Senjorų amžiaus privalumai
Atšventėte 65-erių jubiliejų ir tapo graudu, kad jaunystė praėjo, kaip ir pats gyvenimas? Klystate! Būdami senjorais atraskite didžiausius šio gyvenimo tarpsnio privalumus!
Didesnis laimės pojūtis
Šis faktas gali nustebinti, tačiau tyrimai atskleidžia, kad vyresnio amžiaus žmonės patenka tarp laimingiausiųjų – jie yra žymiai laimingesni nei vidutinio amžiaus asmenys. Neseniai atlikto tyrimo autorius dr. Saverio Stranges teigia, kad šias tyrimo išvadas galima paaiškinti tuo, kad senjorai pasižymi geresniais kylančių nesklandumų ir nepalankių aplinkybių įveikimo įgūdžiais lyginant su jaunimu. Kita priežastis, kodėl brandaus amžiaus žmonės jaučiasi laimingi, yra ta, kad jie tiesiog geriau jaučiasi būdami savimi.
Anūkai
Amerikiečių rašytojas ir mąstytojas Gore Vidal kartą juokavo: „Niekada neturėkite vaikų, tik anūkus“. Anūkai leidžia pajusti vaikystės teikiamą džiaugsmą išvengiant bemiegių naktų ir sauskelnių keitimo. Mokslininkas dr. Karl Pillemer tiriantis senėjimo ir skirtingų kartų santykius, tvirtai tiki vaikų ir jų senelių santykių svarba. Jis pažymi, kad tyrimai atskleidžia, jog vaikams reikia bendravimo su 4–6 suaugusiaisiais, besirūpinančiais jų priežiūra, – tai užtikrina visapusį emocinį ir socialinį vaikų ugdymą. Be to, šis mokslininkas pastebi, kad senelių ir vaikaičių santykiai užima antrą vietą pagal emocinę svarbą ir nusileidžia tik tėvų ir vaikų santykiams.
Daugiau laiko su artimaisiais
Pensinis amžius savaime neužtikrina atsipalaidavimo ir džiaugsmo – viską lemia tai, kaip turiningai ir prasmingai senjorai išnaudoja savo laiką. Neabejotina, kad bene daugiausiai džiaugsmo ir prasmės senjorams suteikia laikas, praleistas kartu su šeima, draugais ir kitais artimaisiais
Galimybė siekti svajonių
Viktorijos laikų rašytojas Džordžas Eliotas rašė: „Niekada nebūna per vėlu kuo nors tapti.“ Laisvas laikas, išėjus į pensiją, gali būti puikiai išnaudojamas įgyvendinant užmirštas svajones ar tikslus. Pavyzdžiui, galima nuvykti į vietovę, kur visada norėjosi apsilankyti, tačiau tam nebuvo tinkamo laiko, perskaityti daugybę įdomių knygų ar netgi imti mokytis užsienio kalbos.
Visuomeninė veikla ir savanorystė
Brandus amžius senjorams suteikia galimybę pažvelgti į viską plačiau, todėl sustiprėja noras prisidėti prie savo bendruomenės kuriant geresnę aplinką ateities kartoms. Senjorai turi daugiau laiko praleisti su savo šeima ir gali prisidėti prie bendruomenės gerovės. Pastebėta, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose senjorai balsuoja aktyviau nei rinkėjai, priklausantys kitoms amžiaus grupėms.
Išmintis
Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad senjorai geriau valdo savo emocijas lyginant su kitoms amžiaus grupėms priskiriamais asmenimis. Mokslininkų atliktame tyrime įvairaus amžiaus tiriamieji žaidė azartinį žaidimą, kurio metu paaiškėjo, kad tiriamieji, perkopę 60-ies metų amžių, ramiau reaguodavo į pralaimėjimą ir nebuvo linkę kompensuoti patirtus nuostolius priimdami rizikingus sprendimus.
Empatija ir geresni socialiniai įgūdžiai
Atliekant dar vieną mokslinį tyrimą, tiriamųjų buvo prašoma duoti patarimų išgalvotam perskaitytų laiškų autoriui. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad asmenys, vyresni nei 60-ies metų amžiaus, geriau nei jaunesni tiriamieji įsivaizdavo save kito asmens vietoje, sugalvojo daugiau sprendimo būdų ir suteikė daugiau patarimų.
Sveikatos priežiūra ir pensija
Žinoma, kad iki dvidešimtojo amžiaus neišgalintys savęs išlaikyti senjorai būdavo priversti kraustytis į taip vadinamus „darbo namus“ arba „prastuomenės namus“. Čia įsikurdavo nepasiturintys senjorai ir tie, kurių giminaičiai negalėdavo jais pasirūpinti. Nors senjorų skurdas vis dar išlieka opi problema, senjorai šiuo metu turi galimybę naudotis patikima sveikatos priežiūros ir pensijų sistema.
Finansinės lengvatos senjorams
Senjorams taikomos lengvatos padeda sutaupyti gaunant ribotas pajamas. Transporto, renginių ir maitinimo įstaigose taikomos nuolaidos senjorams, skatina juos kuo geriau išnaudoti pensinio amžiaus teikiamus privalumus, išlikti aktyviems ir įsitraukusiems į bendruomenės gyvenimą.
Įgyvendinti tikslai
Senjorai dažnai gali pagrįstai didžiuotis savo gyvenimo pasiekimais. Šie pasiekimai nebūtinai turi prilygti didiems žygdarbiams. Netgi Džonas Lenonas dainavo apie siekiamybę tapti darbo klasės didvyriu. Iš pažiūros paprasti pasiekimai, tokie kaip sveikų ir laimingų vaikų užauginimas, laiminga santuoka, atsidavimas darbui ir pilietiškumas, leidžia pagrįstai didžiuotis prasmingai nugyventais metais.
unsplash.com nuotr.