NaujausiSveikata

Kompensacijos senjorams už endoprotezus

Jau praėjo metai, kai ir vyresniems nei 65 metų senjorams, gydytojui rekomendavus, yra skiriami ne tik cementiniai, bet ir mechaniniai klubo endoprotezai. Kaip gauti kompensuojamą dirbtinį sąnarį, paaiškina Valstybinė ligonių kasa.

 Pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją 

Sąnarių endoprotezavimo metu atliekama operacija, per kurią susidėvėjęs ar pažeistas sąnarys pakeičiamas dirbtiniu. Dažniausiai po tokios operacijos ir reabilitacijos žmonės jaučiasi geriau – gali daugiau vaikščioti, būti aktyvūs, daryti tai, ko anksčiau negalėjo.

Senjorams, kurie turi problemų dėl sąnarių skausmo, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis, įtaręs ligą, kuria sergančiam pacientui gali būti atliekama sąnario endoprotezavimo operacija, siunčia konsultuotis pas gydytoją ortopedą traumatologą. Šis nustato diagnozę,  atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, kaulo būklę ir gretutines ligas, parenka tinkamiausią tiek pagal endoprotezo tipą, tiek pagal tvirtinimo prie kaulo būdą sąnario endoprotezą. Kompensuojamąjį mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezą, jei leidžia žmogaus sveikatos būklė, galima implantuoti neatsižvelgiant į asmens amžių.

Jei ortopedas traumatologas nustato, kad operacija būtina, šis gydytojas pats užregistruoja paciento prašymą dėl kompensuojamo endoprotezo Valstybinės ligonių kasos informacinėje sistemoje.

Pacientai gali keisti gydymo įstaigą

Jeigu gydymo įstaigoje, kurioje gyventojas nori operuoti sąnarį, reikia ilgai laukti, jis gali pasirinkti kitą gydymo įstaigą operacijai atlikti – tą, kurioje eilė yra trumpesnė. Pasirinkus kitą įstaigą, reikia pateikti ligonių kasai laisvos formos prašymą dėl įstaigos pakeitimo. Pakeisti gydymo įstaigą reikėtų iki endoprotezo skyrimo dienos.

Šiuo metu Lietuvoje yra 20 sąnarių endoprotezavimo paslaugas teikiančių įstaigų.

Kada reikia primokėti už endoprotezus

Kartais senjoras nori kitokio sąnario endoprotezo negu tas, kurį rekomenduoja gydantysis gydytojas. Tokiu atveju galima rinktis iš gydymo įstaigos siūlomų variantų ir į įstaigos kasą sumokėti skirtumą tarp ligonių kasos kompensuojamos ir pasirinkto endoprotezo kainos. Sąnarių endoprotezų pirkimo išlaidų kompensacijas Valstybinė ligonių kasa sumoka gydymo įstaigai.

Žinotina, jog kitokį endoprotezą galima pasirinkti tik tada, kai ateina protezavimo eilė, arba tada, kai operacija turi būti atliekama skubiai.

Kaip gyventojai informuojami apie paskirtą endoprotezą

Apie tai, kad endoprotezas paskirtas, gyventojai informuojami jų pasirinktu būdu – laišku, SMS žinute arba el. paštu. Tai priklauso nuo to, kokį kontaktavimo būdą žmonės nurodė įrašant į laukiančiųjų sąrašą.

Būna, kad pacientai kreipiasi į ligonių kasą dėl to, kad negavo laiško su pranešimu apie paskirtą sąnarį. Ligonių kasos atstovai teigia, kad laiškai paprastuoju paštu nėra siunčiami, jei žmogus pasirinko gauti informaciją SMS žinute arba elektroniniu paštu. Tad reikėtų atkreipti dėmesį, kokiu būdu žmogus nori būti informuotas.

Svarbu ir tai, kad pasikeitus kontaktams gyventojas apie tai praneštų ligonių kasai.

Pacientui skirtame laiške apie sąnario endoprotezo skyrimą nurodomas laukiančiojo eilės prašymo numeris, iki kokios datos ir kokiu telefonu senjoras turi kreiptis į jo pasirinktą gydymo įstaigą ir suderinti savo operacijos datą. Susitarti su įstaiga reikia per 30 dienų nuo sąnario skyrimo.

Operacija turi būti atlikta per 120 dienų nuo sąnario endoprotezo skyrimo dienos.

freepik.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *