Naujas laidojimo būdas – kūno kompostavimas
Naujas laidojimo būdas – kūno kompostavimas, buvo pradėtas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Paprastai, kai žmogus iškeliauja Anapilin, mirusysis įdedamas į karstą ir užkasamas į žemę arba kremuojamas. Tačiau pasaulyje populiarėja ir dar vienas būdas, kai kūnas kompostuojamas ir paverčiamas trąša.
Pradėjo Jungtinės Amerikos Valstijos
Pirmą kartą žmonių lavonų kompostavimas buvo leistas 2019 metais JAV, Vašingtono valstijoje. Vėliau žmonių kompostavimo teisėtumą patvirtino ir kitos valstijos – Koloradas, Oregonas, Vermontas bei Niujorkas. Šiuo metu kompostavimas įteisintas ir kai kuriose Europos šalyse – Švedijoje, kai kuriose Vokietijos federalinėse žemėse. Pirmasis pasaulyje kompostavimo centras „Recompose“ atidarytas 2021 metais Vašingtone.
Kaip vyksta šis procesas?
Kompostavimo metu palaikai dedami į specialius plieninius konteinerius, kuriuose sukuriamos natūraliai kūną skaidančios sąlygos – pakankamai drėgmės, deguonies, šilumos. Mirusysis taip pat apdedamas organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip pjuvenos, šiaudai ir liucerna. Jos padeda suaktyvinti bakterijų ir kitų mikroorganizmų, suardančių palaikus, veiklą. Dėl to maždaug po mėnesio liekanos virsta dviem kubiniais metrais komposto – tai prilygsta 36 maišams žemės, kurią galima panaudoti kaip trąšą.
Skirtingai nuo tradicinių laidotuvių, kompostuojant nenaudojami karstai, balzaminės medžiagos ar kiti atributai.
Naujas laidojimo būdas – kūno kompostavimas sparčiai populiarėja
Propaguojantys šį laidojimo būdą teigia, kad taip taupomi žemės resursai. Tradicinis laidojimas reikalauja vietos kapinėse, kur ji, ypač didmiesčiuose, yra ribota. Kompostuojant kūnus galima sumažinti šios vietos poreikį.
Taip pat tausojama gamta, nes kompostavimas yra natūralus ir mažiau chemiškai bei energijos požiūriu intensyvus procesas, palyginti su balzamavimu ir kremavimu. Laidojant tradiciniu būdu, karstui naudojama mediena, metalas, kitos medžiagos.
Be to, toks kompostas, tapęs dirvožemiu, gali būti naudojamas žemės ūkyje ar sodininkystėje, taip tvariai prisimenant mirusiuosius.
Kūno kompostavimas sulaukia ir kritikos
Vis dėlto naujasis laidojimo būdas sulaukia ir kritikos. Visų pirma yra senos laidojimo tradicijos, kurios gyvavo amžiais, tad ne vienas yra psichologiškai nepasiruošęs tokiam atsisveikinimo su artimuoju būdui. Nepalaikantys šios idėjos argumentuoja tuo, kad tai yra nepagarba kūnui, toks laidojimas nesuderinamas nei su pagarba žmogui, nei su jo oriu prisiminimu.
Tad, nepaisant to, kad žmonių kompostavimas turi daug ekologinių pranašumų, visuomenei vis dar reikia laiko priprasti prie šios idėjos. O religijų ir teisės institucijoms – aiškiau nustatyti tokio laidojimo priimtinumą ir reglamentavimą.
pexels.com nuotr.