Internetas gali mažinti senjorų depresiją

Į mūsų gyvenimą vis aktyviau veržiasi skaitmeninės technologijos. Nors interneto galimybėmis naudojasi daugiau jaunesnės kartos žmonių, tačiau ir senjorai bando neatsilikti nuo dabartinių tendencijų, stengiasi įminti skaitmenines paslaptis ir panaudoti jas savo kasdieniniame gyvenime. Nors kalbama ne tik apie teigiamas virtualios erdvės išnaudojimo galimybes, tačiau pastebima ir tai, jog nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio mažina fizinį judėjimą. Tad ar naudingos skaitmeninės technologijos vyresniems žmonėms?

Dažnai pasireiškia depresija

Ne kartą yra pabrėžta, kad brandaus amžiaus žmonėms gali pasireikšti depresija. Tai yra viena opiausių senstančios visuomenės problemų.  Ją sukelia fizinės sveikatos problemos, socialinė izoliacija, kai žmogus jaučiasi vienišas, sumažėjęs jo socialinis aktyvumas, intereso praradimas veiklai ir kitos. Šią būseną įveikti padeda psichoterapija, medikamentinis gydymas, socialinė parama, fizinė veikla.

Kokios įtakos depresijai turi internetas

Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto (VU EVAF) profesorius Tomas Baležentis kartu su Kinijos mokslininkais atliko tyrimą apie tai, kokios įtakos vyresnio amžiaus žmonių psichikos sveikatai turi internetas.

Kinijos mokslininkai ištyrė, kokį poveikį skaitmeninių technologijų plėtra turi senjorams. Tyrimo metu buvo analizuojamas interneto ir mobiliojo ryšio vartotojų skaičius, paslaugų apyvarta ir darbuotojų skaičius technologijų sektoriuje. Po tyrimo prieita prie išvados, kad labiau išvystytas skaitmeninių technologijų lygis gali pastebimai sumažinti depresijos paplitimą tarp senjorų.

Skaitmeninės technologijos gali turėti didžiulį poveikį kovojant su senjorų depresija

Vis dėlto kaimo vietovėse skaitmeninių technologijų poveikis buvo mažesnis. Tyrimą vykdęs prof. T. Baležentis pabrėžia, kad didelė skaitmeninė atskirtis tarp miesto ir kaimo žmonių turi įtakos technologijų efektyvumui. Kuo labiau bus sumažinta ši atskirtis, tuo labiau tai pagerins vyresnės kartos gyventojų sveikatą ir padės socioekonominei plėtrai.

Senėjančioje visuomenėje skaitmeninės technologijos gali turėti didžiulį poveikį kovojant su senjorų depresija, tačiau reikėtų, kad mažėtų skaitmeninė atskirtis tarp miesto ir kaimo. Visi gyventojai turėtų turėti galimybę naudotis specialia programine įranga, mokytis naudotis internetu.

Reiktų įtraukti klausimus ir apie interneto įtaką

Didžiausias minėto tyrimo dėmesys buvo skirtas Kinijai, tačiau ir kitose šalyse vykdomi ilgalaikiai sociologiniai tyrimai, aiškinantis depresijos priežastis.

Pažymima, kad  mūsų šalyje tokių duomenų sistemingai niekas nerinko, dažniausiai buvo apsiribojama pavieniais tyrinėjimais. Tačiau šiuo metu inicijuojamas pirmasis Lietuvos ilgalaikis socialinis tyrimas. Pasak prof. T. Baleženčio, į jį būtų galima įtraukti klausimus apie senjorų sveikatos būklės vertinimą ir skaitmeninių technologijų įtaką psichikos sveikatai.

pixabay.com nuotr.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.