Pasaulyje žmonių daugėja

Žemėje dabar gyvena 8 milijardai 73 milijonai  859 tūkstančiai 407 žmonės. Tai metų pabaigoje paskelbė Vokietijos pasaulio gyventojų fondas (DSW). Praėjusių metų lapkričio mėnesį žmonių skaičius pasaulyje pasiekė 8 milijardus.

Nors augimo tempai lėtėja, pasaulio gyventojų skaičius per metus padidėjo 66 milijonais. Tuo tarpu JAV gyventojų surašymo agentūra apskaičiavo, kad pasaulio gyventojų skaičius per metus išaugo 75 milijonais žmonių.

Nors pasaulio gyventojų skaičius auga ir iki 2023 m. pabaigos pasiekė naują rekordą, augimo tempai ir toliau lėtėja. Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, pasaulio gyventojų skaičius sparčiausiai augo nuo 1965 iki 1970 m., o nuo tada santykinis augimo tempas sumažėjo beveik perpus.

Šios tendencijos skirtinguose regionuose nėra vienodos. Afrikoje, pasak DSW, iki 2080 m. gyvens 2,5 milijardo žmonių – dvigubai daugiau nei dabar. Moterys ten dažnai gimdo anksti ir susilaukia daug vaikų, nes lytinis švietimas Afrikos šalyse nepakankamas, neretai sudėtinga gauti kontraceptinių priemonių, be to, trūksta lyčių lygybės.

Po rekordinio augimo septintajame dešimtmetyje prireikė dvylikos su puse metų, kad pasaulio gyventojų skaičius išaugo nuo 7 iki 8 milijardų. JAV, Vašingtono universiteto mokslininkų atlikta studija prognozuoja, kad 9 milijardai 700 milijonų žmonių bus jau 2064-taisiais, o tada ims mažėti ir iki šimtmečio pabaigos susitrauks iki 9 milijardų.

Daugiau nei pusė žmonijos prieaugio per artimiausius 30 metų bus aštuoniose pasaulio šalyse: Demokratinėje Kongo Respublikoje, Egipte, Etiopijoje, Indijoje, Nigerijoje, Pakistane, Filipinuose ir Tanzanijoje.

Žmonių populiacija auga ne todėl, kad gimsta vis daugiau ir daugiau žmonių. Priešingai. Švietimas, kontracepcijos prieinamumas lemia, kad gimstamumas mažėja. 1950 metais vienai moteriai pasaulyje teko 5 vaikai, 2100-aisiais šis rodiklis, prognozuojama, nukris iki 2 vaikų.

Planetoje tampa vis labiau ankšta dėl to, kad ilgėja gyvenimo trukmė. 2050 metais pasaulyje vidutinė gyvenimo trukmė perkops 77-erius metus. Vadinasi, šimtmečio vidury pasaulyje 65 ir vyresnių žmonių bus dvigubai daugiau nei jaunesnių nei 5 metų ir maždaug tiek pat, kiek jaunesnių nei 12 metų.

Mokslininkai jau seniai bando atsakyti į klausimą, kiek žmonių mūsų planeta gali atlaikyti. Pirmiausia dėl to, kad didesniam žmonių skaičiui reikia daugiau gamtos išteklių, o jie yra riboti. Gamta kenčia ne tik todėl, kad mes eikvojame jos turtus – jai kenkia pati žmogaus veikla.

Paruošta pagal internetinę žiniasklaidą

pexels.com nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.