Kaip teisingai vėdinti patalpas
Kai atvėsta, rudeninis dangus pasipila lietumi, norom nenorom tenka didžiąją laiko dalį praleisti namuose. Todėl labai svarbu, kad kambariuose būtų gera oro kokybė. Jei namų patalpose daug virusų, bakterijų, grybelių, kitokių sveikatai žalingų teršalų, didėja tikimybė susirgti. Tad kaip teisingai vėdinti patalpas, kad išlaikyti oro kokybę?
Vienas svarbiausių veiksnių – vėdinimas
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai pabrėžia būtinybę nuolat vėdinti patalpas. Tai reikia daryti per visus metus, tačiau labai svarbu gryno oro įleisti šaltuoju sezonu. Tai apsaugos nuo kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas, COVID-19 ir kitų. Išvėdintose patalpose nesikaups drėgmė, nebus terpės atsirasti pelėsiui, kuris ne tik kenkia buitinei technikai, baldams, bet ir gali būti viena iš bronchinės astmos, alergijų, taip pat kitų ligų priežasčių. Gaivus oras taip pat yra prisodrintas deguonies, kuris leidžia būti žvalesniems, geriau miegoti.
Svarbiausia vėdinimo paskirtis – į kambarius įleisti kuo daugiau šviežio oro. Tai galima padaryti atidarius langus. Ir tai turi būti daroma nuolat. Žinoma, jei išorėje nėra padidėjęs aplinkos oro užterštumas dėl pramonės avarijų, gaisrų ir panašiai.
Turi būti išlaikytas drėgmės ir sausumos santykis
Nors rudenį, žiemą paprastai oras patalpose tampa drėgnesnis, tačiau nemažai įtakos turi ir šildymas, kas gali lemti oro sausumą. Sausas oras taip pat nepalankus sveikatai – dėl to yra tikimybė, kad džius nosies ir akių gleivinės, kas sudaro palankią terpę daugintis mikroorganizmams. Tad reikia stebėti, kad oras kambariuose būtų nei per sausas, nei per drėgnas.
Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad oro kokybę blogina ir įvairios mūsų buityje naudojamos cheminės valymo priemonės, oro gaivikliai. Taip pat jas skleidžia apdailos medžiagos, baldai.
Kaip teisingai vėdinti patalpas?
NVSC specialistai pataria, kaip teisingai vėdinti patalpas, ką daryti, kad oro kokybė kambariuose būtų gera. Pirmiausia, reikia namuose patalpas vėdinti bent du kartus per dieną – ryte ir vakare. Geriausiai šviežias oras į kambarius patenka tada, kai langai yra plačiai atverti, ypač jei susidaro skersvėjis. Laikas, kiek laiko turėtų būti atverti langai, priklauso nuo to, kokia yra lauko temperatūra. Kai labai šalta, užtenka ir kelių minučių, kad kambariuose nespėtų atvėsti oras. Ypač svarbu gerai išvėdinti virtuvę, sanitarinius mazgus, palėpę, ypač jei ji yra sename name. Nepatartina gyvenamosiose patalpose džiovinti skalbinių. Kambariuose turėtų būti 35–60 proc. drėgmė, temperatūra – 18–22 °C.