Žmonėms reikėtų saugotis paukščių gripo

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai teigia, kad Lietuvoje plinta labai patogeniškas paukščių gripas H5N1 (LPPG). Jis nustatytas 7-iose savivaldybėse.

LPPG nustatytas Šiaulių r. sav. – 4 rudagalvių kirų gaišenos, rastos Bubių tvenkinio pakrantėje, Klaipėdos r. sav. – 5 kirų gaišenos, rastos Kalvių karjere, Vilniaus r. sav.  – 1 gandro gaišena, rasta Galinės  k., Zarasų r. sav.  –  4 kirų ir 5 upinių žuvėdrų gaišenos, rastos Sartų ežere,
Utenos r. sav. –  2 rudagalvių kirų gaišenos, rastos Alaušo ežero pakrantėje, Elektrėnų sav. – 2 rudagalvių kirų gaišenos, rastos Elektrėnų marių pakrantėje, Marijampolės m. – 1 rudagalvio kiro gaišena, rasta ,,Poezijos“ parko teritorijoje.

VMVT specialistai LPPG virusu užkrėstas vietas pažymėjo informaciniais ženklais. Židinių vietose kuriuose nerekomenduojamas žmonių lankymasis, laukinių paukščių lesinimas.

Specialistai vardija pagrindines apsaugos priemones. Reikėtų nesilankyti vietose, pažymėtose „LPPG užkrėsta vieta“, nelesinti laukinių paukščių, vengti kontakto su laukiniais paukščiais. Jei kontaktą su laukiniais paukščiais vis dėlto turėjote, laikykitės griežtos asmens higienos, jokiu būdu nesilankykite naminių paukščių vietose su galimai virusu užteršta avalyne ir rūbais. Esant galimybei, rekomenduojama apdengti naminių paukščių laikymo ar buvimo vietą, eliminuoti bet kokią kontakto su laukiniais paukščiais galimybę. Negalima laikyti paukščių lesalą uždarose patalpose. Nepatartina naudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti.
Paukščių gripą galima parnešti ir įsigijus jau sergančių naminių paukščių iš neregistruoto augintojo ar prekybininko. Naminius paukščius reikėtų pirkti tik iš legalių pardavėjų.
Medžiotojams rekomenduojama elgtis atsargiai apdorojant paukščius, laikytis biologinio saugumo priemonių, išsivalyti ir dezinfekuoti naudotą inventorių.

Senjorai dažnai turi naminių paukščių, tad jiems taip pat vertėtų atsižvelgti į šias rekomendacijas.

Kas yra paukščių gripas

Paukščių gripas yra laukinių ir naminių paukščių liga, kurią sukelia A tipo virusai. Tačiau jais gali būti infektuoti ir kiti gyvūnai – kiaulės, arkliai, katės, nors jiems šios ligos požymiai nepastebimi. Retai, tačiau nuo labai artimo tiesioginio kontakto su infektuotais paukščiais ar gyvūnais šia liga suserga ir žmonės. Patys pavojingiausi yra labai patogeniški H5 ir H7 paukščių gripo viruso potipiai.

Paukščių gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 % visų ūkyje laikomų paukščių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.