Kosulys – ne liga, o tik jos simptomas

Neretai į kosulį esame linkę nekreipti dėmesio – esą, po kelių dienų savaime praeis. Kartais taip būna nusiteikę ir pagyvenę žmonės – atseit, ne tokių ligų esame patyrę. Mūsų senoliai ir mes amžių nugyvenome, kada ne kada pakosėdami, ir nieko blogo neatsitiko. Tačiau ne visada toks požiūris pasiteisina. Jei kosite kelias savaites, medikų teigimu, vertėtų sunerimti. Nes būna, jog užsitęsęs kosulys  gali prognozuoti kai kurias ligas.

 Kiek laiko kosėti yra normalu?

Pasak medikų, jei kosulys tęsiasi ilgai, tai gali prognozuoti rimtas ligas – plaučių vėžį, širdies nepakankamumą ar kitas grėsmingas ligas.

Patariama pirmiausia stebėti, kiek laiko iš tikrųjų žmogų kankina šis negalavimas. Kosulys gali būti ūminis – iki 3 savaičių, poūmis – iki 8 savaičių, ir lėtinis – daugiau nei 8 savaitės. Virusinė infekcija būna dažniausia ūminio kosulio priežastis. Kai infekcija praeina, dingsta ir kosulys. Bet jei kosulys virsta lėtiniu,  vertėtų sunerimti.

Jei kosite ilgiau nei 2 savaites, reikėtų sunerimti

Medikai aiškina, jog ilgą laiką trunkantis trachėjos ar bronchų gleivinės dirginimas gali sukelti uždegimą, padidinti receptorių jautrumą kitiems dirgikliams.

Gydytojai teigia, kad jeigu naudojant vaistus kosulys per 2 savaites nepraeina, patartina kreiptis į šeimos gydytoją. Šis, esant neaiškumams, gali nusiųsti pas pulmonologą išsamesniam ištyrimui.

Turi reikšmės ir kosulio pobūdis

Medikai pataria atkreipti dėmesį ir į kosulio pobūdį: ar skrepliuojatės, ar atsikosėjate su kraujo priemaiša, ar kosulys sausas. Tai gali būti vienas iš pagrindinių veiksnių, nustatant diagnozę. Pavyzdžiui, lėtinis kosulys skrepliuojantis gali reikšti lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), su kraujo priemaiša – plaučių vėžį, lėtinį bronchitą. Sausas kosulys gali reikšti bronchų astmą, gastroezofaginio refliukso ligą (GERL).

Užsitęsusio kosulio priežastys įvairios

Ypač turėtų atkreipti dėmesį į kosulį rūkantieji. Jie labiau rizikuoja susirgti LOPL ar vėžiu.

Dažnai kosulys gali liudyti ūminį ar lėtinį bronchų paviršinio epitelio pažeidimą, virusinę infekciją, lėtinio uždegimo sukeltus epitelio pakitimus ar bronchektazinę ligą. Kosulys gali būti ir psichogeninės kilmės, širdies nepakankamumo išraiška, ar tam tikrų antihipertenzinių vaistų šalutinis efektas.

Patiems gydytis nereikėtų

Ilgai kosint, nereikėtų tikėtis, kad padės atsikosėjimą lengvinantys preparatai, greito poveikio inhaliatoriai. Taip gydantis, priežastis nėra pašalinama.

Medikų teigimu, kosulys yra ne liga, o tik jos simptomas. Dėl to reikia išsiaiškinti, kokia yra kosulio priežastis.

Tam patariama atlikti būtiniausius tyrimus: krūtinės ląstos rentgenografiją, kraujo tyrimus, spirometriją. Atlikus tyrimus bus diagnozuota tiksli liga ir paskirtas gydymas.

pexels.com nuotr.

3 komentarai “Kosulys – ne liga, o tik jos simptomas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.