Receptą galės išrašyti ir slaugytojai
Pastaraisiais metais vis labiau didinamas bendrosios praktikos slaugytojų paslaugų ratas. Priėmus sprendimą, kad jie galės išrašyti receptus, tikimasi, jog tai padės gyventojams greičiau sulaukti gydytojo konsultacijos, taip bus gerinamas pacientams teikiamų paslaugų prieinamumas. Tuo pačiu ir mažinama gydytojų administracinė našta.
Kokiais atvejais slaugytojai galės išrašyti receptus
Pagal anksčiau galiojusią tvarką, visiems lėtinėmis ligomis sergantiems gyventojams norint gauti receptą lėtinių ligų gydymui reikėjo užsiregistruoti vizitui pas šeimos gydytoją. Tai didino eiles, tuo pačiu ir ilgino terminus patekti pas šeimos gydytoją. Ilgos eilės trukdė kuo anksčiau patekti pas gydytoją kitiems pacientams.
Kad bendrosios praktikos slaugytojai galėtų išrašyti receptą lėtinių ligų gydymui, pacientas gydytojo paskirtą vaistą turi naudoti ne mažiau kaip 3 mėnesius. Ši informacija privalo būti įrašyta paciento elektroniniuose medicinos dokumentuose. Taip pat reikalingą vaistą bendrosios praktikos slaugytojai galės išrašyti tik įsitikinę, kad vaistas padeda išlaikyti pacientų stabilią sveikatos būklę.
Kodėl buvo priimtas toks sprendimas
Bendrosios praktikos slaugytojai lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms receptus galėjo išrašyti ir COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) metu. Tuomet Lietuvos Respublikos teritorijoje buvo paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija. Tada buvo priimtos ir galiojo ypatingos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sąlygos.
Tuo metu, galiojant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai, pagal Registrų centro pateiktus duomenis Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis buvo apmokėta 95 proc. receptų vaistams, išrašytiems bendrosios praktikos slaugytojų. Šie vaistai buvo gydytojų skirti tęstiniam pacientų gydymui.
Atsižvelgusi į tai, kad didžioji dauguma receptų, kurie bendrosios praktikos slaugytojų buvo išrašyti teisingai ir be klaidų, tad apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomendavo pakeisti Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymą, leidžiant slaugytojams nuolat atlikti šiuos veiksmus.
Didina pasitikėjimą slaugytojais
Pasak SAM, tokius sprendimus slaugytojai gali priimti dėl to, kad yra pakankamai kompetentingi ir pagal profesinį, ir pagal akademinį pasirengimą. Tai, kad per pastaruosius kelerius metus slaugytojai įgavo kaip niekad daug teisių priimant gydymui reikalingus sprendimus, didina pasitikėjimą šiais medikais ir kelia profesijos prestižą.
pexels. com nuotr.