Sugrįžtantys paukščiai kelia pavojų

Šį pavasarį Lietuvoje neįprastai anksti sugrįžtantys paukščiai ir prasidėjusi laukinių paukščių migracija kelia didelį susirūpinimą dėl paukščių gripo viruso grėsmės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus ir smulkiuosius paukščių augintojus laikytis ypatingos atsargumo priemonių, kad apsaugotų savo naminius paukščius nuo šios pavojingos ligos, kuri gali greitai išplisti ir sukelti didelių ekonominių nuostolių.

Reikia saugotis nuo laukinių paukščių

Laukiniai paukščiai, ypač migruojančios antys ir žąsys, yra pagrindiniai paukščių gripo viruso nešiotojai. Paukščių migracijos metu šie plunksnuočiai gali pernešti virusą dideliais atstumais ir užkrėsti ne tik kitus laukinius, bet ir naminius paukščius. Todėl labai svarbu, kad ūkiuose laikomi naminiai plunksnuočiai būtų apsaugoti nuo tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.

Kaip laikyti paukščius, kad jie neturėtų kontakto

Smulkiesiems paukščių augintojams, turintiems mažus ūkius ir auginantiems paukščius tik savo reikmėms, taip pat reikia išlaikyti didelį budrumą. Dažnai manoma, kad aptvertas kiemas užtikrina saugumą. Tačiau paukščių gripo virusas gali lengvai patekti į ūkį, jeigu teritorija nėra apsaugota viršuje nuo praskrendančių migruojančių paukščių. Paukščių gripo virusas gali greitai sunaikinti visą paukščių pulką vos per kelias valandas.

Todėl VMVT pataria, kad naminiai augintiniai migracijos metu būtų laikomi uždarose patalpose arba aptvaruose su stoginėmis, kurios apsaugotų nuo galimo kontakto su laukiniais paukščiais. Be to, svarbu saugoti pašarus, kad laukiniai paukščiai jų nepasiektų ir neužterštų. Lesalus reikia laikyti taip, kad jie būtų apsaugoti ir nuo graužikų bei kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą.

Smulkieji paukščių augintojai taip pat turėtų vengti naudoti atvirų vandens telkinių vandenį, nes jis gali būti užkrėstas paukščių gripo virusu. Naminės žąsys ir antys migracijos metu turėtų būti laikomos atskirai nuo kitų naminių paukščių.

Kitos saugumo priemonės

VMVT taip pat ragina vengti bet kokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais ir nesilankyti kituose paukščių ūkiuose, kad būtų išvengta galimybės pernešti virusą. Neatsargus elgesys ir nesilaikymas saugumo priemonių gali lemti greitą paukščių gripo židinių plitimą, o tai sukeltų rimtų pasekmių ne tik ūkininkams, bet ir visai šaliai.

Jei senjorai pastebėtų keistą savo paukščių elgesį, neaiškius ligos simptomus ar masinį naminių paukščių kritimą, jie nedelsdami turėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.