Siūlo, kad suaugę vaikai išlaikytų tėvus

 Seimo narys Valdemaras Valkiūnas įregistravo įstatymo projektą, pagal kurį suaugę vaikai turėtų išlaikyti savo tėvus.

 Siekia papildyti įstatymą

Socialinių draudimo pensijų įstatymo pataisas įregistravęs Seimo narys siūlo  papildyti įstatymo  9 straipsnį nauja 4 dalimi: „Jeigu asmuo turi pilnamečių vaikų, jam mokama iš kiekvieno pilnamečio vaiko papildoma 5 procentų dalis prie gaunamos pensijos nuo kiekvieno turimo pilnamečio vaiko gaunamų metinių apmokestinamųjų pajamų (atskaičius mokesčius).“ Išmoka būtų skaičiuojama nuo visų pilnamečio vaiko gaunamų apmokestinamų pajamų, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės, socialines ar kitas pašalpas.

Šis įstatymas turėtų įsigalioti 2024 m. sausio 1 d.

Projekto iniciatorius aiškinamajame rašte nurodo, kad Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse yra įtvirtinta tėvų ir vaikų tarpusavio išlaikymo pareiga. Tačiau, remiantis teismų praktika, pastebima tendencija, kad vaikų ir tėvų tarpusavio išlaikymo pareiga vieni kitus išlaikyti yra labiau siejama su tėvų pareiga išlaikyti vaikus. O vaikų pareigos – tik gerbti tėvus ir tinkamai atlikti savo pareigas, kurios nėra detalizuojamos. „Esamas reguliavimas prieštarauja lygiateisiškumo principui ir pačio reguliavimo esmei, nes tėvų pareigos detalizuojamos labai konkrečiai, o vaikų – abstrakčiai. Todėl būtina priimti papildomus teisės aktus siekiant subalansuoti esamą teisinį reguliavimą“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Pareiga įteisinta Konstitucijoje

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 str. 7 dalyje nustatyta, kad vaikų pareiga – gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir tausoti jų palikimą.

Šias Konstitucijos nuostatas detalizuoja Lietuvos Respublikos civilinio kodekso  3.205 straipsnis. Jis numato, kad pilnamečiai vaikai privalo išlaikyti savo nedarbingus ir paramos reikalingus tėvus ir jais rūpintis. Išlaikymas mokamas vaikų ir tėvų tarpusavio susitarimu arba pagal tėvų ieškinį teismo sprendimu priteisus išlaikymą iš vaikų. Išlaikymas mokamas (priteisiamas) nustatyta pinigų suma, mokama kas mėnesį.

Išlaikymo dydį nustato teismas, atsižvelgdamas į vaikų ir tėvų šeiminę bei turtinę padėtį, taip pat kitas bylai svarbias aplinkybes. Teismas, nustatydamas išlaikymo dydį, turi atsižvelgti į visų pilnamečių to tėvo (motinos) vaikų pareigą išlaikyti tėvus, neatsižvelgiant į tai, ar ieškinys dėl išlaikymo priteisimo pareikštas visiems vaikams ar tik vienam iš jų.

Be to, pagal Civilinio kodekso 3.207 straipsnį, jeigu pilnamečiai vaikai nesirūpina savo nedarbingais tėvais, teismas pagal tėvų ieškinį gali iš vaikų priteisti papildomas išlaidas, tėvų turėtas dėl sunkios jų ligos, sužalojimo ar jiems būtinos priežiūros, kurią atlygintinai atliko pašaliniai asmenys.

Teisės ekspertai aiškina, kad tėvų teisė į išlaikymą siejama su dviem būtinomis sąlygomis: 1) tėvai turi būti nedarbingi (sulaukę senatvės pensijos arba darbingi iš dalies); ir 2) nedarbingiems tėvams turi būti reikalingas išlaikymas (gaunamų pajamų, santaupų ir turimo turto neužtenka tinkamam pragyvenimui).

Teismas gali atleisti

Tačiau pagal Civilinio kodekso 3.206 straipsnį teismas gali atleisti pilnamečius vaikus nuo pareigos išlaikyti savo nedarbingus tėvus, jeigu nustato, kad tėvai vengė atlikti savo pareigas nepilnamečiams vaikams. Jeigu vaikai buvo atskirti nuo savo tėvų nuolatinai dėl pačių tėvų kaltės, tokie tėvai neturi teisės į išlaikymą.

„Senjorų svetainės“ informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.