Moterys, kurių išradimai keitė pasaulį
Per visą istoriją daugybė moterų padarė reikšmingus pasauliui išradimus, deja, jų indėlis dažnai būdavo nepakankamai pripažįstamas. Kai kurie išradimai padaryti vadinamosiose „vyriškose“ srityse. Tad prisiminkime talentingiausias išradėjas ir jų nuveiktus darbus.
Marija Salomėja Sklodovska-Kiuri (1867–1934)
Ji buvo lenkų-prancūzų mokslininkė, viena radiologijos srities pradininkių. M. Kiuri atrado radį ir polonį, taip pat sukūrė pirmąjį portatyvų rentgeno aparatą, naudojamą medicinoje, ypač per Pirmąjį pasaulinį karą. M. Kiuri yra pirmoji moteris, laimėjusi Nobelio premiją, ir vienintelė, gavusi ją dvejose srityse: 1903 metais – fizikos, 1911 m. – chemijos.
Hedy Lamar (1914–2000)
Nors H. Lamar buvo garsi Holivudo aktorė, ji pasižymėjo ir išradimais. Ši moteris sukūrė ankstyvą technologiją, vadinamą dažnio šokinėjimu, kuri tapo pagrindu Wi-Fi, „Bluetooth“ ir GPS ryšiui.
Greisė Hoper (1906–1992)
G. Hoper išrado pirmąjį kompiuterio programavimo kalbos kompiliatorių, kuris leido programuoti naudojant anglų kalbą, o ne tik dvejetainius kodus. Taip pat padėjo sukurti COBOL – vieną pirmųjų programavimo kalbų, plačiai naudojamų versle.
Rozalinda Franklin (1920–1958)
R. Franklin padėjo atrasti DNR struktūrą naudojant rentgeno kristalografiją. Jos darbai tapo pagrindu Džeimiui Vatsonui ir Fransiui Hariui Krikui atrasti dvigubą DNR spiralę. Iš pradžių R. Franklin indėlis buvo ignoruojamas, tačiau vėliau vis dėlto pripažintas.
Margaret Knight (1838–1914)
M. Knight 1870 metais sukūrė medinę mašiną, kuri karpė, lankstė ir klijavo kvadratinius dugnus prie popierinių maišelių. Tokie plokščiadugniai popieriniai maišeliai naudojami ir šiandien. M. Knight užpatentavo daugiau nei 20 išradimų ir tapo viena iš pirmųjų moterų, plačiai pripažintų išradėjų.
Stefani Kwolek (1923–2014)
Moteris sukūrė kevlarą – itin stiprų ir lengvą sintetinį pluoštą, naudojamą gaminant neperšaunamas liemenes. Taip jos išradimas gelbsti milijonus gyvybių visame pasaulyje.
Ada Lavleis (1815–1852)
A. Lavleis laikoma pirmąja pasaulyje programuotoja. Ji sukūrė pirmąjį kompiuterių algoritmą, numatė šiuolaikinių kompiuterių potencialą. Tuo laiku moksle moterų dar beveik nebuvo.
Mary Anderson (1866–1953)
Amerikietė M. Anderson 1903 metais išrado pirmąjį automobilio stiklo valytuvą. Ji sukonstravo medinį valytuvą su gumos sluoksniu ant smaigo, pritvirtinamo prie rankenos transporto priemonėje. Tai buvo didelis proveržis automobilių saugumo srityje.
Džosefina Kochner (1839–1913)
Pirmosios indaplovės išradėja – taip pat moteris. D. Kochner 1886 m. išrado pirmąjį mechaninį indaplovės modelį. Priežastis, kodėl ėmėsi kurti tokį įrenginį – tarnai plaudami jos brangius porcelianinius indus dažnai juos sudaužydavo…
pexels. com nuotr.