Apie medicininės reabilitacijos paslaugas

Nuo 2023 metų pasikeitė medicininės reabilitacijos paslaugų skyrimo tvarka. Tai aktualu senjorams, kadangi tokių paslaugų dažnai prireikia vyresnio amžiaus žmonėms.

 Siuntimą išduos ne šeimos gydytojas

 Nuo 2023 m. sausio 1 d. siuntimą gauti medicininės reabilitacijos paslaugas išduos ne šeimos gydytojas, o fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. Siekiant supaprastinti reabilitacijos paslaugų skyrimo tvarką, atsisakyta siuntimo derinimo su teritorinėmis ligonių kasomis, t. y. gydytojams užteks parašyti siuntimą gauti medicininės reabilitacijos.

Ambulatorinės reabilitacijos sujungiamos

Taip pat nuo šių metų pradžios pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugos bus vadinamos pradinės medicininės reabilitacijos paslaugomis. Šios paslaugos bus skiriamos atsižvelgiant tik į biopsichosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį. Pradinės ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugos dėl tos pačios ligos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšų ne daugiau kaip 2 kartus per metus.

Ambulatorinės reabilitacijos I ir ambulatorinės reabilitacijos II paslaugos sujungiamos ir bus vadinamos ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugomis. Šių paslaugų teikimo specialiuosiuose reikalavimuose taip pat nebus nurodomi diagnozių kodai, o tik ligų grupės ir biopsichosocialinių funkcijų sutrikimai, dėl kurių gali būti skiriama ambulatorinė reabilitacija.

Palaikomosios medicininės reabilitacijos namuose paslaugos bus vadinamos ambulatorinės medicininės reabilitacijos namuose paslaugomis. Šios paslaugos skiriamos vadovaujantis specialiųjų reikalavimų aprašais. Per 12 mėnesių bus skiriami 2 kursai palaikomosios reabilitacijos, atliekant po 10 kineziterapijos, ergoterapijos ir gydomojo masažo procedūrų.

2023 metais prioritetinės stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugų grupė papildoma nauja indikacijų grupe: pacientams po operacijų dėl tam tikrų onkologinių ligų.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. sveikatos grąžinamojo gydymo paslaugos perskirstomos, vietoje šių paslaugų atitinkamai bus skiriamos antrinės stacionarinės medicininės reabilitacijos (reabilitacija II) ar ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugos.

Atsisakoma sąvokos „pakartotinė reabilitacija“, o pacientams po stacionarinės medicininės reabilitacijos, jei reikės (jei paciento būklė atitiks specialiuosiuose reikalavimuose nurodytas sąlygas), galės būti skiriama palaikomoji reabilitacija ar dar vienas stacionarinės reabilitacijos kursas.

„Žalieji koridoriai“

Senjorams vertėtų žinoti, kad skubiais atvejais sunkių būklių pacientai, pavyzdžiui, po insulto, infarkto, endoprotezavimo, sunkių traumų, sergantieji onkologinėmis ligomis, medicininei reabilitacijai bus nukreipiami „žaliaisiais koridoriais“. Tai reiškia, kad paslaugas jie gaus per trumpiausią nustatytą laiką prioriteto tvarka. „Žaliaisiais koridoriais“ bus nukreipiami ir vaikai, kuriems medicininė reabilitacija atliekama ligoninėse.

Pacientai reabilitacijos paslaugas „žaliaisiais koridoriais“ gaus ne tik valstybinėse, bet ir privačiose medicininės reabilitacijos įstaigose.

Laiku ir kokybiškai suteiktos medicininės reabilitacijos paslaugos – svarbiausi gydymo sėkmės veiksniai sergantiesiems sunkiomis ligomis. Tai ypač svarbu žmonėms po įvairių traumų, insultų, infarktų, sudėtingų operacijų, sergantiems lėtinėmis ligomis, kas ypač aktualu vyresniems žmonėms, . Jiems gydytojų ir medicininės reabilitacijos komandos specialistų nepertraukiama priežiūra reikalinga iškart po gydymo, kad paciento fiziologinės būklės būtų kiek įmanoma greičiau atstatytos, sveikimo procesas būtų kuo sklandesnis ar neprogresuotų negalia.

„Žaliųjų koridorių“ principas turi veikti tam, kad sunkių būklių pacientams medicininės reabilitacijos nereikėtų laukti bendroje eilėje, šios paslaugos būtų pradėtos teikti laiku ir kuo efektyviau būtų pagerinta šių pacientų sveikatos būklė.

Monoprofilinės  reabilitacijos ligoninės bus prijungiamos prie daugiaprofilinių ligoninių

Šiuo metu teikiant medicininės reabilitacijos paslaugas monoprofilinėse (specializuotose) reabilitacijos ligoninėse ir pablogėjus paciento sveikatos būklei, jis yra siunčiamas į daugiaprofilinę ligoninę pavienėms kitų sričių specialistų konsultacijoms ar gydymui. Kaip rodo praktika, tai sukelia daug nepatogumų ir pacientams, ir gydymo įstaigų personalui.

Siekiant, kad sunkių būklių reabilituojami pacientai būtų gydomi nuosekliai ir kokybiškai, viešosios monoprofilinės (specializuotos) reabilitacijos ligoninės bus prijungiamos prie daugiaprofilinių ligoninių. Tokie pokyčiai numatomi Palangos reabilitacijos ligoninėje, Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijoje „Palangos gintaras“, Vidaus reikalų ministerijos poilsio ir reabilitacijos centre „Pušynas“, Valstybės tarnautojų mokymo centre „Dainava“, Birštono sanatorijoje „Tulpė“ ir VšĮ „Abromiškių reabilitacijos ligoninėje“.

Valstybinės ligonių kasos informacija

pexels.com nuotr.

 

3 komentarai “Apie medicininės reabilitacijos paslaugas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.