Kas lemia ilgaamžiškumą

Nuo seno viena didžiausių žmonijos svajonių – kuo ilgiau gyventi šiame pasaulyje. Tačiau vienų šalių gyventojų amžius trumpesnis, kitose gyvenimu džiaugiamasi žymiai ilgiau.  Statistika liudija, kad ilgiausiai gyvena Singapūro, Japonijos ir Šveicarijos gyventojai, kurių vidutinė gyvenimo trukmė yra 84–85 metai. Mokslininkai tyrė, kas lemia tokį ilgaamžiškumą.

Japonija

Remiantis naujausiu Jungtinių Tautų gyventojų skaičiavimu, vidutinė gyvenimo trukmė Japonijoje yra 85 metai. Tačiau ypač ilgai gyvenimu džiaugiasi pietinėse Japonijos Okinavos salose įsikūrę žmonės – čia yra daugiau nei 400 šimtamečių. Japonai akcentuoja saikingą maisto vartojimą, mitybos pagrindas – šviežias maistas. Daržovių ir vaisių šviežumas vertinamas daug aukščiau nei išskirtiniai jų paruošimo receptai. Mat daugiausia vitaminų yra šviežiose daržovėse.

Tekančios saulės šalies gyventojai mėgsta maistingus jūros kopūstus, neskaldytus grūdus, daržoves, tokias kaip saldžiosios bulvės ar kartieji agurkai, sojų produktus, geria daug žaliosios arbatos ir vandens. Pažymėtina, jog jie valgo mažomis porcijomis, jų maisto racione nėra duonos. Praktiškai visi japonai valgo nedaug mėsos, o štai žuvies kiekvienas gyventojas suvartoja vidutiniškai keturis kartus daugiau nei bet kuris kitas žmogus pasaulyje. Žuvis, o taip pat ir jūros gėrybės yra puikus omega-3 riebalų rūgščių, jodo ir seleno šaltinis.

Japonijoje žmonės stengiasi būti fiziškai aktyvūs – jie daug vaikšto, važinėja dviračiais, užsiima aerobika parkuose, žaidžia golfą, kriketą net ir būdami senjorai. Šios šalies gyventojai pasižymi vidine ramybe, mėgaujasi gyvenimu, jie gerbia save ir aplinkinius, daug laiko praleidžia gamtoje.

Šveicarija

Vidutinė gyvenimo trukmė Šveicarijoje siekia 84 metus. Tai – viena turtingiausių Europos šalių, kurioje užtikrinamos ypač aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugos, taip pat kasdienio gyvenimo kokybė, kas lemia, jog netenka rūpintis alinančia buitimi.

Vis dėlto ilgaamžiškumui didelės reikšmės turi ir mityba. Šalyje pirmenybė teikiama ne egzotiškiems patiekalams, o „vietinei virtuvei“. Šveicarai įsitikinę, kad organizmas geriau pasisavina „vietinius“ produktus. Ypač mėgstamas sūris, jis dedamas į viską. Čia ypač populiarus fondiu – sūris su prieskoniais, ištirpdytas baltame vyne, taip pat dažnai mėgaujamasi grybų ir daržovių fondiu. Šveicarai per dieną suvalgo ne mažiau kaip 400 gramų daržovių ir vaisių. Labai dažnai maistas užgeriamas vandeniu ar taure vyno.

Kadangi Šveicarija – ypatingo grožio šalis, žmonės dažnai keliauja, slidinėja kalnuose.

Singapūras

Singapūre vidutinė gyvenimo trukmė yra 84 metai. Šalyje valstybiniu lygiu rūpinamasi nuolatine gyventojų ligų prevencija, čia veikia viena pažangiausių sveikatos priežiūros sistemų, moderniausios medicinos įstaigos. Žmonės valgo minimaliai mėsos ir kuo daugiau vaisių. Daug angliavandenių turintį maistą  „kompensuoja“ didelėmis daržovių porcijomis. Singapūras neturi nacionalinės virtuvės. Maistas – Indijos, Malaizijos, Kinijos ir šiek tiek Europos virtuvių mišinys.

Singapūriečiai mankštinasi ne tik sporto salėse, bet ir viešuosiuose parkuose. Senjorai gali apsilankyti terapiniame parke, kuris skirtas sumažinti stresą ir gerinti psichinę būklę.

Kadangi cigaretės ir alkoholis čia yra pakankamai brangūs, tai skatina neturėti žalingų įpročių, kas taip pat ilgina gyvenimo trukmę.

pexels.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.