Senkime sveikai ir būsime laimingi

Sakoma, kad sveikata rūpintis reikia nepriklausomai nuo amžiaus. Nors ir sulaukę nemažai metų, tikimės gyventi dar ilgiau. Ką turime daryti, kad nereikėtų skųstis sveikata ir  jaustumėmės žvalūs bei energingi?

Sveika mityba ir fizinė veikla 

Specialistai pataria senjorams vartoti mažiau sočiųjų riebalinių rūgščių (riebios mėsos) ir daugiau augalinių skaidulų turinčio maisto, žalių daržovių ir vaisių, vartoti maisto produktus, kuriuose yra daug kalcio ir vitamino D, kad apsisaugotume nuo kaulų lūžių. Nors pagyvenusiems žmonėms nereikia tiek energijos, kaip jaunesniems, vis dėlto jų maisto poreikis dažniausiai būna nė kiek ne mažesnis. Todėl labai daug dėmesio būtina skirti sunaudojamos energijos ir suvalgomo maisto pusiausvyrai.

Pasak specialistų, vyresniems žmonėms yra didesnė nutukimo komplikacijų, pavyzdžiui, vainikinių arterijų ligų, diabeto ir vėžio grėsmė. Tai, jog senjoro kūno svoris yra normalus, rodo gerą jo sveikatą.

Specialistai pataria 4–5 kartus per savaitę, dar geriau – kiekvieną dieną, fizine veikla užsiimti ne trumpiau kaip 30 minučių. Tai padeda mažina kraujospūdį, grėsmę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, patirti insultą, susirgti depresija.

Nevenkime profilaktinių priemonių

Senjorams patariama nevengti profilaktinių priemonių – skiepytis nuo gripo, COVID-19, erkinio encefalito. Reikėtų atsisakyti žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas. Dažniausiai rūkyti pradeda jauni, tačiau šio žalingo įpročio pasekmės jaučiamos būtent vyresniame amžiuje. Pasak mokslininkų, net 65–70 metų žmogui nustojus rūkyti, per pusę sumažėja ankstyvos mirties tikimybė.

Nesaikingas alkoholio vartojimas pagyvenusiems žmonėms gali prišaukti sunkių ligų, netikti su skiriamais vaistais.

Svarbu ne tik kūnas, bet ir dvasinė sveikata

Papildomos energijos, jėgų, tuo pačiu ir sveikatos suteikia aktyvus dalyvavimas bendruomenės gyvenime. Mėgstama veikla, bendravimas padeda užmiršti kamuojančias mintis apie blogėjančią sveikatą, mažina tarp senjorų ypatingai paplitusią depresiją.

Ar tikrai reikia tiek daug vaistų?

Tikriausiai niekas nesistebi, pamatę ant senjoro stalo krūvą įvairiausių vaistų. Žinoma, kad esant įvairioms ligoms jie būtini. Tačiau ne paslaptis, kad jų įsigyti noras kyla ir pamačius viliojamą reklamą, kokį stebuklingą poveikį turi vienas ar kitas preparatas. Tad ir leidžiami taip reikalingi ir kitoms reikmėms pinigai, nes tikimasi stebuklo. Tačiau organizmui jie dažniausiai jokios naudos neduoda. Priešingai, gali  veikti netgi neigiamai.

unsplash.com nuotr.

3 komentarai “Senkime sveikai ir būsime laimingi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.