Galima kreiptis dėl kompensacijų

Mažesnes pajamas gaunantys gyventojai, tarp jų ir senjorai, norintys įsirengti saulės elektrinę, biokuro katilą ar šilumos siurblį, iki birželio 1 d. gali teikti paraišką Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) paramai gauti.  Šiam kvietimui iš Klimato kaitos programos skirta 2 mln. eurų.

Agentūra jau sulaukė 118 paraiškų už daugiau nei 1 mln. eurų saulės elektrinių, biokuro katilų ar šilumos siurblių įsirengimui.

„Atsinaujinantys energijos ištekliai, žaliasis pokytis ir įpročių keitimas turi apimti visas visuomenės grupes, taip pat ir vyresnio amžiaus žmones. Šia finansine paskata gyventi švariau, naudoti tvarius sprendimus ir atsisakyti iškastinio kuro skatiname ir mažas pajamas gaunančius gyventojus, tarp kurių yra nemažai senjorų. Tas ypač aktualu išaugus energijos kainoms“, – sako APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.

Pasinaudoti tokia parama gali gyventojai, kurie socialinės paramos informacinėje sistemoje (SPIS) yra ne mažiau kaip 6 mėnesiai registruoti kaip socialiai remtini asmenys (t. y. nuo 2021 m. spalio 20 d. iki 2022 m. balandžio 20 d. jiems buvo teikiama piniginė socialinė parama).

Saulės elektrinės, šilumos siurblio ar biokuro katilo įrengimas kompensuojamas iki 85 procentų pagal patvirtintus fiksuotus įkainius. Pvz. įsirengus 5 kW saulės elektrinę kompensacinė išmoka siektų 6238 eurus, o 9 kW šilumos siurblį oras-vanduo kiek daugiau nei 5 tūkst. eurų.

Kas yra remiama veikla?

Tai – iki 10 kW galios saulės elektrinių, skirtų elektros energijos gamybai nepasiturinčių gyventojų, taip pat ir senjorų, namų ūkio reikmėms įrengimas ir (ar) iškastinį kurą (gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą, akmens anglį, durpių briketus ir kt.) naudojančių šilumos gamybos įrenginių keitimas:

  1. saulės elektrinės įrengimas elektros energijos vartojimo vietoje;
  2. saulės elektrinės įrengimas geografiškai nutolusioje nuo elektros energijos vartojimo vietoje;
  3. nutolusios saulės elektrinės dalies įsigijimas iš vystytojo elektrinių parke. Pirmą kartą iš saulės elektrinių parko vystytojo įsigyta saulės elektrinių parko dalis nuo kurios eksploatacijos   (t. y. nuo leidimo gaminti elektros energiją išdavimo datos) praėję ne daugiau kaip 12 mėnesių;
  4. šilumos gamybos įrenginio, naudojančio iškastinį kurą, keitimas į atsinaujinančius energijos išteklius naudojantį įrenginį:

4.1. naują biokuro katilą, atitinkantį 5 klasės efektyvumo ir emisijų išmetamų teršalų reikalavimus pagal Lietuvos standartą LST EN 303-5:2012 „Šildymo katilai. 5 dalis. Rankomis ir automatiškai pakraunami kietojo kuro šildymo katilai, kurių vardinė šiluminė galia iki 500 kW. Terminija, reikalavimai, bandymai ir ženklinimas“;

4.2   kitas efektyvias technologijas, naudojančias atsinaujinančių išteklių energiją:

4.2.1. šilumos siurblį,  kurio energijos šaltinis yra geoterminė energija,  energijos šaltinio paskirstymo terpė – vanduo (žemė–vanduo), naudingumo koeficientas, nurodytas įrenginio techninėje dokumentacijoje, vadovaujantis 2013 m. rugpjūčio 2 d. Europos Komisijos reglamentu Nr. 813/2013, kuriuo įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB nustatomi patalpų šildytuvų ir kombinuotųjų šildytuvų ekologinio projektavimo reikalavimai (COP), esant standartinėms veikimo sąlygoms (arba nurodytas prie +7 °C  lauko oro temperatūros), ne mažesnis kaip 3,5;

4.2.2. šilumos siurblį,  kurio energijos šaltinis yra hidroterminė energija,  energijos šaltinio paskirstymo terpė – vanduo (vanduo–vanduo), o  naudingumo koeficientas, nurodytas įrenginio techninėje dokumentacijoje, vadovaujantis 2013 m. rugpjūčio 2 d. Europos Komisijos reglamentu Nr. 813/2013, kuriuo įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB nustatomi patalpų šildytuvų ir kombinuotųjų šildytuvų ekologinio projektavimo reikalavimai (COP), esant standartinėms veikimo sąlygoms (arba nurodytas prie +7 ° C  lauko oro temperatūros), ne mažesnis kaip 3,5;

4.2.3. šilumos siurblį,  kurio energijos šaltinis yra aeroterminė energija,  energijos šaltinio paskirstymo terpė – vanduo (oras–vanduo), o  naudingumo koeficientas, nurodytas įrenginio techninėje dokumentacijoje, vadovaujantis 2013 m. rugpjūčio 2 d. Europos Komisijos reglamentu Nr. 813/2013, kuriuo įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB nustatomi patalpų šildytuvų ir kombinuotųjų šildytuvų ekologinio projektavimo reikalavimai (COP),  esant standartinėms veikimo sąlygoms (arba nurodytas prie +7 ° C  lauko oro temperatūros), ne mažesnis kaip 3,0;

4.2.4. šilumos siurblį, kurio energijos šaltinis yra aeroterminė energija,  energijos šaltinio paskirstymo terpė – oras (oras–oras), o  sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP), nurodytas įrenginio techninėje dokumentacijoje, vadovaujantis 2011 m. gegužės 4 d. Europos Komisijos reglamentu Nr. 626/2011, kuriuo papildoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/30/ES nustatant oro kondicionierių energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reikalavimus, ne mažesnis kaip 3,5.

pexels.com nuotr.

1 komentaras “Galima kreiptis dėl kompensacijų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.