Neįmintos mįslės: Naskos piešiniai
Viena pasaulio paslapčių, kurias bando įminti mokslininkai, yra Peru, Naskos dykumoje, pastebėti piešiniai (geoglifai). Jie buvo sukurti prieš pustrečio tūkstančio metų, bet matomi tik iš skrydžio aukščio.
Naskos piešinio skersmuo siekia 200 metrų
Manoma, kad geoglifai atsirado maždaug prieš 2500 metų – buvo sukurti Naskos kultūros žmonių tarp 200 m. pr. m. e. ir 600 m. e. Didžiuliame plote (apie 500 kv. km) aptikta šimtai stilizuotų figūrų. Naskos piešinius sudaro daugybė detalių: nuo paprasčiausių linijų iki sudėtingų geometrinių formų bei piešinių: beždžionių, kolibrių, driežų, vorų, lamų, žuvų, ryklių arba orkų. Didžiausių figūrų skersmuo siekia 200 metrų.
Figūros sudarytos pašalinus nuo žemės paviršiaus rausvus akmenis, taip atidengiant šviesų paviršių. Naskos dykumai būdingas labai sausringas, pastovus klimatas, o regionas yra retai apgyvendintas, todėl piešiniai išliko iki šių dienų.
Naskos linijos įrašytos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Keliamos įvairios piešinių atsiradimo versijos
Pirmasis apie kelias figūras, kurias pamatė nuo šalimai esančių kalnų, 1547 m. užsiminė konkistadorų metraštininkas Pedro de Cieza de León. Vėliau linijos buvo pastebėtos tik XX amžiuje, trečiame dešimtmetyje, kai virš dykumos pradėjo skraidyti lėktuvai. 1927 m. Peru archeologas Toribio Mejía Xesspe, užkopęs ant šalia Rio Nasca upės esančių kalvų, pamatė paslaptingas linijas, tačiau apie šį savo atradimą ryžosi papasakoti praėjus net trylikai metų, 1939 m. Limoje vykusioje konferencijoje.
Sistemingai moksliškai figūros pradėtos tyrinėti 1946 metais, kai šio darbo ėmėsi istorikai archeologai Paul Kosok ir Maria Reiche.
Yra įvairiausių versijų, kaip ir kodėl atsirado šie piešiniai. Kelios teorijos susijusios su ateiviais – jos šalininkai įsitikinę, jog tokie piešiniai, kaip ir Gizos piramidės, Maču Pikču, Baalbekas, yra pastatyti ateivių arba su jų pagalba, nes tais laikais nebuvo tokių technologijų, kad būtų įmanomi tokie statiniai.
Vienoje teorijų teigiama, jog piešiniai buvo skirti žvelgiantiems iš dangaus dievams. Po kiek laiko pastebėta, kad dalis linijų žymi astronominius reiškinius (pvz., lygiadienius) ir galėjo būti naudojamos kaip observatorija. Dar vienas mokslininkas iškėlė versiją, jog Naskos linijos yra šventi keliai, o piešiniai – vietos, skirtos įvairiems apeigų dievams.
Kai kurie mano, jog tai yra aerodromai ir ženklai, skirti ateiviams. Taip pat teigiama, jog gali būti, kad tuo laikmečiu jau buvo sukurtos skraidymo technologijos.
Atranda vis naujų vaizdų
Nors piešiniai tyrinėjami seniai, tačiau tyrinėtojai dykumoje vis atranda anksčiau nepastebėtų objektų. Japonijos mokslininkai nuo 2006 m. iki 2019 metų aptiko daugiau kaip 240 naujų geoglifų ir identifikavo keliuose iš jų vaizduojamus iki tol neatpažintus paukščius.
2020 metais buvo aptiktas 37 metrų ilgio katino piešinys. Katinas nebuvo pastebėtas, kol nepradėta planuoti nutiesti naują taką iki stebėjimo aikštelės.