Suomija – laimingiausia jau aštuntus metus

Pasaulinė konsultacijų ir analizės įmonė „Gallup“, Jungtinės Tautos (JT) ir Oksfordo universiteto gerovės tyrimų centras kasmet sudaro Pasaulio laimės reitingą, remdamiesi duomenimis iš daugiau nei 140 šalių. Kovo 20-ąją, Tarptautinę laimės dieną, paskelbtoje ataskaitoje laimingiausia šalimi pasaulyje, jau aštuntus metus iš eilės, paskelbta Suomija. Lietuva tarp laimingiausių yra 16-a.

Tarp laimingiausiųjų dominuoja Europos šalys

Kaip ir ankstesniais metais, dešimtuke dominuoja Europos šalys. 2025 metais, kaip ir prieš tai, keturias pirmąsias vietas užima Šiaurės valstybės – Suomija, Danija, Islandija ir Švedija.

Kaip matuojama laimė?

Pati laimės samprata yra subjektyvi, tačiau kasmetiniai Pasaulio laimės reitingai yra pagrįsti gyvenimo vertinimais, gautais per pastaruosius trejus metus vykdant „Gallup World Poll“ apklausas, bendradarbiaujant su Oksfordo universitetu ir JT.

Tada gautus duomenis analizuoja ekonomikos, psichologijos ir sociologijos sričių ekspertai. Tarp kintamųjų, kuriuos kiekybiškai įvertina ataskaitos autoriai, yra pajamos (BVP vienam gyventojui), sveiko gyvenimo trukmė, socialinė parama, laisvė rinktis svarbiausius sprendimus, korupcijos lygis, dosnumas.

2025 m. ekspertai pirmą kartą išanalizavo ir geranoriškumo įtaką mūsų gerovei ir laimei. Remiantis naujausiais duomenimis, tikėjimas kitų gerumu taip pat yra daug glaudžiau susijęs su laime, nei manyta anksčiau.

Kai kurie veiksniai, lemiantys laimę, labai paprasti

Tyrėjai teigia, kad be sveikatos ir gerovės, kai kurie veiksniai, darantys įtaką laimei, yra, atrodytų, labai paprasti: tai valgymas kartu, žmogus, kuriuo galite pasikliauti kilus problemoms, ir šeimos dydis. Pavyzdžiui, Meksikoje ir Europoje didžiausias laimės lygis pastebimas šeimose, kuriose yra nuo keturių iki penkių žmonių, teigiama tyrime.

Pastebi didėjančią vienatvės tendenciją

Ataskaitoje pažymima, kad auga vienatvės tendencija, kurią labiausiai jaučia jaunimas. 2023 m. 19 proc. jų visame pasaulyje teigė, kad neturi žmonių, kuriais galėtų pasikliauti ieškodami paramos, t. y. 39 proc. daugiau nei 2006 m.

Kurios šalys patenka į laimingiausių 10-tuką

1. Suomija

2. Danija

3. Islandija

4. Švedija

5. Nyderlandai

6. Kosta Rika

7. Norvegija

8. Izraelis

9. Liuksemburgas

10. Meksika

16. Lietuva

Mažiausiai laimingos šalys

Lentelės apačioje vėl Afganistanas, o mažiausiai laimingų šalių dešimtukas iš esmės išlieka toks pat, nors jų pozicijos šiek tiek pasikeitė.

 

  1. Lesotas

 

  1. Komorų salos

 

  1. Jemenas

 

  1. Kongo DR

 

  1. Botsvana

 

  1. Zimbabvė

 

  1. Malavis

 

  1. Libanas

 

  1. Siera Leonė

 

  1. Afganistanas

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.