjorams taip pat pataria į šaldytuvus nedėti lapinių augalų, prieskoninių žolelių.

Pasak VMVT specialistų, jei senjorai   atsižvelgs į šiuos patarimus, jie sodo ir daržo gėrybes ilgiau išlaikys šviežias ir galės džiaugtis jų skonių ir nauda.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.