Maisto papildus vartokime saikingai
Atėjus rudeniui, soduose, daržuose jau beveik neliko vaisių, daržovių, uogų. Tiesa, dar turime jų atsargų, tačiau greitai ir jų neliks. Tad, norėdami sustiprinti savo nejauną organizmą, vyresni žmonės pradeda dairytis į maisto papildus.
Reikia laikytis saiko
Medikai teigia, kad kartais griebiamasi kraštutinumų – prisiperkama daugybė maisto papildų ir juos vartojant tikimasi, kad taip išsispręs visos organizmo problemos. Tačiau ekspertai įspėja, kad besaikis vartojimas gali ne padėti išsaugoti sveikatą, bet priešingai, jai pakenkti, ypač jei neatsižvelgiama į rekomenduojamas dozes.
Dažnai internete galima pamatyti reklamų, kuriose siūloma įsigyti vitaminų „nuo visų ligų“. Anot medikų, „stebuklingų“ piliulių nėra.
Kaip organizmas reaguoja padauginus vitaminų
Pasak gydytojų, perdozavus vitaminų, organizmas reaguoja alerginėmis reakcijomis – gali išberti odą, atsirasti niežulys. Per didelis maisto papildų kiekis gali netgi sutrikdyti virškinimo sistemą – žmogų pykina, jis vemia.
Dažniausiai šaltuoju metu organizmui trūksta vitamino D, todėl jis vartojamas papildomai. Bet ir čia senjorams nereikėtų persistengti – per didelės jo dozės gali sukelti hiperkalcemiją – padidėjusį kalcio kiekį. Dėl to jaučiamas skrandžio skausmas, netenkama apetito, viduriai arba užkietėja, arba viduriuojama. Per didelis kalcio kiekis organizme gali paskatinti akmenų susidarymą inkstuose. Hiperkalcemija kartais paveikia ir žmogaus psichinę būklę.
Padauginus vitaminų A ar B3, galimi kepenų pažeidimai, tad į tai reikėtų atkreipti dėmesį tiems senjorams, kurie turi problemų su šiuo vidaus organu.
Reikėtų pasitarti su gydytoju
Nors dažnai senjorai patys nusprendžia, kokių papildų jiems reikia, medikai pataria dėl to pasitarti su šeimos gydytoju. Reikėtų atlikti kraujo tyrimus ir išsiaiškinti, kokių medžiagų trūksta organizmui. Gydytojai gali ne tik paskirti reikiamus tyrimus, bet ir išrašyti siuntimus.
Galima sveikatintis ir kitais būdais
Norint išsaugoti imunitetą šaltuoju metų laiku, nebūtina vartoti daug maisto papildų. Labai svarbu visavertiškai maitintis – valgyti kuo daugiau daržovių, vaisių, žuvies. Taip pat reikėtų būti fiziškai aktyviems – dažniau išeiti pasivaikščioti, pabūti gryname ore. Sveikatą stiprina ir geras miegas. Senjorai, turėdami daug laisvo laiko, gali labai puikiai išnaudoti visas šias galimybes…