Senjorai atsiskaitydami patiria sunkumų
Nors džiūgaujama, kad labai patogu už prekes, paslaugas atsiskaityti banko kortele, šios naujovės patinka ne visiems senjorams. Nes daugeliui vyresnio amžiaus žmonių patyrus nuostolių, kai buvo vykdomos įvairios reformos keičiant pinigus, taip pat girdint, kaip sukčiai pasinaudoja internetiniais duomenimis ir nugvelbia iš sąskaitų dideles pinigų sumas, jie nori turėti grynuosius pinigus ir jais atsiskaityti. Deja, ne visada tai pavyksta.
Pasiūlė užpildyti anketas
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba skelbia, kad liepos pabaigoje senjorai buvo pakviesti anonimiškai, užpildant anketas, pasisakyti, ar patyrė atvejų, kai negalėjo atsiskaityti grynaisiais pinigais pirkdami prekes, gaudami paslaugas. Tarnyba gavo beveik 2 000 anketų, kurios buvo užpildytos ant popieriaus ar elektroniniu būdu. Taip pat buvo surengti gyvi susitikimai, kurių metu senjorai turėjo galimybę išsakyti savo nuomonę.
Senjorai negalėjo atsiskaityti kavinėse, įsigyti bilietų į renginius
Susisteminus gautus atsakymus, paaiškėjo, jog 33 proc. vyresnių nei 55 metų žmonių restoranuose ir kavinėse negalėjo atsiskaityti grynaisiais pinigais. Tokių senjorų, kurie vyresni kaip 75 metų, buvo 44 proc.
Beveik 50 proc. vyresnių žmonių prisipažino, kad patyrė sunkumų, kai jiems viešojo maitinimo įstaigose buvo pateikti tik elektroniniai meniu.
36 proc. vyresnių gyventojų prisipažino, kad jiems sunku buvo įsigyti bilietus į kai kuriuos renginius, nes jie buvo pardavinėjami tik internetu.
Didėja atskirtis
Lygių galimybių tarnybos specialistai pažymi, kad vis daugėjant elektroninių atsiskaitymų, vyresnio amžiaus žmonės patiria atskirtį, kai negalėdami atsiskaityti grynaisiais pinigais, neturi galimybės pasinaudoti tokiomis pačiomis paslaugomis, kaip jaunesni gyventojai.
Ne visi vyresni žmonės turi išmaniuosius telefonus, kitus įrenginius. Be to, ne visi sugeba ar gali išmokti naudotis skaitmeninėmis technologijomis.
Kaip nurodo statistikos tarnyba EUROSTAT, praėjusiais metais 55–64 metų amžiaus gyventojų grupėje pagrindinius skaitmeninius įgūdžius turėjo 33 proc. šalies žmonių, o vyresnių nei 65 metų senjorų – tik 15,5 proc.
Tad reikėtų ieškoti alternatyvų, kad senjorai lygiavertiškai gautų prekes ir paslaugas, turėdami grynuosius pinigus. Kad panorėję išgerti kavos puodelį kavinukėje ar nusipirkti bilietą į koncertą, neišgirstų, jog to negalės padaryti, nes nori atsiskaityti grynaisiais pinigais…
freepik.com nuotr.