Kaip švenčiamos Kalėdos pasaulyje

Po kelių dienų gruodžio  25-ąją, kartu su milijonais viso pasaulio žmonių švęsime Kalėdas – Jėzaus Kristaus gimimą. O kaip šios šventės pažymimos kitose šalyse?

Ispanija 

Per Kalėdas Ispanijoje šeimos nariai užrašo savo vardus ant lapelių ir visus juos sudeda į vieną dubenį. Vėliau iš visų lapelių ištraukiami tik du – manoma, kad šie du žmonės likusius metus itin rūpinsis vienas kitu.

Granadoje prieš Kalėdas žmonės šokinėja per laužus, tikėdami, jog taip apsisaugos nuo ligų.

Beje, įdomu tai, kad vaikai prieš Kalėdas laišką rašo ne Kalėdų seneliui, o trims karaliams. Na, o kalėdinės eglutės Ispanijoje vis populiaresnė tampa tik dabar. Anksčiau būdavo statomas tik Betliejus su šeima.

Graikija

Graikijoje Kalėdų vakarą vaikai išbėga į gatves nešini instrumentais ir gieda šventas giesmes, vadinamas „kalandomis“. Jei vaikai dainuoja gražiai, dažnai gauna pinigų arba skanėstų, pvz., riešutų, saldainių arba džiovintų datulių.

Daugumai graikų  Kalėdų išvakarėse labai svarbu dalyvauti Mišiose. Po Mišių baigiasi Advento pasninkas ir galima sėstis prie šventinio stalo. Paprastai ant graikų stalo pagrindiniu patiekalu tampa orkaitėje kepta aviena arba kiauliena, patiekiama su špinatais, įvairiomis salotomis ir sūriu. Vienas iš tradicinių patiekalų, kuris privalo būti ant stalo – Kalėdų duona („Christopsomo“). Tai saldi apvali duona, pagardina cinamonu, apelsinais ir gvazdikėliais, ornamentuota kryžiumi.

Graikijoje įprastai dovanas atneša šv. Bazilijus sausio 1 d.

Portugalija

Kalėdos Portugalijoje

„Pai Natal“ – Kalėdų senelis dažniau dovanas neša Kalėdų išvakarėse nei per pačias Kalėdas. Dovanos paliekamos po eglute arba kojinėse, pakabintose ant židinio. Kai kurie portugalai tiki, jog dovanas neša kūdikėlis Jėzus, o ne Kalėdų senelis. Per Kalėdas namuose dengiamas itin gausus stalas, populiariausias pagrindinis patiekalas – kalakutas.

Tradicinis portugalų patiekalas – „Consoada“ – menkė su žaliomis daržovėmis ir virtomis bulvėmis, valgomas Kalėdų išvakarėse. Prie visų patiekalų geriamas Porto vynas ir valgomi portugališki sausainėliai, saldainiai.

Tradicinis Kalėdų pyragas – „Bolo Rei“ arba Karaliaus tortas visuomet puikuojasi stalo viduryje. Šiame pyrage portugalai slepia pupą ir mažą dovanėlę – žetoną. Savo gabalėlyje suradus žetoną, jį gali pasilikti kaip sėkmės simbolį, suradus pupą – kitais metais privalai iškepti arba sumokėti už Bolo Rei pyragą!

Po sočios vakarienės gyventojai eina į bažnyčią.  Po Mišių, sugrįžus namo, pradedamos pakuoti dovanos.

Sakartvelas

Sakartvele, kaip ir kitose ortodoksiškose šalyse, Kalėdos švenčiamos sausio 7 d. Tradicinė kartveliečių eglutė vadinama „Chichilaki“ – pagaminta iš džiovinto lazdyno arba graikinio riešuto medžio šakų, dekoruota džiovintais vaisiais ir saldainiais. Sausio 19 dieną, atsikratant visų metų negandų ir bėdų, eglutė sudeginama. „Vakarietiškos“ Kalėdų eglutės taip pat populiarios.

Kartveliečiai dovanas gauna Naujųjų metų išvakarėse. Dažniausiai jas vaikams neša Tovlis Papa – vilkintis baltu kostiumu ir balta, iš avies vilnos pagaminta, kailine kepure.

Manoma, jog Tovlis Papa gyvena Kaukazo kalnuose ir Naujųjų metų išvakarėse keliauja per visą Sakartvelą.

Švedija 

Javlėje jau daugiau nei 40 metų yra statoma milžiniška Kalėdų ožio skulptūra iš šieno. Gruodžio 13 d. vyriausioji švedų šeimos dukra pasipuošia balta suknele bei vainiku su 7 degančiomis žvakėmis. Taip apsirengusi ji neša tėvams pusryčius.

Per Kūčias, priešingai nei Lietuvoje, švedai valgo mėsą, o viename iš valgių – ryžių pudinge – yra paslepiamas riešutas. Tikima, kad jį radęs kitais metais ves/ištekės.

Vokietija

Kalėdos Vokietijoje

Kalėdų eglutės Vokietijoje turi labai didelę reikšmę. Jau Viduramžiuose buvo pradėtos naudoti kaip Kalėdų simbolis. Tradiciškai Kalėdų eglutė parnešama į namus Kalėdų išvakarėse. Kai kuriose šeimose vakare skaitoma Biblija arba dainuojamos Kalėdinės giesmės. Būtent šioje šalyje atsirado tradicija ant palangių įžiebti žvakes. Kalėdų senelis dovanas neša Kalėdų išvakarėse. Tradicinis pagrindinis Kalėdų patiekalas Vokietijoje – karpis arba žąsis. Taip pat „Stolle“ – populiari mielinė duona su vaisiais.

Jungtinės Amerikos Valstijos

Dėl tarpkultūrinės aplinkos šalyje prigiję daugybė skirtingų Kalėdų tradicijų.

Šeimos iš Vakarų Europos per Kalėdas dažniausiai kepa kalakutą su spanguolių padažu. Šeimos iš Rytų Europos gamina ne tik kalakutą, bet ir kepa dešreles su kopūstais, verda sriubas, na, o italų šeimos pirmenybę teikia lazanijai. Amerikoje itin populiaru kepti imbierinius namelius, juos dekoruoti ir suvalgyti per Kalėdas.

Amerikiečiai ypatingai puošia savo namus: ant namų kabinamos lemputės, statomos Kalėdų senelio, sniego senio, briedžių figūros. Tiek namų vidus, tiek išorė tviskėte tviska!

Laukdami Kalėdų senelio, vaikai jam palieka stiklinę pieno ir sausainių, o gautas dovanas išpakuoja Kalėdų rytą.

Bulgarija 

Bulgarija – tikra kalėdautojų šalis. Tai neatsiejama jų kalėdinių tradicijų dalis. Kalėdautojai dažniausiai viengungiai ar susižadėję vyrai, kurie  apsirengia vilnoniais rūbais, nešasi spalvotas lazdeles ir giedodami vaikšto po namus, tokiu būdu baidydami piktuosius padarus. Beje, kalėdautojai privalo judėti Rytų kryptimi.

Kalėdiniai valgiai vegetariški. Ant stalo turi būti nelyginis patiekalų skaičius.

Italija 

Per Kalėdas visi šeimos nariai sudeda dovanas į dubenį ir pastato po eglute. Vėliau kiekvienas išsirenka sau dovaną. Įdomu tai, kad dovanos būna tam tikros tematikos bei spalvos. Na, o didžiausias dovanas vaikai gauna per trijų karalių šventę.

Kalėdinis italų stalas neįsivaizduojamas be tradicinio pyrago „Panettone“. Na, o kiti tradiciniai kalėdiniai valgiai Italijoje: šokoladas, makaronai, bulvių košė, lęšiai.

Olandija  

Kalėdos Olandijoje

Olandiškasis Kalėdų senelis, vadinamas Šv. Mykolu, yra ne iš Laplandijos, bet iš Ispanijos, ir pas vaikus per Kalėdas jis skuba garlaiviu. Taip pat jis turi padėjėją – Juodąjį Piterį. Pačios Kalėdos švenčiamos ramiai, šeimos rate. Puošiamos eglutės, o mieste vyksta kalėdinės mugės.

Kalėdiniai valgiai Olandijoje – krevetės, rūkyta žuvis, vištiena, daržovės. Na, o desertas – kepti ledai. Be to, dažnai paruošiamas švediško tipo stalas su užkandžiais ir fondiu. Be to, olandai niekuomet neatsisako galimybės valgyti šventinę vakarienę restorane.

Čekija

Čekai gamina ypatingą vakarienę, kuri mėgina privilioti auksinę kiaulę. Na, o kalėdines mugėse ragaujamas medaus gėrimas, kaštainiai, virti kukurūzai ir, žinoma, grilyje keptos dešrelės.

Įdomios ir čekų kalėdinės tradicijos: dar gruodžio 4 d. merginos merkia vyšnios šakelę ir mano, jog jei ši pražys per Kalėdas, jos ištekės kitais metais.

Čekai Kalėdas mėgsta švęsti spalvingai, su muzika ir pasirodymais. Na, o gatvėje galima sutikti Mikolaš (taip vadinamas Kalėdų senelis).

Anglija 

Panašiai kaip ir Švedijoje, Anglijoje per Kūčias valgoma mėsa, o pyrage paslėpiama moneta. Radęs ją, gali būti tikras, kad išsipildys didžiausias tavo noras. Tačiau Kūčios nėra tokia svarbi šventė, kaip pačios Kalėdos. Kalėdų tradicijos Anglijoje atkeliavusios net iš karalienės Viktorijos laikų. Tačiau dalis tradicijų panašios ir į lietuviškas Kalėdas.

Anglijoje, kaip ir daug kur pasaulyje, neįsivaizduojamos Kalėdos be Kalėdų senelio raudonais drabužiais. Tačiau anglai turi ir Kalėdų tėvą. Jis apdainuojamas tradicinėse kalėdinėse anglų dainelėse. Kalėdų tėvas – tai žaliais drabužiais apsirengęs senukas su didele dėže dovanų.

 

 

3 komentarai “Kaip švenčiamos Kalėdos pasaulyje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.