Pritarė turto vertinimui skiriant kompensacijas

Susirinkę į rudens sesiją Seimo nariai vieną iš pirmųjų klausimų svarstė Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisas, pagal kurias vėl turėtų būti vertinamas žmonių turtas skiriant kompensacijas už šildymą bei kitas socialines išmokas.

Valstybės kompensacijos už šildymą nevertinant į jas pretenduojančių žmonių turto skiriamos nuo 2020-ųjų birželio, kai prasidėjo koronaviruso pandemija ir buvo paskelbta ekstremali situacija. Vėliau Seimas įstatymu leido turto nevertinti iki 2024 metų balandžio pabaigos.

Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pasiūlė šią tvarką atšaukti ir, prasidedant 2023–2024 metų šildymo sezonui, nuo spalio 1 dienos vėl pradėti vertinti bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens nuosavybės teise turimą turtą skiriant piniginę socialinę paramą (socialinę pašalpą, būsto šildymo, geriamojo ir karšto vandens išlaidų kompensacijas). 2023 m. rugpjūčio 2 dienos posėdyje Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimų projektui.

Pirmajame rudens sesijos posėdyje pateiktoms Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisoms pritarė 88 parlamentarai, 4 buvo prieš, 21 Seimo narys susilaikė.

Šis balsavimas negalutinis – kad pataisos būtų patvirtintos, prireiks dar vieno balsavimo. Jei parlamentas vėl pritars pataisoms, įstatymas bus priimtas, jei jį pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad grąžinti iki koronaviruso pandemijos galiojusią tvarką pageidavo savivalda, nes pašalpų prašo ir daug nekilnojamojo turto valdantys asmenys. Pasak ministerijos, dėl turto nevertinimo kompensacijų gavėjų per praėjusį šildymo sezoną padaugėjo 27 tūkstančiais.

Seimo posėdyje socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sakė, kad priėmus įstatymą savivaldybės turės galimybę įvertinti individualias situacijas. Ji paaiškino, kad jeigu žmogus gauna mažas pajamas ir turi sodo namelį ar miško gabalą, kuris jam negeneruoja jokių pajamų, savivaldybė tai įvertins ir kompensaciją žmogui galės skirti.

Nors svarstomi pakeitimai turėtų įsigalioti nuo spalio 1 dienos, nauja tvarka būtų taikoma tiems prašymams, kurie būtų pateikti nuo rugsėjo pirmosios.

Kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos pirmą kartą arba praėjus dvejiems metams po jos gavimo, tuo atveju, jeigu asmens ar šeimos turto vertė viršija normatyvą, tris mėnesius į tai nebus atsižvelgiama ir parama bus skiriama.

SADM duomenimis, šiemet pirmą ketvirtį būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas gavo 288 tūkst. gyventojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.