Gyvūnai turi gana didelių protinių sugebėjimų

Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kad kai kurie gyvūnai turi gana aukšto lygio protinių sugebėjimų. Nepatikėsite, bet taip iš tiesų yra!

Šimpanzės

Dažnai šimpanzės yra vertinamos kaip protingiausi gyvūnai pasaulyje. Šimpanzės ir žmonės yra be galo panašūs – jos taip pat gyvena socialinėse bendruomenėse ir gali prisitaikyti prie įvairios aplinkos. Šios beždžionės netgi gali išmokti gestų kalbą, kurią panaudotų išreikšti savo mintims! Taip pat šimpanzės, kurdamos ir naudodamos skirtingus įrankius, padeda bendruomenei įvykdyti tam tikras užduotis. Pavyzdžiui, akmenis jos naudoja riešutų išsilukštenimui, o lapus vandens gėrimui.

Varnos

Šie paukščiai labai išradingi gyvūnai, sugebantys atlikti keletą užduočių vienu metu. Tyrėjai iš Kanados bei Škotijos įrodė, kad varnos naudojasi logika tam, kad galėtų suprasti aplink jas esančią aplinką. Kai kurie mokslininkai net mano, jog šie paukščiai savo protu pranoktų net didžiąsias beždžiones.

Delfinai

Moksliškai įrodyta, jog, vertinant kūno masės ir smegenų santykį, delfinų smegenys yra didžiausios gyvūnų karalystėje. Tai lemia puikius jų bendravimo, charakterio ar jausmų pažinimo įgūdžius. Šie jūriniai žinduoliai geba net savo atvaizdą atpažinti veidrodyje! Tokios neįtikėtinos delfinų savybės puikiai pritaikomos ir žmonių su fizine ar protine negalia savijautos gerinimui, organizuojant individualius arba grupinius bendravimo su delfinais užsiėmimus.

Žiurkės

Galbūt nustebsite, tačiau šie graužikai, daugiausia žinomi kaip ligų platintojai, yra labai protingi. Jų psichologija labai panaši į žmogaus ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl žiurkės naudojamos laboratoriniuose tyrimuose. Sunku patikėti, tačiau šie gyvūnai, pasinaudodami savo klausa ir uosle, gali aptikti minas ar bombas. Jos netgi gali identifikuoti žmogaus seiles, kuriose yra tuberkuliozės bakterijų. Taip pat žiurkės išreiškia ir tokius jausmus kaip susijaudinimas, stresas ar gailestis.

Drambliai

Šių milžinų smegenys taip pat išsiskiria savo dydžiu. Vienas iš požymių, parodantis dramblių protinius sugebėjimus, yra altruizmas. Jie saugo ne tik savo jauniklius, bet ir stengiasi padėti visai bandai. Sirgdamas dramblys gydosi kramtydamas tam tikrų medžių lapus, priklausomai nuo jų ligos. Be to, yra teigiama, kad drambliai – vieninteliai Žemėje, kurie, neįskaitant žmonių, palaidoja savo mirusiuosius ritualiniu būdu. Įdomu ir tai, kad šie žinduoliai taip pat kaip ir delfinai geba atpažinti savo atvaizdą veidrodyje.

Šunys

Nors protiniai sugebėjimai skiriasi priklausomai nuo veislės, tačiau apskritai visi šunys labai lengvai mokosi naujų įgūdžių ir greitai reaguoja į žmonių mokymus. Tokios šunų veislės kaip labradororai, borderkoliai ar pudeliai yra labai smalsūs juos supančiai aplinkai ir gali pastebėti mažiausios detalės pasikeitimą. Turbūt dėl labai aukšto emocinio intelekto šunys ir tapo geriausiais žmogaus draugais. Tačiau šie mieli gyvūnėliai pasitarnauja žmogui ne tik kasdienybėje, džiugindami juos savo žaismingumu ar saugodami namus, jų pagalbos taip pat reikia ir sergantiems žmonėms, pasitelkiant kaniterapiją kaip gydymo būdą, bei pasieniečiams, policijos pareigūnams ar aplinkosaugininkams.

Kiaulės

Šiuo metu vis populiarėjanti mada tampa auginti kiaulytę namie. Kai kurie galvoja, jog tai didžiausia nesąmonė, kiti žavisi tuo. Tačiau mokslininkų nustatyta tiesa yra tokia, jog kiaulės taip pat gali būti geriausiu žmogaus draugu. Buvo įrodyta, jog kiaulės, kaip ir šunys, supranta emocijas, demonstruoja empatiją, mokosi paprastos simbolinės kalbos ir netgi susiranda draugų. Kaip vieni protingiausių gyvūnų pasaulyje, kiaulės jaunikliai tam tikrose srityse aplenkia net kūdikius. Buvo atliktas eksperimentas, kurio metu šešių savaičių kiaulytės, matydamos veidrodžio atspindį, turėjo atrasti kelią iki paslėpto maisto. Atspindžio principą jos suvokė per keletą valandų, kai tuo tarpu kūdikiams tai suvokti užtrunka keletą mėnesių.

Pilkosios papūgos – Žako

Afrikos pilkosios papūgos gali išmokti šimtus žmonių sakomų žodžių ir garsų, kuriuos vėliau panaudoja tam tikrame kontekste. Kai kurie tyrinėtojai teigia, jog papūgos intelektas gali prilygti net 5-erių metų vaiko intelektui. Garsiausia Afrikos pilkoji papūga tikriausiai buvo Alex, kuri buvo tyrimo objektas 30 metų. Savo gyvenimo pabaigoje ši papūga gebėjo nustatyti 50 skirtingų objektų, atskirti 7 spalvas ir 5 formas. Taip pat Alex vartojo žodyną, sudarytą iš 150 žodžių, ir, kas svarbiausia, juos panaudodavo taip, kad praneštų, ko nori. Sunku tuo patikėti, tiesa?

Aštuonkojai

Ar žinojote, jog šis bestuburis gyvūnas gali savarankiškai užsukti stiklainį? Aštuonkojai – vieni iš protingiausių būtybių jūroje. Apie juos vis dar daug dalykų nežinoma, tačiau mokslininkai nuolat atskleidžia naujus ir įspūdingus aštuonkojų sugebėjimus. Jie gali žaisti, spręsti problemas, orientuotis labirintuose bei turi trumpalaikę atmintį. Galbūt Jums kils klausimas, kaip gyvūnas, priklausantis tai pačiai klasei kaip ir sraigė, geba atlikti tokius intelektą atspindinčius veiksmus? Visa tai aiškinama jėgos, judrumo, smalsumo ir gero smegenų funkcionavimo deriniu.

Voverės

Dauguma voverių demonstruoja įspūdingą gudrybių bei strategijų rinkinį, kuris padeda joms išgyventi. Šios protingos būtybės iš esmės yra miško gyventojai, tačiau jos taip pat yra prisitaikiusios gyventi ir prie pat žmonių. Voverės gali misti beveik bet kokiu maistu, kurį ras aplinkui save. Jų nepriekaištinga atmintis, tad maistą gali paslėpti, o, praėjus ne vienam mėnesiui, jį atrasti be didelių vargų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.